• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Gomes 10 - помощник
Добре разстоянието между осите нека да е 50 см.Но теглото нека да го сметнем на около 270кг/м2,защото с масата на профилите предполагам че теглото ще се вдигне с още 600-700кг.А така теглото на носещата конструкция заедно с настилките отгоре и гипскартона отдоло ще излезе около 70 кг/м2.
BLUEPUPIL - майстор
1..ИКОНОМИЧЕН ВАРИАНТ: IPE80- 4бр. х 12м=48м; 48м х 6кг=290кг; 290кг х 1.35лв.=392лв. 2..СРЕДЕН ВАРИАНТ: Ако целта е да се намалят вибрациите, може да се премине към IPN100-8.3кг/л.м. или IPE100-8.1кг/л.м. Ширината на тези профили е малка и може да се наложи, там където стъпват в зидарията да се сложат ст. подложки и дървения под над тях да се направи така че ст. греди да не се врежат в него- местно смачкване. 3..ВАРИАНТ РАЗКОШ: Липсата на вибращии е гарантирана ако сложиш HEA100-16.7кг/л.м., но излиза по-скъпо.
Gomes 10 - помощник
Разликата между вариант 2 и вариант 3 сметнато в пари е около 500лв.,което не ме притеснява толкова,защото сумата която съм предвидил за тази работа покрива тази разлика.А и винаги съм бил на принципа по добре някой лев повече,но да се направи както трябва.Единственото което ме притеснява е разликата в теглото между двата варианта.При вариант 3 теглото се увеличава с около 400 кг.Тегло на стоманени профили-800кг. плюс още 650 кг. за кофражните платна,ламинат и гипскартон отдоло.Стават близо 1500 кг.Дали няма да натежи доста?Макар че не вярвам гредореда с дюшемето и сгурията,които са в момента да са много по леки.Инъче от трита варианта които си предложил избирам вариант 3.Мисля че това ще е най надеждният вариант откъм здравина,а също и да се избегне пружиниращият ефект.А тези 3 варианта по някакви формули ли ги изчисляваш?
BLUEPUPIL - майстор
Gomes 10 написа:
Единственото което ме притеснява е разликата в теглото между двата варианта.При вариант 3 теглото се увеличава с около 400 кг.Тегло на стоманени профили-800кг. плюс още 650 кг. за кофражните платна,ламинат и гипскартон отдоло.Стават близо 1500 кг.Дали няма да натежи доста?
Не се кахъри. Теглото на гредите може да е по-голямо, но най-важното е, че съпротивителния момент е още по-голям и не само че компенсира увеличеното тегло но и остава повече в резерв от вариант-2.
Gomes 10 написа:
А тези 3 варианта по някакви формули ли ги изчисляваш?
Норми за проектиране на стоманени конструкции- Оразмеряване на обща устойчивост. Плюс стр. статика за коректно опредяляне на натоварването. И малко съпромат- характеристики на конкретното ст. сечение.
Gomes 10 - помощник
Колеги благодаря ви на всички за отделеното време и ценните съвети,които ми дадохте.
BLUEPUPIL със сигурност ще е вариант 3.Остава само да се захващаме за работа.
Живи и здрави да сте всички.
Борислава - помощник
здравейте,знам че темата е стара но пиша тук защото моя случай е почти същия като този на колегата.
значи става дума за постройка на две нива с размери 4.8мх10м(светъл отвор)основата е каменен зид, като вече съм направил бетонен пояс по целия отстъп на зида.понеже ще се използва за работилница съм решил да сменя стария компрометиран гредоред с нов....двуомя се между профил HEA, HEB или IPE върху металните греди ще слагам от най-дебелите кофражни платна.
някой който разбира дали ще може да даде съвет какъв профил да избера така че да стане здраво и да не вибрира при ходене отгоре пък и да може да понесе малко по-голямо натоварване от обикновен жилищен етаж......
главния ми въпрос е какъв профил да избера,междуцентровото растение ще е около 60см(заради дължината на кофражните платна).
много бих се радвал ако колегата BLUEPUPIL вземе отношение по темата(оставам с впечатление че разбира доста човека от тези неща).
пс.само да уточня че да не подведа някой-долния етаж ще се ползва за гараж и склад а горния ще е за работилница,затова и искам да стане макс здраво и стабилно.ако има значение старите греди бяха с р-ри 20х20 дъб или бук,незная точно.
gogo7777 - майстор
Изчакай включване от BLUEPUPIL той е интернет-инженера.
Аз само ще го коригирам ако има защо. Кажи къде е региона, където ще е постройката, защото е важно за изчисленията.
:drinkers:
Борислава - помощник
региона е м/у перник и земен....
иначе относно видът и размерите на гредите бих се радвал и други хора да се включат с мнение.
другото което се сещам макар че не е важно в моя случай е с колко ще е по-тежка метална греда спрямо дървена,ако приемем че и двете греди са с еднаква здравина(или носимоспособност).
а и другото дали има по-добро решение за предпазване от бъдеща корозия от двукомпонентните епоксидни грундове?
BLUEPUPIL - майстор
ср мар 27, 2024 6:42 pmБорислава написа:
другото което се сещам макар че не е важно в моя случай е с колко ще е по-тежка метална греда спрямо дървена,ако приемем че и двете греди са с еднаква здравина(или носимоспособност).
Ако дървената е пълностенна със сечение квадрат или правоъгълник, то стоманената двойно „Т“, „П“ или куха кутия ще е по-лека при еднаква носимоспособност.
BLUEPUPIL - майстор
Малко се върнах назад в темата.
нед юли 02, 2017 2:52 pmBLUEPUPIL написа:
1..ИКОНОМИЧЕН ВАРИАНТ: IPE80- 4бр. х 12м=48м; 48м х 6кг=290кг; 290кг х 1.35лв.=392лв. 2..СРЕДЕН ВАРИАНТ: Ако целта е да се намалят вибрациите, може да се премине към IPN100-8.3кг/л.м. или IPE100-8.1кг/л.м. Ширината на тези профили е малка и може да се наложи, там където стъпват в зидарията да се сложат ст. подложки и дървения под над тях да се направи така че ст. греди да не се врежат в него- местно смачкване. 3..ВАРИАНТ РАЗКОШ: Липсата на вибрации е гарантирана ако сложиш HEA100-16.7кг/л.м., но излиза по-скъпо.
пон юли 03, 2017 8:38 amGomes 10 написа:
BLUEPUPIL със сигурност ще е вариант 3.
Остава само да се захващаме за работа.
Явно сметките на Blue-то се четат и от други форуми защото се свързаха с мен за потвърждение на числа, първо качени от мен тук.
Това качва нивото на моята отговорност и се налага да направя уточнения.
Първите два варианта са с IPE80 и IPE100 и ще искат укрепване на стеблото срещу измятане (Lateral torsional buckling ). До колко дървения под може да осигури това е друг въпрос. В щатите се допускаше, че дървените греди от пода укрепват стоманените.

Затова поправям вариант 1 и 2 така:
L=4м
През 0.5м
Общо до към 270кг/м2
Нужно е IPE120
Вариант 3 изпълнен с HEA си остава „най-як“

По отношение на продължението на темата и новото питане:
L=5м
През 0.6м
Общо до към 280кг/м2
IPE140 до 280кг/м2
IPE160 над 280кг/м2
Пет часа си играх да го смятам това стройно стебло да не се изметне.
Предимството на IPE пред HEA е по-леко/по-евтино и по-малко провисване. Въпреки това аз предпочитам HEA заради по-широките фланшове. Дървото отгоре стъпва на по-голяма площ и стъпването върху основите също има повече площ.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Избор на метални профили за подмяна на гредоред" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: