• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
panaira - специалист
Здравейте и привет на всички членове на този полезен форум.

Проблемът ми (естествено, че става въпрос за проблем :)) е, че през 2015 (преди две години) купихме стара едноетажна къща и я бутнахме за да построим на нейно място нова, но запазвайки границите (по обясними причини). След ремонт на покрива (на две години и ремонт? - дълга история)... съседа, към който задната дълга страна на къщата е граница на имота, ме помоли да отведем по някакъв начил водите от улука за да не правят дупки и наводняват двора му и аз реших да вкарам водостоците в дренажна тръба, която да заровя успоредно на основите на къщата - с един куршум два заека... Когато разкопахме да положим тръбата, от лъбопитсво реших да погледна на колко дълбоко слизат основите на къщата и се оказа, че в долния (по-ниския край на парцела) са почти на нивото на земята, а в по-горния на не повече от 20см в земята. През четири метра има стъпки метър на метър и дълбоки 70см от които излизат колоните (стъпките са дълбоко и върху здрава почва) но свързващите трегери между стъпките (или темели, незнам правилните наименования, за което моля да ме извините) лежат върху кухина - почвата под тях съвсем не е плътна и са един вид във въздуха. Прикачам и схема, която направих на компютъра, дано е разбираема.

Въпроса ми е, да подкопая ли под темелите / трегерите до здрава основа (почва) и да налея под тях армиран бетон и ако да, как точно да го направя.

Къщата е на един етаж на 15 сантиметрова плоча (на нивото на земята), гредоред и тавански полуетаж, покрив с дървена конструкция и керемиди Тондах Винеам - 42кг / на квадратен метър.

Предваритело благодаря на всички ангажирали се да прочетат темата ми.

Поздрави
К. Иванов.

Изображение

Изображение
шоп - майстор
@panaira, ако нямаш слягане и пукнатини по основата и стената си свиркай и не се вкарвай в допълнителни разходи.
Чираче - майстор
Като гледам снимката, бетона не е вибриран. Според мен не ти трябва да изливаш бетон, а само да направиш хидроизолация на тоя трегер.
barborino - специалист
шоп написа:
@panaira, ако нямаш слягане и пукнатини по основата и стената си свиркай и не се вкарвай в допълнителни разходи.
+1 :)
panaira - специалист
Вече втора година от както са отляти основите и не забелазвам пукнатини освен по плочата една около 2мм широка, но го отдавам на слягане и температурно разширение / стеснение. Трегерите са около 30см широки с 4 х N14, ако не ме лъже паметта и бигли Ф8. Зидарията е с Porotherm 25 N+F (не light). Прав си, бетона не е виброван. От вътрешната страна трегера е мазан с хидроизолация, а върху нея, както и от долната страна съм сложил воалит без посипка 3кг/М2. Стъпките също са облечени с воалит.

Идеята е, дали стъпките са достатъчни да носят къщата, при положение, че под трегерите няма здрава основа.

Изображение

Изображение

Изображение
zz_stefanov - майстор
Не събирай водата от улуците с дренажа. Трябва дренажа да е отделен от повърхностните и водите от покрива.
Чираче - майстор
panaira написа:

. Прав си, бетона не е виброван. От вътрешната страна трегера е мазан с хидроизолация, а върху нея, както и от долната страна съм сложил воалит без посипка 3кг/М2. Стъпките също са облечени с воалит.

Идеята е, дали стъпките са достатъчни да носят къщата, при положение, че под трегерите няма здрава основа.
Хидроизолация се прави от външната страна на основите, а не от вътрешната. За да не отива влагата в бетона.
Стъпките са достатъчни да носят товара на къщата.
Руди - майстор
шоп написа:
@panaira, ако нямаш слягане и пукнатини по основата и стената си свиркай и не се вкарвай в допълнителни разходи.
Така е!
Ако всичко е изпълнено добре и нямаш дефекти, нямаш грижи.
BLUEPUPIL - майстор
panaira написа:
Идеята е, дали стъпките са достатъчни да носят къщата, при положение, че под трегерите няма здрава основа.
Сумира се обсолютно цялото тегло, което е предвиден да носи конкретният единичен фундамент, включително собственото му тегло плюс още малко товар от земния натиск на пръстта. След което се изчислява колко е натоварването на земната основа под фундамента. Ако числото е под 1-1.5кг. на квадратен сантиметър си ОК.
panaira - специалист
BLUEPUPIL написа:
panaira написа:
Идеята е, дали стъпките са достатъчни да носят къщата, при положение, че под трегерите няма здрава основа.
Сумира се обсолютно цялото тегло, което е предвиден да носи конкретният единичен фундамент, включително собственото му тегло плюс още малко товар от земния натиск на пръстта. След което се изчислява колко е натоварването на земната основа под фундамента. Ако числото е под 1-1.5кг. на квадратен сантиметър си ОК.
Не лека задача за лаик като мен, но при стъпки с размер 80см ха 80см означава, че натискът трябва да е под 6400кг до 9600кг (на стъпка, а те са 11). Не мисля, че съм натоварил чак толкова, грубо целия покрив е около 7 - 8 тона с гредите, зидарията по цялата къща и тя да е 22 - 24 тона, пояси, колони и арматура още 15 тона, плоча кота нула 30 тона...

И все пак изкопахме под трегерите до здрава основа и навътре под тях до колкото може и ще наливам бетон, дано това подсили конструкцията.

Изображение
  • 1
  • 2

Тема "Плитки Основи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: