• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
ИванИ - напреднал
Здравейте,

снимките са на подпорни стени и основи за ограда изпълнени през последните месеци, и дървени греди монтирани миналата есен.
За бетона ме убеждават, че е с добавки и е бил годен за използване при температури над 30 градуса.
Строителят ми казва, че така се случвало, но на много места виждам големи площи заляти с бетон, които стоят от години и нямат никакви пукнатини.
Въпросът ми е - мога ли да направя нещо (по възможност естетически приемливо) за да спра разпространението и евентуално увеличаване на щетите от вече възникналите пукнатини?

Относно дървените греди - не бях виждал дървени греди да се сцепят чак толкова само за няколко месеца.
Прикачен файл:
P_20170817_155534.jpg
Прикачен файл:
P_20170817_155719.jpg
Прикачен файл:
P_20170817_155723.jpg
Прикачен файл:
P_20170817_162125.jpg

Прикачен файл

P_20170817_155542.jpg
шоп - майстор
Бетонната стена ми се струва доста тънка(12-15 см) Може да очакваш проблеми в бъдеще ако основата и ската са нестабилни и има вода.

Дървените греди са били мокри и резултата е очакван, но няма нищо притеснително освен външният вид.
gnt69 - майстор
Гредите са били мокри затова са се нацепили. А подпорната стена колко е дълга. Струва ми се че не са прекъсвали бетона и се е събрала голяма дължина без суха фуга.
Руди - майстор
Можеш ли да дадеш информация за височина,
дебелина, дължина и армировка на стената?
Строителят ли я измисли или имаше проект?

Ясно е, че дървените греди не са изсушени. За да се подобрят
естетично могат да се скрият с ламперия. Може да се
пробва и с кит за дърво, моят опит с кита не е успешен.
EDI - майстор
Нормално е.Аз съм виждал за седмица да се разпукват още повече и както се каза, влагата в дървото е била доста.Остави ги така, повече няма да се отворят.Ако искаш да не се пукат е трябвало да си вземеш многослойни слепени греди.
BLUEPUPIL - майстор
:arrow: Пукнатините в бетонните подпорни стени в конкретния случай са причинени от това, че силите на опън надвишават, тези които бетона може да поеме. Причините за това са няколко: 1.Липсата на достатъчно армировка в опънната зона или не доброто и поставяне, 2.Недостатъчна дебелина на стената, 3.Бетони които са постигнали само част от проектната си якост. Лошата новина е, че пукнатините могат да се увеличат, защото пръстта упражнява натиск върху стената....... Пукнатините на настилките най-вероятно са резултат от липсата на фуги при бетонирането в комбинация със слаба основа..... Естетически могат да бъдат пооправени нещата, само ако пукнатините не се разширяват и ако няма движение в самата пукнатина без разширение. Сега тук ще бъде много удачно да се включат, онези участници във форума, които твърдяха, че ст. бетона, можел сравнително лесно да се подсилва, поправя и т.н. и да дадът акъл как конкретно да се реализира това.
шоп - майстор
BLUEPUPIL написа:
Сега тук ще бъде много удачно да се включат, онези участници във форума, които твърдяха, че ст. бетона, можел сравнително лесно да се подсилва, поправя и т.н. и да дадът акъл как конкретно да се реализира това.
Не съм от тези цитираните учаници, но подпорната стена лесно може да бъде подсилена. Вариантите са няколко. Аз бих подсилил горният ръб с бетонен армиран пояс 25х25см или бетонна пътека 100х15см. Всичко това естетически може да се върже като декорация, цветарник, и т.н.

Опасявам се, че земната маса ще продължи да деформира порпората и скоро всичко ще е грозна гледка. Предполагам също, че армировката е само една електрозаварна метална мрежа.

Контрафорси или обратни контрафорси също е вариант, но всичко зависи от визията, кочто целим.
BLUEPUPIL - майстор
шоп написа:
Опасявам се, че земната маса ще продължи да деформира подпората и скоро всичко ще е грозна гледка.
+1
шоп написа:
Контрафорси или обратни контрафорси също е вариант...
Изливат се колони, откъм двора с по-дългата им страна перпендикулярно на подпорната стена и сечение по височина подобно на клин изтъняващо в горната част. Колоните опират до подпорната стена и са с вбетонирани стоманени тръбички, в които ако нещата продължат да прогресират се вкарва плътно арм. стомана, армира се и се бетонира втора подпорна стена, прилепена до първата с едностранен кофраж.
BLUEPUPIL - майстор
Прикачен файл:
1.jpg
1.jpg (9.61 KиБ) Видяна 3794 пъти
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (33.46 KиБ) Видяна 3794 пъти
Прикачен файл:
3.jpg
Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg (45.04 KиБ) Видяна 3794 пъти
Прикачен файл:
5.jpg
5.jpg (90.62 KиБ) Видяна 3794 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Напукани нов бетон и дървени греди" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: