Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
pif4o - специалист
Колеги след като монтирах покрива сега е ред да сложа един улук от пред на термо панелите, и понеже те стърчат около 30-40 см като стреха на пред и няма нищо под тях примерно греда където да се коват улуците, има ли начин как да ги хвана дирекно за панелите. Искам да ползвам от тея американските дето са в цвят, 7,50м ми е цялата дължина на лицето дето трябва да има улук.
Руди - майстор
Отгоре пола, отдолу улук, по средата панел.
Болт, гайка две шайби.
Вадим Владимиров - специалист
Това би трябвало да го знаят монтажниците на панелите. Но както и да е.
1. Монтираш от долната част на панела, на разстояние 2-3 см. от ръба(края) на панела г-образен профил с размери 50×90мм. Малкия размер се закрепя към профила със самонарезни винтове. Колкото по-често, толкова по-добре.
2. Закрепяш улука с няколко винта към профила. Слагаш конзолите и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО обтегачи, които ги закрепяш към горната точка на панела.
3. слагаш снегозадържащи елементи, иначе ще си търсиш улука долу.
4. Слагаш и профил (преди обтегачите), който да затвори видимата част на изолацията на панела. Предпазваш го от слънцето.
носещия профил е с дебелина от 0.7мм нагоре.
pif4o - специалист
Монтажниците не го знаят щото ги няма, монтирах ги аз :) Общо взето гледам каквото мога сам че парите свършиха, ето качвам една снимка да видите за какво става дума:
п.п. Руди добре обяснено ама за човек които се е занимавал с улуци, как тая пола от горе пък панела под нея ? :) За снега не се притеснявам, наклона е едва 5% иначе знам че яко се лизга по панелите :)
Вадим мисля че разбрах какво имаш предвид, другото което искам да добавя е, има ли смисъл да опитам да сложа челна дъска, която да хвана с споменатия от Руди Ъглов профил, и към дъската вече да хващам олука? За защита на панела от слънцето ползвам една течна гука с която мажа пяната на панела и на другата ми стреха дето я пече западно слънце не е мръднало както съм го намазал, иначе за естетика ще да е по добре с този профил за които спомена Вадим. Ама тоя профил сигурно ляга на горните ребра на панела ?

Прикачен файл

18721432_10207483673410134_300727834_o.jpg
ulieliadi - специалист
Защо панелите са монтирани така? Накъде е наклона и къде искаш да има улук?
pif4o - специалист
ulieliadi написа:
Защо панелите са монтирани така? Накъде е наклона и къде искаш да има улук?
От снимката малко не си личи, наклона е тука от пред на дългата страна.
Руди - майстор
Самонарезните болтове са направени за минимална дебелина на метала 2 мм,
тогава може да се разчита на тях. Панелите са с ламарина 0,5-0,6 мм.
Затова аз предлагам болтове, хванати на високата вълна, с гумена
шайба под металната. Ако улукът изисква чело за монтаж, на болтовете може
да се монтира ъгловия профил, както предложи колегата.
Челна дъска (ламарина) не може да се монтира, защото ще се подприщи водата.
Затова е полата, да закрие изрязаната част на панелата, пък и да вкара водата в улука.
Прикачен файл:
dtuluk.jpg
dtuluk.jpg (27.22 KиБ) Видяна 9623 пъти
pif4o - специалист
Колеги Благодаря за мненията, последно ще имам челна дъска, или по точно челна греда, утре ще я монтирам, не я слагам само зарадо улуците ами щото срехата от панелите е около 50 см и ме притеснява зимата да не и доиде в повече тежеста да вземе се огъне. Та имам възможност за монтаж на още една последна греда в самия краи на стрехата, (има къде да я подпра стабилно) към нея ще хвана улуците както си му е реда, ще взема надолучна пола която ще пъхна в предварително изрязан процеп под горния лист ламарина на панела. Тази надолучна пола ще е с размер 6 см под панела и 4 см надолу в олука, като ще е хваната от горната страна на всяко ребро на панелите с винт, които ще мине през двата листа ламарина и ще се завие дори в гредата зад олука. Със същите тези винтове ще хвана и обтегачите на всяка гърбица на панелите това се пада на 50 см обтегач, мисля че това ще е достатъчно за здравината на улука, уж избрах сухи греди дано не се изметнат с времето много че ще повлекат и улука. И понеже казанчето се пада по средата на улучната дължина то улука няма да е 8 м цял ами ще е на две по 4м събрани в едно в казанчето че да мога да им дам и минимален наклон. Как Ви се струва ? Имам опция да пусна по дълбока в панела пола примерно на 10 см ама ще тряя бая дълбаене, и после да я хвана с винт от горе а от долу с глуха гаика и шаиба за разкош :)
pif4o - специалист
Такаа днес монтирах почти олуците, там от дето ги купих ми казаха една скоба, един обтегач през 50см всяко, пък аз що ли си мислех че с всяка скоба трябва и обтегач. Та монтирах ги на челни греди които преди това бях лакирал и монтирах под стрехата на 10мм на вътре. Днес хванах улука само с скобите през една гофра на панелите защото утре ще поръчам полата, умишлено не я поръчах предварително за да знам какъв размер ще ми трябва, после ще минтирам нея и обтегачуте с винтове от горе които ще минат през панела с полата от там долната ламарина на панела и ще са дистатъчно дълги да се завият и в гредите. Турнах и казанчето дадох и достатъчно наклон че вода няма да остава в олука. Около сантиметър на метър ми е наклона. Като направя всичко ако не ме е срам ще снимам :)

Тема "Улуци към термопанели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: