• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
shulio - специалист
Здравейте! Пускам такава тема понеже не намерих специализиран форум за имоти, който да е достатъчно посещаван за да я види някой знаещ.

Изчетох някой от нашите закони и съм малко разочарован от това, че никой не е помислил за хора като мен. Хора които искат да живеят далеч от себеподобните си. Да живеят в съвременен дом с всичките му удобства и всичко това да е документално изрядно.

Идеята е да си купя 100дка земя и да си живея там и покрай мен да нямам никакви съседи. По закон не мога да поставя преместваема жилищна сграда в земеделска земя. Има ограничение само за увеселителни преместваеми обекти. И не разбирам какво я е грижа държавата дали аз ще имам ток и вода. Това не би ли трябвало да си е мой проблем? Може пък да не искам да имам нито едното нито другото. Да поставя там един фургон и да си живея. Аз мога да го направя, но ще съм в нарушение на закона, а само като се сетя какви са разправиите при дадена проверка и ми се отщява да се занимавам.

Може да построя стопанска сграда, но там има ограничение обитаемите помещения да са до 10% от общата площ на стопанските сгради. Тоест ако искам да имам дом от 120м2 трябва да построя 1300м2 стопански сгради. А това на мен не ми е нужно, а и не е евтино.

Остава варианта да вляза в регулация. По новия закон не мога да вкарам отделен парцел в регулация ако не е в стройтелните граници на населено място. Сами разбирате че при толкова голям имот не може да съм в границите на населено място.

Та питането ми е:

Сеща ли се някой за законен начин да живее човек по този начин в България или да се ориентирам към терминал 2?

Изключвам варианта да ходя да се запознавам с хората от дадената община да ги водя по вечери и така нататък и нещата да стават по втория начин. Просто ми е противно това нещо. Искам всичко да си е редовно. Варианта със заселването в някое изоставено село или махала също е неосъществим поради голямата фрагментация на имотите в една такава местност.
angel_ov - специалист
Купи си цяла запустяла махала в някое балканско селце и си готов.
angel_ov - специалист
Сега видях, че си писал изоставените села.
Е за друг вариянт "лесен и безболезнен" не се сещам.
gnt69 - майстор
shulio написа:
Изчетох някой от нашите закони и съм малко разочарован от това, че никой не е помислил за хора като мен. Хора които искат да живеят далеч от себеподобните си. Да живеят в съвременен дом с всичките му удобства и всичко това да е документално изрядно.
Идеята е да си купя 100дка земя и да си живея там и покрай мен да нямам никакви съседи. По закон не мога да поставя преместваема жилищна сграда в земеделска земя.
Давай пак прочети никой не те спира. :partyman:
http://www.mzh.government.bg/odz-vratza ... 2-06/.aspx
shulio - специалист
Мога ли да попитам това мнение за какво беше? Тази наредба съм я чел достатъчно пъти и не виждам да се е променило нещо. Можеш да живееш само в 10% от постройките. Тоест ако искаш 100м2 къща трябва да имаш 1000м2 кошара
gnt69 - майстор
shulio написа:
Мога ли да попитам това мнение за какво беше? Тази наредба съм я чел достатъчно пъти и не виждам да се е променило нещо. Можеш да живееш само в 10% от постройките. Тоест ако искаш 100м2 къща трябва да имаш 1000м2 кошара
Не е задължително. От 100 те декара си отцепваш 9.900 декара и си правиш малка спретната къщурка с две липи отпред. Ако искаш по голяма къщурка правиш процедура по смяна на предназначение. Най добре се свържи с архитект и той ще ти обясни, в Б-я законите и наредбите се тълкуват. Стана ми интересно останалите декари какво ще ги правиш. :partyman:
hidrazin - майстор
shulio написа:
... И не разбирам какво я е грижа държавата дали аз ще имам ток и вода. ....
Тока и водата са ти най-малкия проблем.
Един сондаж (деклариран) и електрозахранване от соларни панели, ветрогенератор, бензинов генератор ... са ти достатъчни за изходни данни при изготвянето на проекта.
:partyman:
shulio - специалист
gnt69 написа:
shulio написа:
Стана ми интересно останалите декари какво ще ги правиш. :partyman:
Буферна зона срещу хомо сапиенс :yawinkle: Или някое предишно хомо - кой докъдето е стигнал.

Тоест твоя съвет е да се опитам да финтирам закона за строителство в земеделска земя, ако е възможно това разбира се.
nikolov333 - майстор
+1 за "финтирането".. иначе става с МНОГО ПАРИ! :-D
Аз в момента финтирам един микроязовир около 10-11 декара, понеже го държах допреди 2-ве години под аренда и си оставих фургона там, след края на договора, понеже няма кой да наеме язовира скоро, мисля да си го ползвам за почивка, докато издържи.
shulio - специалист
gnt69 написа:
Ако искаш по голяма къщурка правиш процедура по смяна на предназначение.
Да разбирам ли, че е възможно да вкарам в регулация примерно 2 дка? Нищо, че строителната граница на населеното място ще ми е на 2км да кажем. Или това пак е въпрос на тълкуване на местния главен архитект?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Как в България да се живее далеч от хората?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: