• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
SongBird - специалист
Имам къща, вила всъщност, на 40г. Според мен много здраво направена - последните 10г не съм я поддържал и не е мръднала (е малко мазилката е почнала да изпада). А, и дядо ми беше тертиплия.

35кв на етаж + мазе. Бетонни плочи на двата етажа. Няма колони, втората плоча е на тухлите.

Според всички замесени, освен мен - на който сърце не му дава да я бута - трябва да я бутам. Целта е да стане двуетажна семейна къща с РЗП приблизително 160кв.

Жената е твърдо решила, че не и харесва първия етаж дето е толкова високо (към метър и двайсе е). По този повод реших, че мога да съборя терасата (и стълбището ще трябва да замине сигурно), да сложа три стъпала надолу и да долепя още 40кв разширение на етаж. Така ще има едно голямо пространство близко до земята. Там някъде ще сложа и стълбище за достъп до втория етаж. Самия втори етаж смятам да се разшири плочата + да се сложи още една плоча под покрива, която да стои едновременно на старите основи и на новите (нещо, което дори не знам колко е възможно(желателно)). Без маза на новата, разширена част.

Уж за по-евтино.

Като смятах грубо обаче ми излезе, че цялата къща ще ми спести 10000лв. Това и без да смятам оскъпяването от усложнения строеж/реконструкция.

Жената е твърдо решена, че няма да отиде да живее в тази къща ако реша да я преустройвам. На мен сърце не ми дава да я бутам, но пък комай и нищо няма да спестя. А, ако ще тръгвам да я убеждавам ще е добре аз самия да съм убеден :/

Не знам дали имам въпрос, май не знам какво да правя и само мрънкам. Така както са изложени горе нещата вие какво мислите, заслужава ли си да запазя къщата, ще спестя ли нещо? Вие какво бихте направили?

Поздрави,
Георги

Ето я:
https://drive.google.com/open?id=0B1mFv ... 1Mycm1VMU0
ZMeyGorianin - майстор
Бих сменил жената... Щом се опитва да ти дава наклон на...мнението :lol:
Руди - майстор
Ако нямаш къде да живееш - тази къща ти трябва. Лек ремонт, нанасяш се,
после пристрояваш и така... Едно е ясно - закърпеният балтон не е нов балтон!
Ако имаш къде да живееш - не трябва да тръгваш по тоя път. Къщата за
удоволствие трябва да те кефи, теб и жена ти.Тая е хубава за дядо ти,
старомодна отвсякде.Кърпежа няма да я направи по-функционална. И ще
глътне повече пари.Ако пък не ви трябва - продайте я и отидете на екскурзия.
Може би ще я вземе някой, на който му трябва точно тази къща.
torbalan - Дървен философ
Слушай жената...

От 35 да направиш 180 кв. метра нема да е лесно...

Освен това ако ти позволяват място и възможности - гледай да е на един етаж... Или така го измисли, че втория етаж да ти е за гости примерно...
kolcho - специалист
SongBird написа:

Уж за по-евтино.


Тук си уцелил с това "уж" - да достроиш 2Х45 към 2Х35 съществуващи квадрата / които, ако се съди по снимките, сами по себе си се нуждаят от фундаментална реконструкция с оглед на дострояването/ със сигурност ще ти излезе в най-добрия случай не по-евтино от свалянето на къщата и строеж на изцяло нови 2Х80. И няма как при дострояване да постигнеш и 50% от качеството на едно добре проектирано и построено ново строителство, ще спечелиш единствено едни 90 кв +. Всичко останало ще е щета...
Послушай жена си!
Успех!
kolcho - специалист
ZMeyGorianin написа:
Бих сменил жената... Щом се опитва да ти дава наклон на...мнението :lol:
Не познавам коментираната дама, но ако се съди по мнението й и твърдостта, с която го отстоява - никак не е глупава!
Да му е жива и здрава на колегата!
Frysco - специалист
Това Хасковски минерални бани ли е?

Иначе по въпроса за нов строеж срещу преустройство-ами то преустройство си е нов строеж на практика. Би могъл да спестиш, ако няма груби строителни работи, защото те задължително повличат довършителни след себе си. А довършителните са си... мамата, с извинение.Откъм цена.
В подкрепа на нов строеж са по-добрите материали, спрямо едно време. Колкото и да е бил тертиплия дядо ти, сега бетона е друг и има избор от класове и арматури, а едно време, от това което съм чувал, бетона е бил просто бетон, а железото-къдраво и право. Много хора в нашето село не знаят с какви арматури са си правили колоните и плочите, то просто нямало избор-каквото докарат, това било. В много случаи къщите са строени без планове и съответно без сметки. При пернишкото земетресение преди години, се видя резултата. Един пример, строеж на двуетажна къща навремето, без планове, бият плоча на втори етаж, бият плоча и за тавана, правят и пояси на зидовете преди покрива и когато попитах човека, а колко тона материал качихте отгоре на тая къща, той не отговори, а се замисли много дълбоко. После сподели, че го е притеснила мисълта за това, тъй като основите му май били бутобетон, ама повече буто и по-малко бетон.
В подкрепа на старата къща, естествено са сантименталните стойности на имането ти. Но който и да попиташ, той няма такива съображения и ще ти каже-бутай. И аз имам една стара къща, моята е смесенна конструкция камък и тухли, когото и да попитам, ще ми каже-бутай и наново, затова и никой не питам. Тая къща ми е свързана със спомени и няма да ги изхвърля на боклука. Какво като си построя нова, това ще е съвсем друга къща. Старата е пълна със проблеми и пороци в строежа и, но няма да се оттърва от нея, просто щото кухнята и хола и са малки. Нямам това консуматорско мислене-като не ми уйдисва и давай ново. Като че ли ако направя грамадна холо-кухня и ще си реша всички проблеми в тоя живот, кафето ми ще е по-вкусно, а роднини и съседи ще ме ядосват по-малко.

Но щом си решил да я преустройваш, може би все пак новото строителство е по-добрия вариант....
Tsilkov - майстор
Така както си го замислиш да я разширяваш над двойно покрива ти е наново, дограма наново, фасада на ново, инсталации наново, довършителни работи наново, балконите и терасата гледам вече си наясно че ще ги режеш... Най-накрая от старата остава почти нищо.
Ако обаче направиш компромис с квадратурата и само ремонтираш старата + малка едноетажна пристройка нещата ще ти легнат двойно-четворно по-евтино.
На 160 м2 РЗП за да се нанесеш да живееш като "бял човек" се готви да извадиш едни 150 000 лева +-10 000 лева от това че запазваш старата. Ако го погледнеш от тая цифра мисля че бързо ще вземеш решение какво точно трябва да правиш.
chapara - майстор
Тя темата :? от преди година :-D
Virtex - майстор
Отговор с откровена цел с реклама е махнат, затова мнението на Tsilkov е все едно след време,но това е поради Up-ване на темата.
  • 1
  • 2

Тема "Съществуваща къща. Реконструкция или събаряне?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: