• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Gomes 10 - помощник
Здравейте.Пускам тази тема защото изчетох доста из форума но така и не открих конкретни отговори на някои въпроси.Накратко за ремонта който съм замислил.Става дума за двуетажна къща плюс приземен етаж.Има бетонна плочи между хизбен и първи етаж,както и между първи и втори.А между втория и подпокривното пространство си е каратаван.Има обаче и едно каратаван4е между една от хизбените стаи и стаята на първия етаж намираща се над нея.Точно това таванче с размери 5х4 мисля да махна и да подменя с метални профили,които ще сложа на същите места където са били и дървените греди предполагам че ще са през около 60 см. наредени на късата страна,а отгоре ще положа чврният кофражен шперплат с дебелина 21мм.Та въпроса ми е следния:двуомя се между два профила квадратен с размери 100х100х5,или двоен Т образен профил с размери височина,широчина,дебелина (160х82х5).Кой от двата варианта бихте ми препоръчали като се има предвид че ще се нареждат на късата страна и ще са с дължина 4 м.А също така да са достатъчно яки че да се избегне пружиниращия ефект,който го има сега при дървото.Абе ако може направо да ми препоръчате какъв профил и с какво сечение да взема,защото тези които съм дал за пример може и да съм се презапасил доста.
bat_danio - специалист
Aз се чудя защо си мислиш, че дЖилязото няма пружиниращ ефект.
Аз бих поставил 12х12 или 15х15(или5-6-7-8 х 20/22 нз какъв е стандата и има ли въобще такъв.)
през 40/50/60 както са старите освен ако не са на рядко. Ама сух материал.
Нямам претенции за обективност просто метални греди за битово помещение над маза ми изглежда неподходящо по ред причини.
ni1986 - напреднал
''Та въпроса ми е следния:двуомя се между два профила квадратен с размери 100х100х5,или двоен Т образен профил с размери височина,широчина,дебелина (160х82х5).Кой от двата варианта бихте ми препоръчали като се има предвид че ще се нареждат на късата страна и ще са с дължина 4 м.''

Нито един не бих препоръчал. Прекалено много се презапасяваш, което води до преразход и на парични средства. Един профил 140.60.3 през 60 см би ти свършил перфектна работа. Разликата в теглото ще е поне 50%, а металите се купуват на килограм.

Прикачен файл

125125.jpg
125125.jpg (17.63 KиБ) Видяна 7445 пъти
Gomes 10 - помощник
bat_danio написа:
Aз се чудя защо си мислиш, че дЖилязото няма пружиниращ ефект.
Аз бих поставил 12х12 или 15х15(или5-6-7-8 х 20/22 нз какъв е стандата и има ли въобще такъв.)
през 40/50/60 както са старите освен ако не са на рядко. Ама сух материал.
Нямам претенции за обективност просто метални греди за битово помещение над маза ми изглежда неподходящо по ред причини.
bat_danio аз затова се допитвам до вас тук във форума,за да не сложа тънки метални профили и пружиниращият ефект да си остане.А що се отнася до металните профили в битово помещение-те дори няма и да се виждат.Отдоло ще бъдат затворени с гипскартон.Ако имаш напредвид че са неподходящи от визуална гледна точка.А и мисля че желязото би издържало повече от дървото от към стареене
bat_danio - специалист
1. Различно температурно разширение на материалите - предпоставка за скърцане/пропукване, разбиване на винтови сглобки в времето.
2. По сложен монтаж на шпертплата върху метала - отвори в метала( или качествени самонарези за дебелина 3-4-5-6 мм стомана не всички от гвозделин стават)
3. Слаби топло изолационни своиства . Това уж го компенсира гипспсо кашона от към мазата ако се изолира с вата. Но не и към външните стени/основи . т.е отново студени профили - студен под + конденс ако не в стаята то на тавана на мазата при повишена влажност - последствия тъмни участъци по латекса върху носещите профили на ГК или по зле..
4. Добре стопанисано дърво си има доволно дълъг живот.....разбирай имрегнирано към влага и бубалази.
Спрямо изолационните материали като ватата дървото е зле, но поставен до стоманен профил направо си е изолационен материал......

Щом си решил слагай метални профили не те разубеждавам имат и плюсове най вероятно. Допитай се до колеги за товароносимоста и премостването както колегата каза няма смисъл от огромно презастраховане. Аз без да разбирам залагам на двойно Т като строителните кофражни доки от дърво подобен материал.
Gomes 10 - помощник
"Нито един не бих препоръчал. Прекалено много се презапасяваш, което води до преразход и на парични средства. Един профил 140.60.3 през 60 см би ти свършил перфектна работа. Разликата в теглото ще е поне 50%, а металите се купуват на килограм."


Добре а каква е разликата между този профил,който ми препоръчваш и двойно Т образния,като изключим разликата в размерите де.На мен ми се струват еднакви само дето вертикалната страница на Т образния е в средата,а на П образния е в края на профила.И кой от двата е с по добра товароносимост ако приемем че и двата са с еднакви височина,широчина и дебелина на стените.А този П образен профил така както си го нарисувал ли трябва да се монтира с тясната страница на горе.
Gomes 10 - помощник
А има ли някакви формули или таблици по които трябва да се пресметнат премостването и товароносимоста на металните профили,за да се изчисли най точно дебелината им.
krismarg - специалист
За това си има измислен "американски" гредоред - талпи с напречни връзки през метър. Поразгледайте металните профили на такава дължина, дали нямат някаква извивка и как ще я коригирате.
Gomes 10 - помощник
Колега извинявай но не разбрах поста ти какво имаш предвид да огледам профилите за някаква извивка на такава дължина
ni1986 - напреднал
Gomes 10 написа:
"Нито един не бих препоръчал. Прекалено много се презапасяваш, което води до преразход и на парични средства. Един профил 140.60.3 през 60 см би ти свършил перфектна работа. Разликата в теглото ще е поне 50%, а металите се купуват на килограм."


Добре а каква е разликата между този профил,който ми препоръчваш и двойно Т образния,като изключим разликата в размерите де.На мен ми се струват еднакви само дето вертикалната страница на Т образния е в средата,а на П образния е в края на профила.И кой от двата е с по добра товароносимост ако приемем че и двата са с еднакви височина,широчина и дебелина на стените.А този П образен профил така както си го нарисувал ли трябва да се монтира с тясната страница на горе.
Аз разликата съм я посочил, иначе е ясно, че профила, който си избрал е с по-добра носимоспособност.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Избор на метални профили за подмяна на гредоред" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: