Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
u2k - помощник
Здравейте колеги,
наскоро се сдобих с имот и възнамерявам да строя къща - става дума за с.Кокаляне.
В момента чета по форума и на други места вариантите и начините за строеж.
Никъде не открих обаче информация за строеж с бетонна основа и бетонни колове и шайби.
Идеята ми е да си изградя структурата на къщата от бетон, но да нямам зидария, а СИП панели например за стени и гредоред между етажите.
Според вас реализуемо ли е това?
шоп - майстор
u2k написа:
Според вас реализуемо ли е това?
Според мен отчасти.

Лично бих изградил само фундамента от 20-30 см двойно армиран бетон и нагоре СИП панели
BLUEPUPIL - майстор
u2k написа:
Никъде не открих обаче информация за строеж с бетонна основа и бетонни колове(колони?) и шайби.Идеята ми е да си изградя структурата на къщата от бетон, но да нямам зидария, а СИП панели например за стени и гредоред между етажите.Според вас реализуемо ли е това?
Напълно е реализируемо да имаш основи, колони и стени от ст. бетон, а вместо плочи да сложиш стоманени и дървени гредореди.
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (49.92 KиБ) Видяна 3302 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (43.77 KиБ) Видяна 3302 пъти
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (37.4 KиБ) Видяна 3302 пъти
Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg (14.58 KиБ) Видяна 3302 пъти
Прикачен файл:
5.jpg
BLUEPUPIL - майстор
Горните снимки показват ст. бет. стени, но има и изпълнение със ст. бет. греди, както иска автора на темата.
Руди - майстор
u2k написа:
Идеята ми е да си изградя структурата на къщата от бетон,
но да нямам зидария, а СИП панели например за стени и
гредоред между етажите.
Според вас реализуемо ли е това?
Няма невъзможни неща. Бетонен или метален скелет, после панели
каквито си пожелаеш. Ти си човекът, който поръчва музиката.
Добре е да кажеш какво те кара да тръгваш на смесено решение?
Нямаш доверие на дървото като конструкция? Нямаш доверие на тухлите
като изолация? Искаш да спестиш пари или време?

Смесвайки различни материали трябва да се мисли за детайлите.
За бетонна греда не може да се заварява стомана или да се хване
с прости пирони или винтове дървен гредоред... Трябва да се мисли
за температурното разширение и конденза в местата на връзка между
различни материали.
u2k - помощник
Руди написа:
Добре е да кажеш какво те кара да тръгваш на смесено решение?
Нямаш доверие на дървото като конструкция? Нямаш доверие на тухлите
като изолация? Искаш да спестиш пари или време?
Тъй като все още нямам опит в строежите,но имам известен опит с майстори. Търся по-лесен начин за строеж с цел да упражнявам повече контрол и по-малко грешки. Ако спестя от пари още по-добре. За време за сега не съм се разбързал.

Днес попаднах на това видео и ми се струва по-малко трудоемко от тухлена зидария.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=uG_tmFNtl9I[/youtube]

Може и да се лъжа.. затова пиша във форума да разбера и мнението на хората с опит.
Руди - майстор
Първоначално ставаше дума за СИП панели:
https://youtu.be/K5ydZOyu3j0
При тях има едни свързващи и снаждащи греди, размерът на
които зависи от изолацията и на практика не става ясно къде
е носещата конструкция.

Във видеото на Кнауф, основната конструкция
е изцяло стоманобетонова, включително плочата.
Накрая има показана и изцяло стоманена конструкция,
включително междуетажната.

Ето и едно сравнение:
* Тухлена стена = тухли и разтвор; инструменти - кофа и мистрия;
канап, отвес и нивелир не се броят - те са задължителни.
Допълнително фасадна система отвън и предстенна обшивка отвътре, които са е идентични.

* Стена Кнауф = стоманени профили - хоризонтални, вертикални и подсилващи, свързващи части
към тях - планки няколко вида, външни плоскости Видиуол, вътрешни - гипскартон, пълнеж от вата,
външна паропропусклива мембрана, вътрешна пароизолация, газови пирони, дюбели за бетон,
рапиди за метал, рапиди за гипскартон, кит, лепила, самозалепващи ленти, фугиращи смеси,
подсилващи мрежи за фуги и т.н.
Инструменти - газов пистолет, ударно-пробивна машина със свредла за метал и бетон, винтоверт,
стяга, и разни дреболии - макетен нож, пистолет за силикон, ножица за ламарина.

По-лесен контрол на коя операция имаш предвид?
u2k - помощник
:)
Да, първоначално писах за СИП панели, но го дадох като пример. Иначе си прав относно сложността на конструкцията. Може би ще се насоча към класическо строителство.
Все пак още съм ентусиазиран да разбера за различни начини, по възможност по лесни за строеж...
BLUEPUPIL - майстор
u2k написа:
:)Все пак още съм ентусиазиран да разбера за различни начини, по възможност по лесни за строеж...
Eдноетажна къща. Ивични бетонни фундаменти или по-евтиния вариант- единични фундаменти на дълбочина 80см. Вдигане над терена- по избор в диапазона 0-70см. Плоча или армирана замазка на ниво 0.00. Ст. бет. колони с достатъчно напр. сечение за поемане на земетръсното натоварване. Таван-Покрив: Стоманени главни греди, разположени хоризонтално и хванати за ст. бет. колони или за ст. бет греди. Има начини ст. греди да се проектират така, че да се монтират на ръка, без механизация. Дървен скатен покрив- не е нужно да е олекотен- т.е. може да се сложат керамични или бетонни керемиди. Стени- абсолютно всички видове са приложими и възможни.
Последна промяна от BLUEPUPIL на чет авг 24, 2017 1:45 pm, променено общо 1 път.

Тема "Къща от бетон и дърво" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: