Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
vbs - напреднал
Имаме стара къща със запазен гредоред с големи греди. Над него има втори етаж и покрив в много лошо състояние. Липсват доста керемиди, част от конструкцията му е изгнила и няма да изкара тази зима.
Решено е, че ще събаряме покрива и етажа под него. От оставащата каменна зидария ще направим едноетажна постройка. До нея ще долепим нова малка къщичка.

В старата ще останат всички сервизни помещения, и една… да го наречем лятна /денвна/кухня, но затворена.
В новата ще са спалните помещения и може би дневна с бокс.

Идеята е да се строи на два етапа. Тази година разрушаваме покрива и етажа на старата, укрепваме камъка и слагаме покрив.
През зимата - Проект и всякакви документи за новата къщичка – и напролет новия строеж.

Ще съм много благодарна на форума за съвети в този процес.
В момента най-спешните ни въпроси са няколко. Ще ги карам подред.
За укрепването на каменната зидария, за да може да носи покрива, един конструктор ни предложи принципно следното: колони /пояс/надзид/пояс/покрив. Надзида ми се иска да си го изпълним с тухли единички от разградения етаж.
Обаче! За да се получи наклона (покрива ще е едноскатен) надзида трябва да почти 1.80 м.
Това е почти колкото съществуващата стена, която ще запазим.
Има ли нещо сбъркано в този подход, или това може да е някакъв плюс на проекта?

Другият ми важен въпрос е – трябва ли да бързаме, за да успеем да покрием тази есен или това е загубена битка?
Първоначално си мислех, че е много важно, това да стане сега, за да се запазят тези огромни греди, но както изглежда те така и така ще се махат и да не стане от бързане да претупаме важни решения.
Дали да не разградим покрива, за да не изпопадат съвсем керемидите и да рухне и да го оставим на гредореда пък каквото стане зимата!

Четох повечето теми които имат връзка във форума. Много научих от тях. Напр. От темата за едно/двуетажна къща си извадих поне три стр. с ценни съвети!
Впечатлена съм от някои форумци. Много се надявам да се включат със съвет!
Последна промяна от vbs на вт авг 15, 2017 8:11 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Значи някакъв конструктов смята, че зидът, който досега е носил освен покрив и цял етаж, няма да издържи покрив? Защо? :) Шегувам се
Вие искате ли да запазите старото като визия - каменен зид и тн или не искате?
Ако не ползвате къщата, една зима няма да я повреди кой-знае колко повече. Гредите ако са стари, нищо им няма от едно зимно мокрене.
Използвайте времето, за да си изясните какво искате и то възможно ли е.
Например, дали ще ви разрешат....
vbs - напреднал
n_a, каменния зид ще го запазим, поне отвън. За вътре сигурно не.
Разрешението го имаме.
За това че е носил покрив и етаж и аз не го разбирам. Може би защото заедно със стените ще се махнат и дървените подпори които нагоре са носили покрива?
Много ми се иска да намерим свестен архитект със свестен конструктор тъй като и така и така ще трябва да се прави проект за новата част. По-добре да се реши едновремено със старата.
Покрива мисля, че няма да издържи тази зима. Непрекъснато падат керемиди. Ако хлътне някоя греда ще се стовари целия.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Раздигнете покрива, подредете керемидите и гредите, на зида нищо няма да му стане
Руди - майстор
n_a написа:
Раздигнете покрива, подредете керемидите и гредите, на зида нищо няма да му стане
Един дебел найлон (за парници) може да му хвърлите временно, приковете го за гредите да не го отвее вятъра.

Тема "Стара с нова къща - проект и изпълнение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: