Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
tr1ck - помощник
Здравейте,
Имам няколко въпроса към компетентните - в момента строим къща и съм на етап замазки на подовете и терасите. Имам две открити тераси, като едната от тях е по-голяма - 4 х 1.8 м (около 7.2 м2). Искам да направя тънка изравнителна замазка, след което да хидроизолирам и покрия с гранитогрес. Тук идват и въпросите, тъй като съм ограничен в дебелината - от плочата до кондензните отвори на вратите има 6 см, което означава, че трябва да събера всичко в най-много 5.5 см. Планирам да поставя и сифон, който да отвежда водата от терасата към водосточните тръби.

1. Какъв тип изравнителна замазка е подходяща за моя случай за да мога да докарам наклон за 3,5 м от края на терасата до сифона и отивайки към вратите същевременно да мога да запазя минимална дебелина за да се впиша в около 4см? На схемата се виждат позициите на вратите и сфиона.

2. Какъв тип хидроизолация е подходяща за такъв тип открити тераси, имайки впредвид че отдолу ще бъде веранда, т.е. открито?

3. Какъв тип сифон бихте ми препоръчали за отводняването? Спрял съм се на нещо такова, като смятам да го вкопая в плочата 5-6 см и да подведа 50мм тръба през нея за да излезе на тавана отдолу и да се включи към водосточните тръби (последните 2 снимки)

п.с. Прилагам снимки и схема на терасата за по-голяма яснота.
Благодаря предварително!

Прикачен файл

terasa.jpg
terasa.jpg (43.45 KиБ) Видяна 3483 пъти

Прикачен файл

4.jpg

Прикачен файл

3.jpg

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

1.jpg
BLUEPUPIL-2 - специалист
Не бих искал на влизам в задочна полемика с твоят архитект, но в подобни случаи не рядко се приемат смешните наклони от 1%.
Наклона Ти е 1.14%, което е доста далеч от абсолютния функционален минимум от 2%.
Трябвало е терасата да слезе надолу още няколко сантиметра и горният край на прозореца под нея също. Не ме разбирай погрешно (защото на BLUE все му се карат, че критикувал), ама в подобни случаи между прозореца и терасата или сачака, трябва да има мин. 25см.
Аз лично не бих включил отводняването на терасата към водосточната тръба по естетически причини.

:arrow: Накрая, поздравления за труда, енергията и кокетното къще!


P.S.
Можело е да стане и с наклон на кофража!
tr1ck - помощник
BLUEPUPIL-2 написа:
Не бих искал на влизам в задочна полемика с твоят архитект, но в подобни случаи не рядко се приемат смешните наклони от 1%.
Наклона Ти е 1.14%, което е доста далеч от абсолютния функционален минимум от 2%.
Трябвало е терасата да слезе надолу още няколко сантиметра и горният край на прозореца под нея също.
Мерси за мнението. За съжаление по пътя извървян до тук, като човек без опит вече разбрах, че сме допуснали доста грешки - както ние, така и архитекти, строители и т.н. Но така или инъче няма как да се върнем назад, а трябва да търсим начин да ги оправяме в движение.
Ако успея да докарам наклон от 1.5 % мисля, че ще е ок. Наистина е можело терасата "да се налее" с една идея по тънка, а дори да се докара и лек наклон.
Не ме разбирай погрешно (защото на BLUE все му се карат, че критикувал), ама в подобни случаи между прозореца и терасата или сачака, трябва да има мин. 25см.
Всъщност има дори и 30см, ако говорите за разстоянието над прозореца на вторият етаж. Относно първият - отново около 30 см са, но с изолацията стават 20.
Аз лично не бих включил отводняването на терасата към водосточната тръба по естетически причини.
Също ме притеснява, че може да изглежда грозно, но получих и мнения, че не е добра идея да ползвам такъв тип сифон, а по-скоро директно да изведа водата навън с барбакан.
BLUEPUPIL-2 написа:
Накрая, поздравления за труда, енергията и кокетното къще!
Благодаря!
Вадим Владимиров - специалист
Бих го направил по следния начин.
1. Грундира се с битумен грунд плочата. Стените се грундират на височина мин.15см.
2. Заварява се първи пласт хидроизолация(тази, която е без посипка).
3. Прави се топлоизолация на стените.
4. На плочата се слага стиропор с наклон към барбакана
5. Залепя се самозалепваща битумна мембрана.
6. Заварява се втория слой хидроизолация.
7.Вратите се обработват с течна хидроизолация, под вратата до нивото на отворите, отстрани мин. 15см височина
8.Полага се геотекстил
9. Чакъл, дребна фракция.
10. Гранитогрес.

Един от многото балкони, които съм правил е с подобни размери и височина. Варианта е работещ. Снимки мога да споделя в неделя.
kozl - майстор
пет окт 25, 2019 11:20 pmВадим Владимиров написа:
Бих го направил по следния начин.
1. Грундира се с битумен грунд плочата. Стените се грундират на височина мин.15см.
2. Заварява се първи пласт хидроизолация(тази, която е без посипка).
3. Прави се топлоизолация на стените.
4. На плочата се слага стиропор с наклон към барбакана
5. Залепя се самозалепваща битумна мембрана.
6. Заварява се втория слой хидроизолация.
7.Вратите се обработват с течна хидроизолация, под вратата до нивото на отворите, отстрани мин. 15см височина
8.Полага се геотекстил
9. Чакъл, дребна фракция.
10. Гранитогрес.

Един от многото балкони, които съм правил е с подобни размери и височина. Варианта е работещ. Снимки мога да споделя в неделя.
Вратите стигат почити до плочата. Къде има ниво за топлоизолация ("стиропор") с наклон :?
Този детайл де предлагаш не изисква ли преработка на вратите към терасата и направа на борд под вратата.


Изображение
Вадим Владимиров - специалист
Не, не изисква преработка на вратите. Просто използвам и височината от кондензните отвори до горния ръб на прага на вратата. +2,5-3см.
kozl - майстор
Откритите тераси страдат от запушване на сифоните. На 7 етажна сграда съм джапал в тераси пълни с вода да отпушвам сифоните като този де си постнал, затапени от листа и кал. И немаше дървета до сградата :? И като се напълни терасата, най-близката преливна височина е през дограмата в стаите, ако по стените има обърната хидроизолация. Като няма ниво сме ползвали тънкослойна замазка, върху нея еластична, обмазна хидроизолация, в-у която се лепят плочи гранитогрес. Колкото по мразоустойчив е лепилния разтвор толкова по-дълго плочите нема да се разлепят. Всъщност сега срещах специални издръжливи смеси за фугиране, но нямам представа колко са трайни. Щото проблема тръгва от фугите и като влезе вода м-у плочката и хидроизолацията и замръзне или отлепва плочката или ако лепилото е по-яко от плочката, цепи се плочката. Та се чудя ако действително новите фуги са дълготрайни направо плочки без хидроизолация. А дано ама надали. Преди години след рекламата на СИКА полиуретанов уплътнител беше направена проба за фугиране на плочките с това чудо на тераси на жилищна сграда. Фугите изкараха неколко години преди да се разлепят.
Та с неколко думи съвета е преработвай дограмата и ползвай класиката описана в по-горния пост и без сифони и диаметър не по-малък от 100мм.
Е не съм убеден, че 5,5 см стигат за детайла със "9. Чакъл, дребна фракция."
Колко е дебел гранитогреса + чакъла + геотекстила + топлоизолация + още 4 - 5 мм + ниво за наклон сметнато на 2 м до вратите, щото според мен в другата посока може да се задига с наклона по стените.?
И все пак риска е в отводняването. То за тва позната фирма след подобни неудачи вече си проектира терасите с нисък борд и решетъчни балконски ограждения. Като се запуши сифоня и прелива през ажурния парапет.
Вадим Владимиров - специалист
При моя вариант не трябва наклон на плочите. Гранитогреса идва на нивото на прага на вратата.Оттичането е по наклона на стиропора. Все пак до горния ръб на прага има 8-9 см от бетонната плоча.
Днес няма да мога да покажа. Утре ще споделя снимки.
Вадим Владимиров - специалист
Така. Вече имам достъп до снимките си. Малко предистория на балкона, за който споменах.
Първоначално трябваше да сменим само геотекстила, тъй като плочкаджиите бях сложили някакъв непропускащ вода. Махнахме плочите, стария чакъл, сложихме нов и върнахме плочите обратно. Плочите бяха с 4см дебелина.
Прикачен файл:
20190318_144639.jpg
Прикачен файл:
20190318_144642.jpg
Прикачен файл:
20190318_144645.jpg
Прикачен файл:
20190318_144647.jpg
Прикачен файл:
20190318_164458.jpg
20190318_164458.jpg (110.85 KиБ) Видяна 3261 пъти
В случая плочите са под фасада. Споменавам го защото после ще го преработим
Вадим Владимиров - специалист
Както понякога става и ние не сме безгрешни. В случая колегата не е направил отвор в геотекстила наз барбакана и се появи оплакване от живущете под балкона, че се е появил някакъв теч. Наложи се пак да се връщам към същия балкон. Махнах плочата над воронката, изрязох текстила, сложих перфорирана ламарина, и върнах плочата обратно.
Прикачен файл:
20190807_084501.jpg
Прикачен файл:
20190807_084454.jpg
Прикачен файл:
20190807_084739.jpg
Прикачен файл:
20190807_085149.jpg

Тема "Замазка, хидроизолация и отводняване на открита тераса" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: