Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
LittLeRoCk - напреднал
Здравейте на всички!
На село имам излята плоча с 4 киолони в краищата. Между две от колоните има тухлена стена с пояс отгоре. Между другите две нямам все още стена, но мисля да зидам скоро време таква. Стените не са ми проблем. Проблема е, че разстоянието ми е голямо и както и да го мисля се опасявам от провисване на покрива. За предпочитане е едноскатен покрив, защото едната стена е обща и комшията има на нея лятна кухня с едноскатен покрив. Затова и аз мисля да направя такъв. Няма да бъде покрит с керемиди, а дъски и воалит. Питането ми е как точно и с какви материали да направя покрива, като искам да избегна провисване. Дали да направя напречни колони, които да свържа със стената и да пусна надлъжна греда или да използвам метални профили. Благодаря на всички включили се предварително.

Прикачен файл

Без име.png
Без име.png (69.71 KиБ) Видяна 3582 пъти
Virtex - майстор
Не знам колко тежи воалита, но метални керемиди са доста леки и не би трябвало да натоварват конструкцията много ( изключвам евентуален сняг ).

Аз ще правя гараж с подобен размер и прецених, че с колони по средата за 'разпределяне' на дължината от 7м ще е най-удачно в моят случай. Така се избягва сложни метални конструкции - вместо масивна конструкция + метална такава + дървена за покрива, остава само 2 вида, което е по-лесно за смятане от конструктора ( ползвам такъв за проекта, лично аз не бих се наел да правя без изчисления ).
Svetoslavoff1 - майстор
Аз бих коментирал с конструктор дали е възможно с ферма, подпряна на двете предни колони. Горната част като дъга или равнобедрен триъгълник. Между нея и пояса - напречно ребра с подходящо сечение и върху тях накована ламперията, покрита с воалит. Може да се облекчи малко, ако се използват метални керемиди. Тогава само скара за тях върху ребрата. Това ако искаш да нямаш межд. колона, иначе задачата се облекчава.
Въпрос на сметки и пари е:)
Не пишеш за какво ще използваш покритата площ. Щото при бюджетните варианти , зависи и от изложението, може да става топло отдолу и да се предвиди някаква ТИ.
Както писа колегата преди мен, в зависимост от района трябва да се отчете и натоварването със сняг.
Всеки покривен материал изисква минимален наклон за оттичане на водата. Съобрази го, че да не почне да подлизва оттук-оттам. Както и да не вкарваш вода към комшията.
Руди - майстор
Аз лично не разбрах идеята.
Ще има ли гаражът стена 7м между колоните?
Щото в гараж се влиза от късата страна.
Или идеята е да остане отворено по дългата страна,
със или без колона в средата. Т.е. не е гараж, ами
нещо друго - навес, лятна кухня?
LittLeRoCk - напреднал
Руди написа:
Аз лично не разбрах идеята.
Ще има ли гаражът стена 7м между колоните?
Щото в гараж се влиза от късата страна.
Или идеята е да остане отворено по дългата страна,
със или без колона в средата. Т.е. не е гараж, ами
нещо друго - навес, лятна кухня?
Ще има стена. Намира се в едно село до Стара Загора. Не гоня да е топло изолирано, а само да е покрито.
Руди - майстор
Ако съм те разбрал правилно, по едната дълга страна имаш стена с пояс, ще направиш същата и по другата
дълга страна, само че 20 см по-ниска (за да получиш 5% наклон). Върху тях ще направиш гредоред на 4 м,
дъсчена обшивка и воалит. Воалита е добре да е поне на два пласта, като горния е с посипка.
Може да се замени с гладка поцинкована или пластифицирана ламарина (малко по-скъпо) на фалц.
Металните керемиди искат наклон минимум 25% (14 градуса) - ще трябва да понижиш с 1 метър!
Справка

По мои сметки за 4 м греди ти трябва сечение 12/12 през 50 см, ако селото е северно от Стара Загора
(Борилово, Баните, Змейово и наоколо) и сечение 10/12 през 50 см, ако селото не е северно.
LittLeRoCk - напреднал
Правилно си ме разбрал. Селото е Михайлово и е южно от Стара Загора.
BLUEPUPIL - майстор
LittLeRoCk написа:
На село имам излята плоча с 4 колони в краищата.
Въпрос-1: Между колоните има ли греди? Въпрос-2: Ако има, тази на дългата страна (7м) колко е дълбока? Въпрос-3: Каква е армировката на гредата?
LittLeRoCk написа:
Проблема е, че разстоянието ми е голямо и както и да го мисля се опасявам от провисване на покрива.
Искащ да кажеш: Да не провисне плочата след като я натоваря с покривната конструкция. Плочата в момента провиснала ли е? Ако отговорът е да, горе-долу колко см? (макар че е трудно за точно измерване, поради възможността за различни дебелина на плочата)
LittLeRoCk написа:
Дали да направя напречни колони, които да свържа със стената и да пусна надлъжна греда или да използвам метални профили. Благодаря на всички включили се предварително.
И двата варианта са възможни, като най-удачният може да бъде предпочетен след като се дадат отговори на Въпроси-1,2 и 3.
LittLeRoCk - напреднал
BLUEPUPIL написа:
LittLeRoCk написа:
На село имам излята плоча с 4 колони в краищата.
Въпрос-1: Между колоните има ли греди? Въпрос-2: Ако има, тази на дългата страна (7м) колко е дълбока? Въпрос-3: Каква е армировката на гредата?
LittLeRoCk написа:
Проблема е, че разстоянието ми е голямо и както и да го мисля се опасявам от провисване на покрива.
Искащ да кажеш: Да не провисне плочата след като я натоваря с покривната конструкция. Плочата в момента провиснала ли е? Ако отговорът е да, горе-долу колко см? (макар че е трудно за точно измерване, поради възможността за различни дебелина на плочата)
LittLeRoCk написа:
Дали да направя напречни колони, които да свържа със стената и да пусна надлъжна греда или да използвам метални профили. Благодаря на всички включили се предварително.
И двата варианта са възможни, като най-удачният може да бъде предпочетен след като се дадат отговори на Въпроси-1,2 и 3.
Няма да правя бетонна плоча. Има четири колони и стени, които са опасани с пояс. Няма други трегери, освен този, под който ще е вратата.
BLUEPUPIL - майстор
LittLeRoCk написа:
Проблема е, че разстоянието ми е голямо и както и да го мисля се опасявам от провисване на покрива.
LittLeRoCk написа:
Няма да правя бетонна плоча. Има четири колони и стени, които са опасани с пояс. Няма други трегери, освен този, под който ще е вратата.
Тогава излиза, че се опасяваш от провисване на 7 метровия пояс. Дай му напречното сечение и армировката, ако има такава! На кое викаш пояс и на кое трегер? И кажи отдолу зидарията, предвидена ли е да носи вертикален товар или е само пълнежна?

Тема "Покрив на гараж." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: