Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
cvettomirr - специалист
Имам гараж строен преди 3години, врата от сандвич панели, стени от циментови блокчета и изолирани с 10см стиропор.
Поблема е в тавана плочата много се нагрява, дебела 12-15см приблизително. Искам да изолирам тавана, мислих с гипс картон и вата, но трябва да дупча плочата а ми се не иска, със по къси отвори на 6см дали ще държат добре дюбелите, да не е да падне един ден всичко.
Другият вариант е фибран лепене без дюбелиране, но незнам колко е надеждно.Приемам всякакви съвети.
djendov - специалист
6 см в стоманобетонна плоча ще държи повече от достатъчно. Не само гипсокартон, ами можеш и зимните гуми да си закачаш на тавана.
BLUEPUPIL - майстор
На няколко места във форума съм казвал, че съм против захващането на окачен таван към плоча с дюбели и дори анкери разположени по оста на силата ,която ги дърпа надолу- демек вертикално. При положение ,че не се слага нищо друго освен изолацията, т.е. при такова ниско тегло би трябвало да няма проблеми. Все пак в случая трябва да се спомене, че имаме денонощни температурни разширения в плочата причинени от слънчевото греене, които намаляват триенето между бетона и дюбела.
djendov - специалист
BLUEPUPIL написа:
Н..
Kоефициентите на топлинно разширение са много близки - α=0,000010 за бетона и α=0,000012 за стоманата. Това е и причината да се използват толкова добре съвместно. Освен това 6-те см дълбочина са повече от достатъчни. Ако все пак има някакви съмнения, просто повече дюбели...
Иначе си прав за посоката на силата, но все пак при един дюбел на Фишер(просто тяхна техническа карта ми излезе на първо място в гугъл) в стоманобетонна плоча Б25 има допустима сила на натоварване 5-8кН при дълбочина на дюбелирането 6см. Това са над 500кг на дюбел.
chapara - майстор
Направи си изолацията отгоре, плюсове колкото искаш.
EDI - майстор
Аз си налепих на тавана на помещенията, където ми е работилницата, отвътре EPS 5 или 6 см, не помня вече, с пяна и после само бяла шпакловка с мрежа.Нещата се подобриха тотално.След 2 години отгоре си направих дървен покрив, като между ребрата /10Х5/ за ОСБ-то налепих с пяна 5 см EPS.Сега зимата е топло, а лятото хладно.Преди тези модификации, през лятото вътре беше по-топло от вън, а зимата кучи студ.Влагата през преходните сезони беше другата екстра.
cvettomirr - специалист
EDI, а дюбелира ли EPSa.
EDI - майстор
Не, няма нужда.Пяната го държи много здраво.Не помня, кога го правих, ама има 5 и повече години.Тука бях пускал снимки някъде из темите.

Тема "Топлоизолация на гаражна плоча" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: