Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Привет на всички. След дълги терзания, как да направя моя комин, реших да " побългаря " системата на Шийдъл.
Вътрешните тела и свързващото ги лепило, са оригинални на Шийдъл, ватата е 2 см. каменна обикновенна, и керамични тела с отвор 24 см.
Отдолу, до средата пуснах арматурно желязо в четирите краища на външното тяло, а от средата до горе завърших с шпилки, които съединявах с дълга гайка и шайба с широка периферия. На всяко тяло имаше обикновенна гайка с която пристягах тялото към долното. Комина ми е вътрешен.Трябва само да се внимава, варта да не контактува с вътрешното керамично тяло, за да няма термомост. Шапката която излях на върха на комина, също няма контакт с вътрешната му част, защото при 10 метра височина, линейните разширения са големи.
Прикачен файл:
20181231_100012.jpg
Прикачен файл:
20171012_102348.jpg
Прикачен файл:
20171010_134734.jpg
Прикачен файл:
20171010_101933.jpg
Прикачен файл:
20171010_101918.jpg
itsme! - напреднал
вт фев 12, 2019 8:13 pmkrasi92 написа:
нед фев 10, 2019 10:33 pmitsme! написа:
Да използвам темата, тази част от комина която е в сграда нуждае ли се от полагане на вата или се поставя само на външната част?
Добре е да изолираш целият комин с каменна вата
Добре, няма смисъл да изпозвам отдаваната от комина топлина така ли? Слоща ли вата това ще се получи нали?
lektora - специалист
Добре, няма смисъл да изпозвам отдаваната от комина топлина така ли? Слоща ли вата това ще се получи нали?
[/quote]

Да, това ще се получи, НО за сметка на това ще имаш добре работещ топъл комин и шанса за конденз и натрупвания на гадости (креозот) ще е сведен до минимум.

П.П. в предния си пост визирах системата на предния колега, само че с използването на иноксови тръби, защото предполагам са по еврини от керамичните тела на шийдъл. Браво за снимките комина ! Сигурно работи перфектно :) =D>
itsme! - напреднал
Добре ще изолирам. Благодаря за отговорите!
Hursa - майстор
Може би, ще е добре да се даде методика за "изчисляване" и "оразмеряване" на комин, защото въпроса си е важен, а има доста свободни интерпретации.
itsme! написа:
Да използвам темата, тази част от комина която е в сграда нуждае ли се от полагане на вата или се поставя само на външната част?
Въпроса за строяща се къща ли е (или "новопостроена")? И за "обличане" с вата на комин, включително в отоплявани помещения?
ср фев 13, 2019 11:08 amlektora написа:
П.П. в предния си пост визирах системата на предния колега, само че с използването на иноксови тръби, защото предполагам са по еврини от керамичните тела на шийдъл. Браво за снимките комина ! Сигурно работи перфектно :) =D>
Благодаря за отзива. Работи повече от добре :) . Към момента на направата на комина, иноксовите тела бяха по-евтини, но препочетох керамиката, като по-дълговечна. Ако преправях готов комин, със сигурност бих се спрял на вашето предложение с иноксовите тела.
itsme! - напреднал
ср фев 13, 2019 7:02 pmHursa написа:
Може би, ще е добре да се даде методика за "изчисляване" и "оразмеряване" на комин, защото въпроса си е важен, а има доста свободни интерпретации.
itsme! написа:
Да използвам темата, тази част от комина която е в сграда нуждае ли се от полагане на вата или се поставя само на външната част?
Въпроса за строяща се къща ли е (или "новопостроена")? И за "обличане" с вата на комин, включително в отоплявани помещения?
Коминът вече е изграден и измазан, къщата е строяща се, на етап вътрешна мазилка. Той преминава от котелното през дрешник и излиза на покрива. Питането ми беше дали е нужно да изолирам тази част от него, която е в къщата.
вт фев 12, 2019 10:18 pmЦветан Василев написа:
Привет на всички. След дълги терзания, как да направя моя комин, реших да " побългаря " системата на Шийдъл.
Вътрешните тела и свързващото ги лепило, са оригинални на Шийдъл, ватата е 2 см. каменна обикновенна, и керамични тела с отвор 24 см.
Отдолу, до средата пуснах арматурно желязо в четирите краища на външното тяло, а от средата до горе завърших с шпилки, които съединявах с дълга гайка и шайба с широка периферия. На всяко тяло имаше обикновенна гайка с която пристягах тялото към долното. Комина ми е вътрешен.Трябва само да се внимава, варта да не контактува с вътрешното керамично тяло, за да няма термомост. Шапката която излях на върха на комина, също няма контакт с вътрешната му част, защото при 10 метра височина, линейните разширения са големи.

20181231_100012.jpg
20171012_102348.jpg
20171010_134734.jpg
20171010_101933.jpg
20171010_101918.jpg
Привет,

В какъв порядък е разликата с цента на сета на шийдъл?
kamenkr66 - помощник
Искам да си направя външен комин на къщата само за резервен случай, ако спре тока и за някой друг ден от зимата за уют. 10 дни в годината. Бих искал да попитам, какво би станало, ако всичко е некачествено? Телата не са печени, отделят се киселинни продукти, става конденз. Интересува ме, дали има опасност за здравето на семейството ми. Не ме интересува дали ще се пукат тела, или ще падат киселини и прочие. Каква е идеята да се внимава толкова?
radko87 - помощник
вт ное 15, 2022 9:44 pmkamenkr66 написа:
Искам да си направя външен комин на къщата само за резервен случай, ако спре тока и за някой друг ден от зимата за уют. 10 дни в годината. Бих искал да попитам, какво би станало, ако всичко е некачествено? Телата не са печени, отделят се киселинни продукти, става конденз. Интересува ме, дали има опасност за здравето на семейството ми. Не ме интересува дали ще се пукат тела, или ще падат киселини и прочие. Каква е идеята да се внимава толкова?
Най-голямото притеснение е неправилна работа и повишен риск от пожар.Ако се запалят саждите в комина и той не може да понесе процеса и почне да се руши, кой знае какво може да се случи ? Голям процент от битовите пожари в България са в следствие на проблеми с комини. Извода за мен е, че без значение дали ще го ползваш рядко или не, не се прави компромис с този компонент. Сега има разни фирми, които предлагат коминни системи инокс/вата/инокс със всички необходими аксесоари. Един комин ще ти излезе около 1500 лв.

Тема "Направа и изолация на комин" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: