• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
kubio - помощник
Здравейте колеги,



Отварям поредната тема за основен ремонт и реновация на стара селска къща. :)

Тук ще описвам какво е свършено, какво предстои, пред какви дилеми сме изправени, какви въпроси ме мъчат и т.н.
Трябва да ме извините, но темата няма да е много подредена и организирана, ще отварям и затварям под-теми по всяко време.
Скоро ще опиша по-подробно "проекта", както и ще се опитам да начертая груба схема, доколкото ми позволяват възможностите... И снимки ще има, но по-нататък... :)
kubio - помощник
Ето и едно грубо чертежче на имота:
Прикачен файл:
Схема Имот_в. 0.1.jpg
Схема Имот_в. 0.1.jpg (87.36 KиБ) Видяна 1824 пъти
zz_stefanov - майстор
Компактно с възможност за усвояване на стопанската постройка.
Дай снимки и инфо за къщата.
kubio - помощник
Малко по-подробно за проекта:

"Възложителя" ми е добър приятел, пребиваващ в чужбина в момента. Аз се грижа и отговарям за имота, както и ще съм основния изпълнител. :)

За целта, имам необходимия опит и знания в строително-ремонтната сфера, макар че, не ми е основно занимание.
Заданието е да се преведе целия имот в използваем, функционален и уютен вид (двор и сгради), като не се загуби духът и излъчването на "село" :)
Относно къщата, а на "втора фаза" и плевнята, целта е да се ремонтира и възтанови колкото е възможно, а не да се бута и вдига на ново.

Стилът на целия проект е: "направи сам със собствени сили и умения", като не се компрометира качеството, разбира се.

Бюджета е ограничен, но приличен, като се финансира поетапно.

Както писах и по-горе, аз ще извърша 80-90% от работата, като смятам, че имам нужните знания, опит и умения, макар да не претендирам нито за секунда, че съм "професионалист" в бранша. Имам 7-8 годишен опит от чужбина точно в реновирането и преустройството на стари сгради.

Друго важно условие от "възложителя": употребата на тухли и бетон е строго забранена! :) Ще се ползват по-леки и "екологични" материали, основно дърво.

Относно конструктивните работи: тъй като, къщата е доста малка (двуетажна е), ще се разшири в посока плевнята. За целта стена "Б" ще се премахне и пространството до жълтата стена ще се причисли към жилищната част, като се изгради и втори полу-етаж. Външното стълбище ще се премахне, ще има вътрешно, но ще се уточни локацията му.
Целия първи етаж ще е в "отворен план", на колони (не бетонни).

Забравих да нарисувам захранванията... Електричеството идва от горния стълб, по въздух до втория етаж, където е електромера, които ще се изнесе по-късно под "паркинг мястото", което пък, е на нивото на пътя и е на 1-метрови подпорни колони. Водата също влиза от там някъде, до шахтата с водомера (нарисувана).
Всичките комуникации (вода, ток, интернет) на имота ще са под земята.
На рисунката, Север е отгоре, а мащаба е "на око"

Очаквам въпросите ви, за да донарисуваме "картинката". :)
kubio - помощник
zz_stefanov написа:
Компактно с възможност за усвояване на стопанската постройка.
Дай снимки и инфо за къщата.
Да, напълно съгласен! От жълтата верикала наляво, ще са "жилищните части", а на дясно - "промишлените", като и те ще са в "отворен план" с втори полу-етаж за офиси/кабинети.
Височината на плевнята е около 5.50 м вътрешно.
Последна промяна от kubio на нед дек 31, 2017 6:34 pm, променено общо 1 път.
kubio - помощник
Това е страничен разрез:
Прикачен файл:
Страничен Изглед_в 0.1.jpg
Страничен Изглед_в 0.1.jpg (71.5 KиБ) Видяна 1799 пъти

Целия парцел е стъпаловиден малко или много, та между 2-те сгради има около метър разлика. За "жилищната част" ще се гони долното ниво, както е нарисувано, от там нивата на гредореда ще се променят и ще се надяваме на едно таванско помещение. Покрива на къщата от пирамидален ще стане двускатен.
Таваните ще са на 2.30 м, ако някой ще пита.
kubio - помощник
Май забравих да спомена най-важното за сградите, от 1964 са, камък+кирпич и гредоред. Инсталциите са символични, така че, електроинсталация и водопровод ще се изграждат от нулата.
kubio - помощник
В темата смятам да дискутираме също и инструменти и материали, така че: какво мислите за този лазерен нивелир?
https://www.youtube.com/watch?v=EWFxBm_gurA

някой има ли преки впечатления? колебая се между него и този: https://www.screwfix.eu/stanley-cubix-s ... level.html , ама стенлито ми изглежда по-недодялано... боша си е бош, било то и зелен :)

Ще се радвам ако има и други предложения в диапазона 100-150 лв.?...
kubio - помощник
Здравейте,

Честита Ви Новата 2018!!! :partyman:

И така. Преди да се насочим към сградите, има доста работа около тях...
Говоря за дренаж и външен водопровод/електропровод и подсилване на основите.

Дренаж.
Както се вижда от чертежчето, наклона е от ляво (запад) на изток. Точно, където започва къщата, има пад от около 60-70 см, т.е. западната стена е вкопана в земята и има видимо просмукване на влага. Та, тази стена със сигурност ще се дренира... Чуденката ми е за другите.. Предната (Юг) е с плочки по цялата дължина и не изглежда да има влага, източната - въобще, но Северната е доста съмнителна, а е мнооого дълга.
Обмислям два сценария: да направя дренаж на източната и част от северната страна, докъде ще се работи на Първа Фаза (докъдето плевнята ще се присъединява към къщата) и там да направя нещо, като временна дренажна шахта, която ще се наблюдава и ще се вземе решение дали да се продължи дренажа по-късно. Втория сценарий (който не ми харесва, ама мисля, че е по-правилен): да правя дренаж около цялата постройка (с изключение на източната страна), за да съм сигурен, че проблема е елиминиран веднъж и завинаги. Ф-то на дренажа ще е м/у Ф110 и 160 мм.
Тук искам да отбележа, че дъждовната вода няма да се смесва с другите и ще се отделя и събира в контейнери.

Външен Водопровод.
Тъй като, ще има чешма горе до гаражната част (северо-западен ъгъл), обратната тръба ще пресича целия имот, на практика. ПЕ, Ф160 е предвидената тръба (не съм сигурен дали да е гофрирана само).

Външен Електропровод (и Дата).
В момента захранващия кабел е от горния стълб до електромера на втория етаж (вътре). Планирано е да се премести до гаражната част и от там всичко-под земята. Ще има отклонение за къщата (до ел таблото) и продължава надолу до "промишлената" част (външната тоалетна не е решено дали ще остане, но постройката най-вероятно ще се ползва за нещо, така че и там ще трябва вода и ток). Където върви електричество, ще има и дата кабел (cat 5e вероятно). Предвидено е и видеонаблюдение на имота.

Подсилване на Основите.
И тук колебанието е като при дренажа, да се копае наред или само където е критично необходимо (западната стена).


Най-голямата ми дилема при изкопните работи дали и доколко могат да се съчетаят гореописаните системи в един канал. Много ми се ще в един изкоп да наредя всичко: дренаж, обратна вода, чиста вода, кабели. Като тук вариантите са два: по-широк канал, дренажа и канализацията да вървят паралелно, над тях чистата вода и отгоре - кабелите. Тук изкопа ще е по-плитък (около метър), но по-широк. Втория сценарий: по-дълбок и тесен изкоп, като дренажа е на дъното, над него - канала, после: вода, кабели.
Знам че дълбочината на замръзване е около 80 см, така че вода на по-плитко няма да минава, но се чудя пък, ако канала е по-плитък и наредя слой вата (тъпа идея?) или стиропор над водите дали ще се получи?
Същото важи и за испекционните шахти, може ли да са ток+вода?

Толкова за сега. Ще се радвам на коментарите ви. :)
hidrazin - майстор
kubio написа:
... ако канала е по-плитък и наредя слой вата (тъпа идея?) или стиропор над водите дали ще се получи?
Същото важи и за испекционните шахти, може ли да са ток+вода?
За това с вата, стиропор веднага забравяш. Няма с нищо да ти помогнат против замръзването.
Относно второто - ток и вода хич не се обичат.
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Реновация на Селска Къщурка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: