• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
01.jpg
01.jpg (69.09 KиБ) Видяна 1982 пъти
Прикачен файл:
03.jpg
03.jpg (49.21 KиБ) Видяна 1982 пъти
Прикачен файл:
04.jpg
04.jpg (69.8 KиБ) Видяна 1982 пъти
Прикачен файл:
05.jpg
05.jpg (35.01 KиБ) Видяна 1982 пъти
Grenfell Tower- от окачената вентилируема фасада горят 2 неща. 1.Най-отвън- алуминиева плоскост-сандвич. По средата между два пласта алуминий има сърцевина от полиетилен, които се запалва. 2.Следва въздушна междина и топлоизолация от polyisocyanurate (PIR), която също се запалва.

Прикачен файл

02.jpg
02.jpg (74.65 KиБ) Видяна 1982 пъти
Последна промяна от BLUEPUPIL на нед юни 25, 2017 9:56 pm, променено общо 1 път.
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (48.26 KиБ) Видяна 1971 пъти
Прикачен файл:
3.jpg
Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg (112.89 KиБ) Видяна 1971 пъти
Прикачен файл:
5.jpg
5.jpg (115.24 KиБ) Видяна 1971 пъти
Та сега, да се върнем у нас и да видим този EPS дето си го лепиме отвън на къщите, трябва ли да ни притеснява или не? Щото, учените думат, че EPS-са горял повече от лондонския polyisocyanurate-PIR.
Последна промяна от BLUEPUPIL на нед юни 25, 2017 9:58 pm, променено общо 1 път.
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
10.jpg
Прикачен файл:
30.jpg
30.jpg (85.69 KиБ) Видяна 1967 пъти
Прикачен файл:
40.jpg
40.jpg (57.76 KиБ) Видяна 1967 пъти
Прикачен файл:
50.jpg
50.jpg (74.27 KиБ) Видяна 1967 пъти
Снимките показват въпросният- polyisocyanurate (PIR).
mindless - специалист
В Германия тази тема се коментира отдавна. Там някой смятат фасадната изолацията с полистирени за безумие, именно заради пожарната безопастност, но и там има лобита, които са успели да вкарат полистирените с разни добавки в категорията "труднозапалими", което е нужно, за да могат да се ползват като фасадна изолация. С добавките полистирените само се топят, а не горят директно, но не се взема предвид факта, че стопилката е много лесно запалима, а тя се събира .

В опит да се предотврати разрастването на пожара в многоетажни сгради, преди няколко годни приеха норматив, при който между етажите се изолира с ивица вата, която да играе ролята на бариера на огъня да се изкачва нагоре, но в първата версия на този норматив дебелината на ивицата се оказа недостатъчна, защото имаше няколко пожара, при които върпреки нея, огъня се разпростира и по горните етажи. Не съм следил дали сега са приели нови норми.
Tsilkov - майстор
От година и нещо и в наще норми през два етажа се слага вата.
Що се отнася да английската сграда :shock:
Как може на толкова висока сграда да сложиш най-най-най запалимата фасада дет може да се сети човек - бонд с горима сърцевина окачен върху полиуретанова вентилируема фасада (на кой гении му хрумна да сложи полиуретан на вентилируема фасада не знам :? ).
Стиропор вложен в контактна фасада не гори толкова лесно. Опасност е единствено БГ тъпотията "монтаж само на кюфтета". Доста често обаче виждам хора да слагат фибран/стиропор на скатен покрив и ми се изправят косите :shock:
djendov - специалист
BLUEPUPIL написа:
Та сега, да се върнем у нас и да видим този EPS дето си го лепиме отвън на къщите, трябва ли да ни притеснява или не?
Според мен ключовото тук е "къща". При двуетажни къщи си мисля, че пожара много по-бързо би преминал от първия етаж към втория, от колкото да се запали фасадата, тя да запали горната такава, че после от фасадата да се запали интериора. Дори и при триетажни къщи, не мисля, че е голяма драма. Освен това Tsilkov е много прав за лепенето на топки. Не бях се замислял за това, ама си е направо пожаро-опасно. Иначе при лепене на гребен се получава сандвич - тухла-лепило-епс-мазилка. Не е като да е открит ЕПС и да му теглиш клечката.
А за ЕПС и сайдинг, ЕПС на покрив(еле пък под ламарина..) си е романтика...
Между другото, сега като санират панелките, май ползват само ЕПС?
П.С. грозна работа си е пожара. Май да проектирам една спринклерна система вкъщи...ама то тогава ще трябва и сифони да правя в хола..тц
Tsilkov - майстор
Високите сгради са драма голяма на тема пожар. Не треперете толкова като я гледате тази. Високите сгради са като комин за пожара, а пътя за евакуация само един. Не случайно в нормите след 28 метра са в специална категория и специални изисквания. По нашите норми (които са препис на BS) не може да има такава сграда.
Направо им се чудя на империалистите как са допуснали с такъв материал да е тая кула - ама явно при държавно социалното строителство и при тях е "куче влаче рейс".
mindless - специалист
Tsilkov написа:
От година и нещо и в наще норми през два етажа се слага вата.
Това при колко високи сгради, защото с очите си съм виждал повече от веднъж, че това не се спазва при кооперации 4-5 етажни.
Лепят си стиропорчето и толкоз.
Tsilkov - майстор
Над 3 етажа. Имай предвид, че нормата като е от преди година това означава че тепърва по нея се проектира. Ще започнеш да го виждаш по-често. Разбира се шмекеруващи винаги ще има - особенно по държавни поръчки. Както виждаш при англичаните се случват подобни безумия - какво остава за нас.
nikolson - майстор
При многофамилните сгради оскъпяването с каменна (или минерална)вата ще надхвърли ли 500 лева на жилище? Аз имам мнение, че ако парите се насочваха към разработването и добиването на по-евтина енергия, вместо икономисването и (топлоизолации), ефектът щеше да е към по-устойчиво развитие.
  • 1
  • 2

Тема "От Лондонски пожар до EPS на къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: