Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,

Със съпруга ми сме стартирали начинание строеж на къща. Мястото е във вилна зона в която няма изградена канализация.
Надявам се да не се сърдите за темата, но всичко, което прочетохме в тази връзка не ни помогна да вземем решение.
Та събирам мнение от хора които са минали през този процес:
1. С какво сте и защо избрахте този начин?
2. Ако сте с пречиствателна станция каква е и доволни ли сте от нея?
3. Какво правите с пречистената вода? Особено през зимата? Макар че четох мнение че не е добре да се полива с нея, тъй като има бактерии, които могат да пречинят стомашно чревни .... ????? Да уточня ние сме с 2 деца едното от които е бебе ( 1 г. и 6 мес.).

За съжаление сме и ограничени откъм бюджет, така че търсим златната среда.

Моля давайте мнения и опит, за да вземем по информирано решение!

Благодаря предварително на всички, които ще се включат!

Хубав и успешен ден!
Последна промяна от muca2 на пон юни 26, 2017 4:16 pm, променено общо 2 пъти.
djendov - специалист
Здравей и добре дошла.
Напиши "пречиствателна станция" в търсачката, изчети 20-те теми по въпроса и ще си отговориш на въпросите.
После напиши следващите въпроси, които ще се породят и над тях вече да се изразят знаещите.
Предполагам ще са нещо от рода на :
Бюджета ми е ХХХХ лв. За тези пари има ли пречиствателна станция, чиито отходни води са напълно пречистени. Ама и да са, зимата няма много за поливане.
Щом сте ограничени от бюджета, отговора ще е по-скоро НЕ. След това, понеже си изчела другите теми, ще знаеш, че щом не можеш да поливаш, трябва да питаш дали почвата при теб е подходяща за попивни полета. Ама пък ако не е, то тогава и за септична яма няма да е подходяща...
И не, че отговорих на конкретните ти въпроси, ама да попитам, знаете ли със съпруга си, че изграждането на септична яма е забранено със закон? Не, че някой в България се интересува от законите, ама и акт16 се взема доста трудно без ИЗГРЕБНА ЯМА или ПРЕЧИСТВАТЕЛНА СТАНЦИЯ СЪС СЕРТИФИКАТ.
Всяко бюджетно решение, свързано с пречиствателна станция, според мен излиза скъпо в последствие. Да си имаш работа с лайна..не си е работа. Има варианти за "направи сам", има и тема по въпроса в този форум, ама...пак опира въпроса до акт16.
И наистина прочети всички теми от този форум, защото има информация, която никой няма да снесе на готово в твоята тема. Т.е. не и цялата информация...
Успех със строежа и да качите малко снимки!
djendov - специалист
Понеже и заглавието се промени, т.е. ямата стана на "изгребна", ще добавя, че комшията е с такава.
Мъж, жена и 2 деца, общо 1500-2000 лв на година е източването на ямата. Само това според мен, е достатъчно да те откаже от този вариант.
BLUEPUPIL - майстор
Отчаяхте жената! Щом Симеоново, Драгалевци и Бояна могат да си пускат фекалиите в реките дето минават през центъра на Софията, то и при нея въпросният прийом би трябвало да свърши работа.
djendov - специалист
Е..аз не знаех, че има река. При това положение, даже и яма да не прави. А и децата са малки, може да ги възпита, че реките са гадни, мръсни канализационни тръби, създадени от природата. Ех...че не минава някоя рекичка покрай моята къща...щеше да ми спести толкова разходи!
Благодаря за включването!

Не очаквах да е в този дух .....
( за протокола никъде не съм писала има или няма рекичка ..... - за инфо няма).

Хубав ден на всички!
djendov - специалист
А в кой дух очакваше? Има един друг форум, в който ще се изсипят 20 страници мнения, да ви честитят за къщата и после по темата...
Тона ми към теб беше съвсем нормален. Наистина е изписано всичко по въпросите ти. Знам го, защото мен ме глождеха същите и намерих отговорите точно в този форум. А колкото повече еднакви теми се отварят, толкова по-трудно става във времето да се намери важната информация. Първоначално темата беше за септична яма. В момента, в който я преименува на Изгребна, отговора стана ясен. Трябва да си луд да плащаш 1500-2000лв годишно, да идва камион да осмърдява квартала и живота ти, и т.н. Вземаш си пречиствателна станция. Евтина и рискуваш да оцапаш пейзажа, или скъпа с гаранция, подръжка и т.н. На мен и двата варианта не ми харесват, ама то няма и алтернативи...Относно поливането - НЕ. Правиш някаква попивна дупка,яма,поле и толкова.

Относно рекичката, тона ми беше изключително саркастичен, но беше към колегата със светлия пример относно Драгалевци и др. Къщата ми е на скат и както не искам фекалийте на комшията да се оттичат около къщата, така няма и да го пречиня на този под мен.

И пак с добър тон (той през цялото време си е такъв) - Хубав ден и на теб.
А, и призива за снимки беше пак с добър тон, ще е интересно да видим още един строеж. Особено, ако има по-голяма част: "направи сам"
Tsilkov - майстор
djendov защо не ползваш водата от пречиствателя за поливане? Аз съм виждал доста хора да я ползват - верно още има "дъх" но става.
Относно пречиствателите едностепенни излизат грубо 4000-8000 лева. Изгребните ако са от готови бетонни пръстени са 2000-3000 лева, а чисто бетонни с кофраж са поне хилядарка отгоре да не кажа че гонят 4000-5000 лева.
Както писа djendov единствения смислен избор е пречиствателя макар и с някой проблеми.
djendov - специалист
Заради потенциалното хранително разтройство. По корабите следим постоянно няколко фактора и сме сигурни в отходната вода, обаче у дома, едва ли някой ще ходи всяка седмица с реагентите да проверява. Ако забравиш известно време, може "доматите и краставиците" да се окажат негодни. Иначе за райграса проблема е може би единствено миризмата, която при някой пречиствателни си е доста неприятна. Има край мен един, дето чака да завали и вади маркуча на улицата, ама си мирише... Може би съм предубеден, но за мен разлика от 25лв на месец(10 кубика по 2,50лв) е несъществена и затова мисля така. А и при всички положения трябва да има попивна яма, за зимата.
Tsilkov - майстор
То поливаш-не поливаш, пречиствателя си иска попивна яма/поле. Райграса разтройство няма да го хване, а ако дворчето ти е по-голяма с 10 кубика не можеш се оправиш (а и лятото и кладенците изсъхват). Разликата в миризмата явно идва от пречиствателите - все си мисля че ако имаш още един съд и я месиш с дъждовна/от калденец ще изчезне, ама тогава и системката става по-скъпичка.

Тема "Пречиствателна станция или септична яма (изгребна)?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: