Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Бай Бил - напреднал
Здравей Стефо .Мерси за напомнянето.Пода който ще правя някога ще е на нивото на долнитехоризонтални греди на дървената конструкция.Основите с камъните са за изравняване на денивилацията на терена и да запазят пода от влага и изгниване.Сложил съм една централна дебела греда на по- тясната страна и на нея ще се съеденят подовите греди тъи като дължината е повече от 6 метра.На тези греди мисля да накова някакъв работен под а после дюшеме.Под пода мисля да оставя само въздушна изолация.Понеже обема под пода ще е затворен ,смятам че няма да е студено отдолу.Мисля да ми останат греди акациеви от покрива и да ги ползвам за пода. Не знам 10х8см и наредени през 50см дали ще едостатъчно за да не поддава и скърца пода.Работния под както го нарекох по -нагоре ще правя сигурно от кофражни дъски с дебелина 23мм понеже са най евтини.
Stefan2000 - специалист
С уговорката че изказвам само лично мнение. :cool:
10/8 мисля няма да са достатъчни. При мене подовата конструкция са 12/14, айде да речм че са ги избичили и свили с по 1 см. още. И пак се усеща лека вибрация, камо ли ако се скочи.
За двойния под добре. Аз имам намерение м-у двата слоя дъски да слагам изолация, хем за да обере някои луфтове, хем да минимализира духането през евентуални фуги.
За тези пространства отдолу. Трябва да те разочаровам. Винаги се оставят вентилационни отвори.
Колкото и да е, от земята излиза влага, и това пространство ще е с повишена влажност, съответно и целия гредоред отдолу. Кофти.
И гредата майка. Няма да е грешка, ако по средта я подпреш с една каменна колонка. За допълнителна стабилност.
Кофражните дъски не винаги са добър материал. Не са винаги с еднаква дебелина, често имат остатъци от кора и т.н.
Бай Бил - напреднал
Малко разяснение относно забележките на Стефан.Наистина са основателни ,но аз не бях описал всичко с подробности.
Прикачен файл:
greda.jpg
greda.jpg (28.1 KиБ) Видяна 2365 пъти
Прикачен файл:
pod.jpg
pod.jpg (24.06 KиБ) Видяна 2365 пъти
.Относно гредата майка то тя е подпряна на 3 места тъи като в средата и съм закотвил една колона към централната греда точно в средата на помещението.Някога може би ще я декорирам някакси./както се вижда от снимките-/Извинения за качеството на скицата но все някак ще се добие представа след малко разяснение.Това зачертаното щебъде масивен под на които ще се изгражда камина 2х2 м. Понеже между помещенията има около 60 см денивилация ще има някое стъпало.Подовите греди ще лягат на гредата майка и провисването на дългите греди ще е около 2.60м.Самите греди които ще ми останат и смятам да ползвам са само фасонирани от две страни на 10 -11 см а от другите са17 -22 см като не мисля да ги пипам.В краен случаи може да им се подложи още една греда напреко.Относно вентирирането на пода съм мислил но незнам дали няма и да изстива.Тука в Англия старите сгради имат такива подове в които са пуснати тръбите за вода и тока и веднъж при авария водата излезна чак на пътя и тогава се разбра.Маисторите отвориха пода на стаята за да отстранят теча и отдолу беше басеин -около метър вода.Няма никакви отвори за вентилация а сградата е поне на 150 години /в момента старчески дом /.Върху гредите беше закован талашит а отгоре мокет.Не знам кога е правено но не беше мръднало.Та процес на дебати и идеи.
Бай Бил - напреднал
След обшивката на покрива доиде време за прословутия руфолин за под керемидите.
Прикачен файл:
kah7.jpg
kah7.jpg (75 KиБ) Видяна 2312 пъти
Прикачен файл:
kah8.jpg
kah8.jpg (111.96 KиБ) Видяна 2312 пъти
Прикачен файл:
kah12.jpg
Прикачен файл:
kah11.jpg
Относно полагането му се оказа много лесна и спорна работа.Лесно се кове , реже , а е и много лек .За разлека от дървенията за около ден покрива е накован.С тези улеи мисля че ще е по лесно реденето на керемидите.Само да споделя че при много топло време не е желателно да се работи защото руфолина омеква и може да се нарушат улеите като се ходи по него.Когато го ковах времето беше с мен -облачно и преръмяваше.Грапав е отгоре и въобще не се пързаля като ходиш.Билата ще облеча с едни гумено-наилонови ленти -изпитани на здравина.По този начин мисля че ако попадне вода от някой капак няма да тече по дъските.
Stefan2000 - специалист
На каква цена го взе? Колко излиза кавдратния метър покрита площ, защото вероятно има и застъпвания?
Бай Бил - напреднал
Руфолина е с размери 200х102 см и дебелина около 4 мм. Покрива около 1.80 кв. метра и го взех със заявка от магазин на Топливо -Плевен ,като го доставиха за около месец.Цената му е 17 лв на лист.
Бай Бил - напреднал
Здравеите на всички четящи темата ми.Сега да ви покажа и края на работата която свърших тази гадина понеже отлуската свърши.Покрих и с керемиди направеното до сега което ми отне около седмица.Трудното бе с вдигането на керемидите върху покрива за което използвах едни познати и за един до обяд бяха горе. До тук добре и остана моята работа по реденето и.Малко пипкаво и трудно в началото като за пръв път.Долните керемиди стъпиха много солидно в улеите на руфолина а за горните ме посъветваха да ги залепя.Използвах церезит но не пяната която се раздува а друга която набъбва малко и залепва.А с тази която се ваздува сложих под капаците и като се втвърди което бе излязло навън го изрязах с ножче.Поради топлината и не възможността да се ходи по руфолина работех рано сутрин и вечер.За това ми отне седмица.
Прикачен файл:
kah08.jpg
kah08.jpg (56.35 KиБ) Видяна 2157 пъти
Прикачен файл:
kah13.jpg
Прикачен файл:
kah15.jpg
Прикачен файл:
kah10.jpg
kah10.jpg (97.49 KиБ) Видяна 2157 пъти
Прикачен файл:
kah09.jpg
kah09.jpg (94.97 KиБ) Видяна 2157 пъти
.Остана ми малко време и смятам да съборя останалото за да ми е готово за догодина.Трябва да поизчистя и да заземя обекта.За сега толкова.
Бай Бил - напреднал
И още малко снимки от края на работния сезон.
Прикачен файл:
fig1.jpg
Прикачен файл:
fig2.jpg
fig2.jpg (100.19 KиБ) Видяна 2076 пъти
Прикачен файл:
fig3.jpg
fig3.jpg (100.87 KиБ) Видяна 2076 пъти
Прикачен файл:
fig5.jpg
Прикачен файл:
fig6.jpg
До нови срещи и идеи догодина.
Фитилчо - майстор
Браво ! Добре си се справил.
Сам става бавно, но качествено ! Все пак не сме профита, но не правим компромиси с качеството.
Когато спестиш от труд и се изгърчиш ти самия, можеш да си позволиш да вложиш по9скъпи материали :wink:
Бай Бил - напреднал
Здравейте .Лятото отмина, отпуската също и доиде време да споделя свършеното .Тъй като времето за работа ми е ограничено, строителството ми се протаква във времето, но все пак не спира.Хъса ми още не се е изпарил .Както са казали хората Луд умора няма.
Прикачен файл:
991.jpg
Прикачен файл:
992.jpg
Прикачен файл:
993.jpg
Прикачен файл:
994.jpg
.Както се вижда от снимките започнах с другата част от сградата.Пренаредих малко съществуващите основи и започнах с дървената конструкция.Рязане мазане и сглобяване.В началото имаше дъждовно време и работата не вървеше по план та затова започнах да слагам прозорците на покритата част.Така поне уплътнявах времето си.Започнах и да изкърпвам около тях.

Тема "От Стария хамбар до къща за Приятели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: