Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,

Проучвам въпроса с дренажите. Имам селска къща, която ползвам като вила,но има влага по стените.Изчетох доста за дренажа. Стана ми ясно за какво става на въпрос. Изкоп,дренажни тръби итн. Питането ми е къде да отвеждам водата от дренажа. Има на мястото кладенец който е на 5-6 метра зад къщата. Възможно ли е да вкарам дренажа в кладенеца или на вкопавам бидон който в бъдеще да се свърже с канализацията. Която все още няма и не е ясно кога ще има.Ако вкопая бидон периодично ще се източва с помпа и с каква вместимост да е ? Ако вкарам дренажа в кладенеца ме страх да не почне да връща,защото водата стига на около 1.5м на долу
zz_stefanov - майстор
На въпросите ти не може да се отговори без да се знае или усети какво е на терена.
- какво е нивото на водата в кладенеца;
- имаш ли наклон и място където водата от дренажа да изтича по естествен път;
- можеш ли да направиш дренажна шахта и има ли къде да изхвърляш водата от нея (че знам терен при който положението е безнадеждно);
- очаква ли се голям дебит на вода през дренажа (моя ми ограничи капилярната влага, но вода не протече от него, просто вентилира основите на къщата)

.... и това от лаик по темата, с един направен успешен дренаж :)
Последна промяна от zz_stefanov на вт юли 11, 2017 11:24 pm, променено общо 1 път.
Kokar - специалист
Обедини двата варианта - при "голяма" вода да има възможност за изпомпване.
Ако не искаш да поемаш никакъв риск - резервоар и помпа.

Иначе отговорът на въпроса ти е, доколко те е "страх", т.е. има ли наблюдения как се движи нивото на кладенеца и т.н.
Всички важни съоръжения са оразмерени на база статистическа информация - земетръс, висока вълна, др. хидроложки прогнози и др. такива.
preslav - майстор
Щом водата в кладенеца стига на 1.5 м. от повърхността значи имаш високи подпочвени води и дренажът няма да ти свърши работа или поне не само дренаж, а комплект с яка хидроизолация на основите, шахта за водите от дренажа (също хидроизолирана) и помпа с автоматика, която да не позволява покачването на водата повече от най-ниската точка на дренажа.
zz_stefanov - майстор
preslav написа:
Щом водата в кладенеца стига на 1.5 м. от повърхността значи имаш високи подпочвени води и дренажът няма да ти свърши работа или поне не само дренаж, а комплект с яка хидроизолация на основите, шахта за водите от дренажа (също хидроизолирана) и помпа с автоматика, която да не позволява покачването на водата повече от най-ниската точка на дренажа.
... много зависи и колко са дълбоко основите спрямо това ниво на водата, има ли избени помещения...
preslav - майстор
zz_stefanov написа:
preslav написа:
Щом водата в кладенеца стига на 1.5 м. от повърхността значи имаш високи подпочвени води и дренажът няма да ти свърши работа или поне не само дренаж, а комплект с яка хидроизолация на основите, шахта за водите от дренажа (също хидроизолирана) и помпа с автоматика, която да не позволява покачването на водата повече от най-ниската точка на дренажа.
... много зависи и колко са дълбоко основите спрямо това ниво на водата, има ли избени помещения...
Това имах предвид с високите води, не ми се вярва да има къща с основи само 50-60 см. но на село всичко е възможно.
Къщата е на около 40 см над земята две стъпала. Няма избени помещения. Да това е ясно като се изкопае за дренаж ще се направи и хидроизолация. Въпроса е къде да я отвеждам водата?
Мислех си за вкопания бидон който да е близко до оградата, поне на 10 метра от къщата. В бъдеще като мине канализацията да се свърже с нея. Мисля че 1000л ще е добре и перодично да се изпомпва водата от него. Основоте не знам колко са дълбоки, не е копано да се види. Мисля че поне около метър ще трябва да се слезне на долу
Последна промяна от Ivaylo_p на ср юли 12, 2017 10:04 am, променено общо 1 път.
kozl - майстор
Водното ниво в кладенеца е -1,50 м спрямо терена. Обаче какво е нивото на дренажа, спрамо нивото на водата в кладенеца.
Т.е. Прекарваш линия от дренажа на къщата към кладенеца. Нанасяш нивата по тази линия на дренажа и на нивото в кладенеца и тогава може да получиш отговор може ли заустване в кладенеца или не може. До имота улица има ли и като вали дъжд как е оттичането?
Това е че не е копано още за дренажа. Но поне на метър ще се слезне надолу .разтоянивто от класенеца до къщата е 10 м и там е най-голяма влагата е там
Това е че не е копано още за дренажа. Но поне на метър ще се слезне надолу .разтоянивто от класенеца до къщата е 10 м и там е най-голяма влагата е там. Улица има тя е на 15м от къщата. Като цяло не се задържа вода

Тема "Дренаж къде да отведа водата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: