• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
mashadar - помощник
Здравейте! Тъй като не съм вещ в строителството ви пиша с молбата за съвети как най-лесно може да се укрепи къща с гредоред. Къщата е около 60 годишна и една от стаите е по-голяма и според мен дебелината на гредите не е съобразена с площта и подът и най-вече таванът са поддали. Линк със снимки:

https://drive.google.com/folderview?id= ... jc0amVIc0k

На първата снимка може да видите покрива на къщата над въпросната стая. Преди години дядо ми е сложил посочената с червена стрелка вертикална греда с цел укрепване на хоризонталната греда над нея, но гредата е стъпила долу на една от гредите на тавана на стаята и предполагам, че през зимата снегът е натежавал на покрива и така таванът на стаята е поддал. На втората и третата снимка може да видите тавана от самата стая вътре и пукнатините в мазилката. Същият проблем го има и на пода на стаята /последната снимка/, но там не е такова голямо изкривяването.

Като на първо време според мен трябва да се махне вертикалната греда от покрива и хоризонталната горе да се замести с по-дебела или да се укрепи, за да се отнеме тежестта от тавана на стаята. Но какво може да направим с вече поддалия таван? Мисля, че не е безопасен с такова голямо изкривяване. Трябва ли да се сменят всичките поддали греди или има по-лесен начин да се поизправи и да се укрепи с допълнителни греди? Ще съм благодарен на всякакви съвети.
шоп - майстор
На мен ми се струва, че тази вертикална греда си е сложена още при покриването.

Сигурно има доста течове. Вижда се небето :?

За мен решението е едно и то кардинално. Нов покрив легнал върху стоманобетонен пояс. Гредореда дали ще се маха и ще се прави от нула или направо ще се налива плоча зависи от финансите. Може да се окаже, че основите няма да издържат плоча и ще е нужно укрепване с колони и стъпки. Всичко трябва да се пресметне.

Успехи!
mashadar - помощник
Дядо ми твърди, че той е слагал допълтнително гредата, защото горната хоризонтална започнала да поддава. Течове няма никакви.

Иначе това ми се струва много добро решение, но няма да е евтино. А ако само се подсили горната хоризонтална греда и се махне вертикалната греда, за да се отнеме тежестта и таванът остане в това състояние, това до колко е безопасно?
kozl - майстор
mashadar написа:
Дядо ми твърди, че той е слагал допълтнително гредата, защото горната хоризонтална започнала да поддава. Течове няма никакви.

Иначе това ми се струва много добро решение, но няма да е евтино. А ако само се подсили горната хоризонтална греда и се махне вертикалната греда, за да се отнеме тежестта и таванът остане в това състояние, това до колко е безопасно?
Тази "греда" сенарича поп. Верикална подпора. Само че там не и е мястото. Според мен трябва да се спогодиш с някой трънски майстор да стегне ребрата "към горната хоризонтална греда" с клещи. Така като се махне попа, ще се разтовари таванската греда, в-у която в момента се предава товар от покрива.
Само че по твоята снимка нещо не се ориентирам, защото горната хоризонтална греда стъпва на столица. а столицата е в-у поп, който не виждам къде е стъпил. И защо над тази столица има друга столица :?
mashadar - помощник
Качих още снимки на покрива към същия линк, ако може да се ориентираш сега. Също за да не стане объркване има разни греди и летви, които само се складират отгоре и не носят тежест.
kozl - майстор
Да има складиран материал, който го възприех като конструкция, но така е поставен като столица.
И не се отказвам от предложението си. Може да се подсили по начина, който предложих. Може да се наложи да се добавят и къси клещи вмалко под билната столица в зависимост от начина на захващане на ребрата към билната столица, защото на снимките не се вижда. От дясната страна на снимката ще има малко затруднение с монтажа на клещите към реброто, защото лявото ребро е от небичен материал, но не е невъзможно.
И трябва да се провери дървесината да не е повредена от дървояди или гъбички, че вероятно не е импрегнирана.
mashadar - помощник
Ок мерси за съветите! След като се направят тези неща и се отнеме тежестта от тавана, ще трябва ли да се укрепи и той впредвид това колко е поддал или може така да се остави?
Kokar - специалист
kozl написа:
...
И трябва да се провери дървесината да не е повредена от дървояди или гъбички, че вероятно не е импрегнирана.
Обърни внимание на съвета! Може да се плаче, в противен случай... Когато са наляти много пари и дилемата е ... дали да се наливат още в укрепване или "те верно ми писаха за дървоядите, ама..."
kozl - майстор
Ако дървото е запазило здравина по-добре го остави във формата която е заело. Възможно е да се напрегнат гредите, за да се намали провисването , но това ще са допълнителни инвестиции, а на фона на икономията в покрива - явно не са целесъобразни.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Извинете, не четох мненията, само разгледах снимките. Та, ако повтаям някого, моля простете.
Вертикалната подпорна греда е поставена неправилно директно върхо подовата хоризонтална и всичката тежест пада в една точка. Подложете под нея 1-2 постепенно скъсяващи се и ще разпределите тежестта върху цялата дължина
Като това на картинката, но отдолу. И по-дълго. По-добре 2

Прикачен файл

03b_eko.jpg
03b_eko.jpg (100.56 KиБ) Видяна 7646 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Укрепване на гредоред" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: