Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
surfthesummer - специалист
Здравейте!

Най-после парцелът е закупен и къщата е на етап "пред входиране на документацията на експертен съвет" :-).
Пътят и входът са на север - 5.50м отстояние. Предвиждам козирка от северната фасада до оградата - за колите. Изток и запад - 3 метра отстояние. Юг - веранда и двор.

Ще се радвам на всякакви съвети и предложения, а ето и няколко конкретни въпроса:

1. За фасадата все още се чудя - мислех за Porotherm 38см без изолация, но май клоня към четворки с каменна вата (12см) и сайдинг. Строителната бригада е читава - имат към 15-ина къщи, а и баш майсторът ми е приятел и се надявам да не се изложат със зидарията. :axe: А и по-трудно им било с поротерма - тежки били много... Смятам без външна мазилка - направо каменна вата и сайдинг после. Отвътре все още се чудя дали да гипсокартонирам?
2. Вторият етаж няма да е постоянно обитаем - главно гости-приятели през лятото. Къде да сложа изолацията на плочата между първия и втория етаж - над плочата ли? Каква и колко?
3. Така се случи, че майсторът все още не е запознат с конструктивния план. :cry: Някакви мнения могат ли да се дадат от приложените конструктивни схеми?
4. Удачно ли ще е да "обкантя" всички отвори за дограмата в зида с полистиролбетонови блокчета (Tivit) за да избегна термомостовете? Какво да сложа отгоре между дограмата и стоманобетонната греда? Предполагам, че ако поставя профила в максимално външната част на зида (или на планки в равнината на изолацията) ще е от полза?
5. Въобще не съм наясно как се прави под на къщата - след обратния насип се бие плоча ли? Там какъв вариант бихте избрали за изолация - удачно ли е хидроизолация върху насипа, после XPS/EPS и после плочата + замазка и паркет? Колко дебела да е изолацията? Над плочата да слагам ли изолация? Над насипа да сложа ли чакъл?
6. Да слагам ли прозорец на втория етаж, на северната стена, срещу вътрешната стълба? Ще осигури естествена светлина за стълбата и евентуално естествена конвекция за охлаждане лятото (течение от първия към втория етаж при отворени прозорци), но пък ще е единствения северен прозорец...
7. Чудя се дали да слагам втори прозорец на източната фасада - предвиждам мултимедиен кът и едва ли много ще се ползва естествена светлина там, но пък дневната е дълбока към 7.5м и се притеснявам да не стане много тъмно? А и там предвиждам външен простор...
8. Дали ще е възможно/удачно изграждането на въздуховод от камината през коридора до спалнята. Камината ще е на дърва и основното отопление ще е климатици.
9. Да пускам ли комин между кухнята и детската?
10. ВиК тръбите през къщата ли да минават или да ги изведа отвън?
11. Кухненския прозорец съм го предвидил с горна височина 1.80 и над него шкафове? Много по-светло ли ще е ако го вдигна до гредата?
12. Къде бихте поставили климатиците в различните стаи?
13. Къде да сложа телевизора в трапезарията :-D ?

Къщата ще се строи до Бургас, така че, ако някой иска да осъществи последващ контрол върху реализацията на предложенията си, да заповяда! :partyman:

Прикачен файл

Plan_1st_Floor_a.jpg Първи етаж

Прикачен файл

Plan_2nd_Floor-.jpg
Втори етаж
Plan_2nd_Floor-.jpg (100.44 KиБ) Видяна 2722 пъти

Прикачен файл

Construction_1st_Floor.jpg Конструктивен план - 1 ет.

Прикачен файл

Construction_2nd_Floor.jpg Конструктивен план - 2 ет.
surfthesummer - специалист
По 3-та точка поне казвайте - конструктивната част, че трябва да вкарвам документите в общината.
На всеки отговор - по нощувка на море :-D :-D :-D
Tsilkov - майстор
surfthesummer написа:
По 3-та точка поне казвайте - конструктивната част, че трябва да вкарвам документите в общината.
Ми то като си почнал така ти трябва цялостен технически проект - тва ся дето пускаш са работни схемички.
Руди - майстор
1. От гледна точка изолация вариантът с каменна вата е по-добър.
Това не ти пречи да ползваш тухли винебергер за стените (25 и 12 см),
просто защото това са качествени тухли, не се чупят при дюбелиране,
ще ти спестят от довършителни работи отвътре.

2. Между етажите обикновено няма нужда от изолация. Принципно можеш
да сложиш на тавана на долния етаж, но трябва да опаковаш и гредите,
по-лесно е на пода на горния етаж - изравнителна замазка, фибран
и армирана замазка. Имай предвид, че ще намалиш етажната височина.

3. Конструкцията си я спазвай - по тия кофражи не може да се даде кой знае каква оценка.

4. Отворите се обкантват с изолация, примерно EPS, добре е прозореца да е в средата
прочети!

5. Обратния насип го направи с чакъл последните 30 см, отгоре сложи
дебел найлон, после твърда изолация (XPS) поне 8-10 см, върху нея пак
дебел найлон или някаква мушама и армираната настилка от
конструктивния проект (сигурно има?)

6. Да, сложи прозорец да осветиш стълбата, хубаво е

7. Да, сложи прозорец, винаги можеш да сложиш плътни щори или пердета

8. Не.

9. По-малко комини, по-малко проблеми с покрива

10. ВиК тръбите са си в къщата, освен довеждащата тръба за водата и
отвеждащата за канала. Отвън са и водосточните тръби.

11. Шкафове над 1.80 са неудобни (нормално са на 1,40 - 1.50). По-добре едно парче (90 см)
само прозорец, догоре, без шкафове, отколкото широк прозорец и труднодостъпни шкафове отгоре
surfthesummer - специалист
Tsilkov написа:
surfthesummer написа:
По 3-та точка поне казвайте - конструктивната част, че трябва да вкарвам документите в общината.
Ми то като си почнал така ти трябва цялостен технически проект - тва ся дето пускаш са работни схемички.
Ами първите две са мои схемички, да, но като цяло остава така проекта. А последните две трябваше да е окончателната конструктивна част :? . В понеделник ще взема целия комплект с документи. А тези двете не показват ли колоните (16 бр.) и гредите? Доколкото разбрах, над всекидневната плочата щяла да е 18 см, за да се избегнат видими греди, а иначе 12 см... Покривът ще е двускатен с 1.80 надзид на втория етаж. Ще има само една плоча, а на покрива конструкторът предвидил 4 триъгълни стоманобетонни греди.
Сега за основите ще трябва като взема документите да ви питам пак, защото конструкторът каза, че нямали да са ивични, а на всяка колона щяло да има стъпка и колоните да са свързани с 25 см греди? Аз знам само ивични основи и ще се радвам, ако някой разясни предимства и недостатъци...

Руди, благодаря ти много! Сега ще прочета за прозорците в средата, а иначе ще те послушам за всичко май. Само кухненския прозирец сега ще обсъждаме със съпругата.
preslav - майстор
Всичко е важно, но си мисля, че основите, по-точно хидроизолацията им, са най-важното нещо. Всичко останало после може да се коригира и ремонтира, но калпавите основи могат да компроментират цялата къща, а ремонт е почти невъзможен.
Всички други въпроси са дискутирани многократно, както и това, че един ден ще съжаляваш, че не си си направил мазе.
surfthesummer - специалист
preslav написа:
Всичко е важно, но си мисля, че основите, по-точно хидроизолацията им, са най-важното нещо. Всичко останало после може да се коригира и ремонтира, но калпавите основи могат да компроментират цялата къща, а ремонт е почти невъзможен.
Всички други въпроси са дискутирани многократно, както и това, че един ден ще съжаляваш, че не си си направил мазе.
Да, чета усилено форума :rolleyes: и си записвам по-важните неща, че ми е изцяло нова материя. За мазето ме отказаха съседите - имало много подпочвени води при дъжд, което всъщност предполага и необходимостта от добра хидроизолация на основите... Сега започвам да чета пак за хидроизолацията.
preslav - майстор
surfthesummer написа:
preslav написа:
Всичко е важно, но си мисля, че основите, по-точно хидроизолацията им, са най-важното нещо. Всичко останало после може да се коригира и ремонтира, но калпавите основи могат да компроментират цялата къща, а ремонт е почти невъзможен.
Всички други въпроси са дискутирани многократно, както и това, че един ден ще съжаляваш, че не си си направил мазе.
Да, чета усилено форума :rolleyes: и си записвам по-важните неща, че ми е изцяло нова материя. За мазето ме отказаха съседите - имало много подпочвени води при дъжд, което всъщност предполага и необходимостта от добра хидроизолация на основите... Сега започвам да чета пак за хидроизолацията.
Мое лично мнение е, че там където има високи подпочвени води само изолацията няма да помогне т.е. търси инфо и за дренаж, за да не правиш после двойна работа.
surfthesummer - специалист
Мисля, че не са точно високи подпочвени води, а самата структура на почвата - при дъжд, водата попива до определено ниво, и после започва да се движи гравитационно спрямо наклона на терена. Именно тогава им се пълнят мазетата с вода... или то всъщност може точни това да са "високи подпочвени води" :?
preslav - майстор
surfthesummer написа:
Мисля, че не са точно високи подпочвени води, а самата структура на почвата - при дъжд, водата попива до определено ниво, и после започва да се движи гравитационно спрямо наклона на терена. Именно тогава им се пълнят мазетата с вода... или то всъщност може точни това да са "високи подпочвени води" :?
Както го описваш това не са точно високи подпочвени води, което е добре за теб, но не отменя нуждата от дренаж, който (във финансово изражение) ще е една нищожна част от целия градеж.

Тема "Строежът започва - 13+ "последни" въпроса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: