• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравеите,предстоини строеж на къща ,кое излиза по скъпо едноетажна 130 кв с мазе и заложен втори етаж/ някога/или двуетажна по 100 /110 кв на етаж като смятахме да правим частично мазе но архитекта ни каза че ще излезе същите пари като цяло.Ще се копае за основи около 120см.ще се насипва 40 см защото сме по ниско от пътя ,и ще я вдигнем 60 см .
Чираче - майстор
Може да чуете идеи всякакви тук. Решението е Ваше какво да изберете от мненията. Моя съвет е да направите цялата къща с мазе. Едната част ще е мазе, трябва да предвидите котелно, и останалата част да е жилищна. За жилищната площ предвидете по-голям хол, кухня, тоалетна и баня, и поне една спалня.

За сега това от мен. Добре е да напишете от къде сте.
Keresteliev - специалист
Чираче написа:
..... Моя съвет е да направите цялата къща с мазе. Едната част ще е мазе, трябва да предвидите котелно, и останалата част да е жилищна. За жилищната площ предвидете по-голям хол, кухня, тоалетна и баня, и поне една спалня.

.....
Хол, кухня, тоалетна и баня, и поне една спалня (а защо не три?) в мазе?

:sad:

п.п. То вярно днес е 9 септември, ама ... в землянки ли да живеят?

:lol:
Руди - майстор
Най-евтино излиза да се направи само това, което ви трябва!
Определете колко и какви стаи са ви нужни, сметнете им чистата площ,
добавете 20-25% за стени и коридори и ще получите общата квадратура.
При двуетажната къща, трябва да предвидите още 6-10 квадрата на етаж
за стълбище.

Мазето не е заменяемо с другите помещения - обикновено не става за живеене,
за сметка на това е незаменимо за съхраняване на вино, зимнина, хладно през
лятото и топло през зимата.
Мазето е по-скъпо като конструкция, заради изкопите (особено в твърди почви),
насипите, сутеренните стени и плочата. Добре е да се предвидят и разходи за
хидроизолация от подземни води. Ако ще е за дърва, една барака в двора е
къде по-евтина. Котелното може спокойно да се сбута и на етажа или в пристройка.
Частичното мазе е оправдано само при стръмни терени, откъм ниската част на терена.
Чираче - майстор
Руди написа:



Мазето не е заменяемо с другите помещения - обикновено не става за живеене,
за сметка на това е незаменимо за съхраняване на вино, зимнина, хладно през
лятото и топло през зимата.
.

Добре е, че някой изтрива заядливите коментари.

Това горното, от опит ли го казвате?

Моята къща е с етаж полу под земята. Т.е има 1,40 м в земята, и 1,20 над земята. Аз му казвам, че е мазе. Та, на това мазе има прозорци с височина 1 м. Иначе истинското ми мазе е с 60 см по-дълбоко, също с прозорци, отваряеми. И там е разположено котелното.
Keresteliev - специалист
Чираче написа:
.....
Моята къща е с етаж полу под земята. .....
Защо си мислиш, че всички ще желаят да живеят под земята като теб?

:sad:
Руди написа:
Най-евтино излиза да се направи само това, което ви трябва!
Определете колко и какви стаи са ви нужни, сметнете им чистата площ,
добавете 20-25% за стени и коридори и ще получите общата квадратура.
При двуетажната къща, трябва да предвидите още 6-10 квадрата на етаж
за стълбище.

Мазето не е заменяемо с другите помещения - обикновено не става за живеене,
за сметка на това е незаменимо за съхраняване на вино, зимнина, хладно през
лятото и топло през зимата.
Мазето е по-скъпо като конструкция, заради изкопите (особено в твърди почви),
насипите, сутеренните стени и плочата. Добре е да се предвидят и разходи за
хидроизолация от подземни води. Ако ще е за дърва, една барака в двора е
къде по-евтина. Котелното може спокойно да се сбута и на етажа или в пристройка.
Частичното мазе е оправдано само при стръмни терени, откъм ниската част на терена.
Благодаря за съвета,стаята на първия етаж е с метър на вътре и още 1,5 м и може би там ще направим пристроика ,но си мислех като толкова се копае ,а дали пък не може да не зариваме под едната стая и там да си направим,четох че под верандата са си направили.
Чираче написа:
Руди написа:



Мазето не е заменяемо с другите помещения - обикновено не става за живеене,
за сметка на това е незаменимо за съхраняване на вино, зимнина, хладно през
лятото и топло през зимата.
.

Добре е, че някой изтрива заядливите коментари.

Това горното, от опит ли го казвате?

Моята къща е с етаж полу под земята. Т.е има 1,40 м в земята, и 1,20 над земята. Аз му казвам, че е мазе. Та, на това мазе има прозорци с височина 1 м. Иначе истинското ми мазе е с 60 см по-дълбоко, също с прозорци, отваряеми. И там е разположено котелното.
Днес точно това ми направи впечатление ,че повечето къщи строени преди години са направени така,но ние ще сме на/полето/и се притеснявам за влага,подпочвени води.
Руди - майстор
Чираче написа:
Моята къща е с етаж полу под земята. Т.е има 1,40 м в земята, и 1,20 над земята. Аз му казвам, че е мазе. Та, на това мазе има прозорци с височина 1 м. Иначе истинското ми мазе е с 60 см по-дълбоко, също с прозорци, отваряеми. И там е разположено котелното.
Мазето не е заменяемо с другите помещения - обикновено не става за живеене,
което не пречи на много хора да обитават точно полуподземни помещения.
Особено при стари къщи с лоша топлоизолация, именно тези помещения са предпочитани,
по-топли през зимата и по-хладни през лятото. Разбира се, трябва да се отчете и
влагата и липсата на достатъчно ослънчаване поради ниско разположените прозорци.
След наводнението в село Бисер, кой знае защо, никой не пожела такава къща?...
vasikata - специалист
И за да се включа със собствено мнение. И аз съм на този етап в момента, надявам се до края ма месеца да си взема документите от общината.
Както беше писано по-нагоре, ще правя само това което ми е необходимо. Мазе няма да използвам и понеже оскъпява доста строежа няма да правя, освен ако по някакви причини проектанта не ме накара да копая 2м. за основи на едноетажна къща. Мазето е хубаво нещо ако го използваш по предназначение, Аз зимнина не правя, ракия и вино не правя, котелно няма да има, остава да го запълня с боклуци които някога пак да ки катеря по стълбите да ги изхвърля. И затова реших без мазе.
Относно етажите, на 1 етаж излиза по-скъпо на квадрат застроена площ, заради по-големи основи и покрив. На 2 ет. има загуба на пространство от стълби. Та аз не обичам стълби и ще съм с един етаж.
Последна промяна от vasikata на вт сеп 12, 2017 1:29 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2

Тема "Строеж на къща с мазе" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: