Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Бай Бил - напреднал
Здравеите на всички съфорумници.Накрая дойде време и аз да пусна тема за мойте премеждия.От години си търся тихо място в балкана със стара къща с хубав изглед за възстановяване по мой вкус.От Плевен съм но живея в чужбина и тази операция по намирането на подходящ имот е малко трудна -само лятото през отпуската. Така изминаха няколко години в обикаляне на Тетевенско,Троенско,Габровско и нищо .И един прекрасен ден ....си намерих мечтания имот/къща с двор в Еленския балкан / онлаин .Открих собственика,спазарихме цената,капаросах я и остана самото прехвърляне на лято през следващата отпуска.До тука всичко по телефона и онлаин-без реално да съм виждал какво купувам.Само по снимки /както правят чужденците/.Леко -полеко времето се изтърколи и ностъпи часът на истината.Имота си беше там,само че малко по-различен от мойте представи.Но връщане на зад няма Цената бе приемлива а и бях я капаросал предварително.От тук натам помагаите.
Прикачен файл:
236.jpg
Прикачен файл:
235.jpg
Прикачен файл:
234.jpg
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Честит имот! Да му се радваш!
Станалото, станало. Минало. Казвай какво да помагаме :-)
preslav - майстор
Ей тая помощничка (от поста преди мен) ще ти помогне най-много - предполагам знаеш какво означава N/A. Между впрочем, ако наоколо има върба, и свирка може да ти направи!
infomar
Направи 20-30 снимки вътре/вънка... та да огледаме.
Andri01 - майстор
Като начало една бригада от нас, тукашните многознойковци като начало,няма да му е зле. Разчистване,изнасяне,косене....но поне 5-6 човечета и то за седмица. Е,по табиета разбира се: салатката,ракийката-вечер,през деня обаче-глад,работа и евентуално биричка. :partyman:
Бай Бил - напреднал
Прикачен файл:
42.jpg
Прикачен файл:
43.jpg
Прикачен файл:
44.jpg
Прикачен файл:
46.jpg
Голямото почистване започна.След три дневна борба със всякакви саморасляци ,дървета и треви резултата е на лице:
Прикачен файл:
47.jpg
Бай Бил - напреднал
Прикачен файл:
48.jpg
Прикачен файл:
49.jpg
Прикачен файл:
50.jpg
Прикачен файл:
51.jpg
Прикачен файл:
52.jpg
След робския труд без помощ отникаде се появиха тези уникални построики.Къщата ,както научих първоначално е строена някъде около1850-1860 година но е преправяна няколко пъти.Забравих да кажа че имота не е обитаван и използван повече от 25 години.Като общо за годините си къщата е запазена като има теч само около комина.Цялостно покрива е за ремонт .След двора почистих две от стаите които да ползувам на първо време.Къщата се състои от един дълъг коридор ,четири стаи един закрит с дърво чердак а под къщата има голямо избено помещение.От вътре къщата е много ниска /около190/ което е много обезпокоително за мен но може би някога така са строили къщите в балкана за да се топлят по-лесно зимата или обитателите са били много ниски на ръст.А другите стопански построики са нещо като хамбар и стопански навес.От досегашното обследване на вече почистиния имот и състоянието на сградите косата ми побелява.Но отказване никакво.Както вече написах не живея в страната и всякакви по нататъшни деиствия ще се извършват само по време на отпуските ми.Затова мисля засега да не пипам къщата а да започна от стария хамбар инавеса.
plamen6703 - майстор
Поне си се научил да работиш в чужбина и не те мързи. Голяма работа си свършил и много още работа те чака, но най-важното е мерака, а ти го имаш.
Желая ти успех и Бог с теб!
infomar
Браво!.
Имота ти е чудесен. Което не става с пари, става с много пари.
Важното е 'корпусът" да е здрав - да няма сериозни пукнатини по стените, носещите греди на таваните да са здрави. Всичко останало се оправя със сравнително поносими разходи.

Като градски човек който вече е минал по твоят път мога да дам няколко препоръки, но всеки си е индивидуалист и има свое виждане на нещата, като особено е важно мнението на всички в семейството.

Това, че покривът, коминът, тока, дограми, врати и водата трябва да се подменят генерално се разбира от самосебе си - директно от централното ВиК и стълба.
- Че стаите са ниски е много смущаващо и при свършен факт, който не може да се промени ако не се събори всичко бих постъпил по следният начин:
- от пред, където са входните стъпала бих изнесъл покривът и бих построил една предна стая с нормална височина и дървен таван с ламперия в старинен стил - примерно 5 х 6 метра - голяма всекидневна/хол или както искаш да я наречеш, с големи прозорци и портална врата към двора, барбекю, камина и т.н.т. асми от пред..... Основно ще се стои там. До нея голяма кухня (където са прозорците на стаята - предполагам, че има прозорец на другата стена) по същият начин. Водата и канализацията няма да са проблем. Ако не става с отделна кухня я вкарваш във всекидневната.

Стоите които имаш бих разпределил като две спални, една баня с тоалетна и един дрешник/складово помещение за всичко което се сетиш. Това последното за мен се оказва доста ценно, понеже не обичам ценните неща да държа във външни помещения, където са изложени на набези.Ако ще се използва за вилен имот периодично, така мен би ме устройвало, но ако е целогодишно, трябва да се помисли и за отопление.
Така ще имаш две основни помещения - кухня и всекидневна с нормални размери/височини, а това, че спалните и банята са ниски, може да компенсираш с подходящо старинно обзавеждане и дървени тавани.
Бай Бил - напреднал
Понеже времето ще ми е ограничено и ще работя само през отпуските проекта по възстановяването на къщата ще се проточи с години смятам да го оставя но втори план.Мисля за сега да я ползувам за обитаване при работата по хамбара.Преустройството му смятам че ще се проточи по-малко във времето а и ще понатрупам опит и рутина с ваша помощ.Тъй като ще работя основно сам и с приятели ,а времето пак тече ли тече ,започвам с двама приятели събарянето:
Прикачен файл:
11.jpg
Прикачен файл:
12.jpg
Прикачен файл:
13.jpg
Прикачен файл:
14.jpg

Тема "От Стария хамбар до къща за Приятели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: