Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
GDoTT - специалист
Имам къща, която е строена 83 година - тухли и бетон. До преди 3 години къщата беше на дървена дограма(единично стъкло) и неизмазана отвън. Отвътре още тогава е измазана с хоросан 3-4 сантиметра. Преди 3 години сложихме стъклена вата отвън(10-15 сантиметра) и се измаза. Тази година сложихме и PVC дограма вече. Първия етаж е обитаем от 90 година някъде, но сега съм решил да си правя втория етаж и стигнах до шпакловането и тук имам нужда от съвет. Както вече казах, измазано е с хоросан 3-4 сантиметра дебел. Мазилката е здрава, като чукнеш, има минимални пукнатини( на една от външните стени са доста(20-тина), но те са адски тънки и 10-15 сантиметра дълги. Предполагам е, защото е външна и от доста години от атмосферните условия, като не е била измазана къщата отвън, а пък и е на 35 години вече мазилката. Та идеята ми е да мина 1-2 ръце с шиитрок на Кнауф. Мислех да направя първата ръка с зеления(all purpose) и после 1 ръка финитура, като преди първата ръка грундирам, но на няколко места гледам, че като има стара мазилка и се слага нова след това се напуквало на паяжини, което не ми се ще да става. Според вас има ли шанс за това? Ако да, имам идея да сложа стъклофибърна мрежа, но тука идва другия проблем - не знам с този шиитрок дали може да се слага в него. Финитурата я дават 1 мм слой, но другото е до 3 мм, което означава, че може да поеме мрежата, но да не се усере работата от това, тъй като в техническите характеристике не се казва нищо за мрежа, но пък казват да не се ползва стъклофибърна фугираща лента, защотот удължавала времето за съхнене. Третия ми вариант е да шпакловам с някаква нормална си шпакловка с стъклофибърна мрежа и после една ръка финитура, но нямам идея дали ще стане добре само с една ръка шийтрок, въпреки че стените са равни.
nikolov333 - майстор
Мрежата се лепи с теракол, но според мен е безсмислено, когато основата е еднородна и здрава. Напукването на шпакловката върху стара, а дори и върху нова напукана мазилка, се получава дори и да си сложил мрежа, така че по-добре не се вживявай излишно. Проблема тръгва от основата и се предава на горните слоеве с времето. У нас така шпакловахме една стена с множество микро пукнатини и въпреки, че сложихме мрежа с теракол, шпакловката в последствие пак се напука. Ако и при теб стане така, ще те е яд, че си се занимавал..
GDoTT - специалист
А някой да има мнение за шиитрока на Knauf - All purpose i Finitura. Интересува ме дали са добри продуктите. Виждам, че са копие на тези пройзвеждани от USG, което ме навежда на мисълта, че няма да са лоши, но все пак от питане глава не боли.
toshetozaz - специалист
Перфектни продукти са.Оранжевия аз ли лично не го използвам (всъщност ползвам съм го само един път) ,просто със зеления става прекрастно.В твоя случай е по - добре първо една две ръце гипсова шпакловка и после Шийтрок.
GDoTT - специалист
Защо първо гипсова шпакловка. Те стените са гладки( измазани са гладко с гасена вар или гипс след това(не съм сигурен, но е гладко) При такова положение има ли смисъл от гипсова шпакловка? А оранжевия как е в сравнение с зеления. Имам предвид като гладкост. Аз мисля с валяк да ги нанясам, и после с маламашката го минавам 1-2 пъти отгоре като шкурене и вече ако има нужда от допълнително шкурене чак тогава. То в интерес на истината за оранжевия казват, че нямало нужда от шкурене след като го минеш с маламашката. Ставало доста гладко. И също така имам една машинка - виброшлайф - правоъгълен и се чудя, с нея ще може ли да се шкури след това, или ще взима твърде много от материала, защото все пак последния слой като е 1 мм, не е особено голям.
toshetozaz - специалист
В такъв случай може да пропуснеш гипсовата шпакловка.
Защо с валяк?Това правил ли си го или си гледал само клипчета в нета?
Оранжевия ,както и говори името му е по-финно.Ако имаш ръка по-малко ще търкаш, не е от материала.
GDoTT - специалист
Гледах клипчета в нета. Досега само съм шпакловал по обичайния начин с иноксова маламашка, но го видях, че и с валяк го нанясат по клипчетата в нета, и от това, което видях ми се стори доста по-бързо, и като се има предвид, че имам 5 стай за шпакловане... Ти нанасял ли си го с валяк и ако да как е спрямо обичайния начин? И за търкането, значи ако имам само 1 ръка финитура то тогава ще е на ръка, но ако са 1 финитура и преди това 1 All Purpose, то тогава може и с виброшлайф?
toshetozaz - специалист
С валяк не съм пробвал.
Няма нужда да взимаш и от двата вида Шийтрок.Само със зеления две ръце и става перфектно и може да се търка на ръка без машина.
GDoTT - специалист
Сори за тъпия въпрос, ама не те разбрах. Трябва да се търка на ръка задължително, или може и с машина? Смисъл такъв имам машината, ама досега съм я ползвал само за дърво и си нямам и на идея колко ще сваля от материала, та за това те питам.
toshetozaz - специалист
:)
И аз имам виброшлайф,ама търкам на ръка.Тази машинка не е за това.Избора си е твой.Ако имаш жираф и прахосмукачка е друго нещо.Дали с машинка или на ръка ще си решиш сам,като стигнеш дотам.Както ти е по-удобно.Много неща ще ти се изясняват в процес на работа.Пет стаи не са малко можеш да провериш за жирав и прахосмукачка под наем.Ще ти помогнат доста.
Да не каже че прахосмукачката е задължителна.

Тема "Съвет за шпакловане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: