• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
dimov6 - помощник
Здравейте !

Не мога да ви опиша всичко за цялата пародия и ще питам за нещо конкретно. А да преди това трябва да го кажа АКО ИМАТЕ ФИНАНСОВИ ВЪЗМОЖНОСТИ, НИКОГА НИКОГА НИКОГА НЕ СИ ПРАВЕТЕ САНИРАНЕТО ПО ТЕЗИ ПРОЕКТИ, ДОРИ И ДА Е 100% ФИНАНСИРАНЕ !!! ГОВОРЯ ЗА КЪЩИ !

Първо шанса да ви се падне стабилна и можеща бригада е едно към 100, най-малко. Знаете, че в момента има много работа по тези проекти, много обекти из цялата страна и няма достатъчно можещи работници. Фирмите взимат проекти, после нямат достатъчно работници, подизпълнители и трудно ще видите обект, на който да няма "майстори" мангали от които 99% са просто едни мангали. Но не само циганите и останалите могат да ви осерат къщата без никакви проблеми.

Вярно, че и ние сме изключителен случай, но някой друг път ще опиша всичко, то си заслужава да се напише блог за този случай.

Пародията е много голяма, но когато го виждаш на собствената си къща боли много. Налага ми се да се образовам и да чета в нета кое как се прави, какви са стандартите, за някои неща закъснях, но нямаше как да знам, че ще се случат толкова некадърни работници.

Покрива ще се прави вече за трети път, там положението е трагикомично, но аз съм направил снимки утре още ще направя.
Тъй като фирмите които взимат проектите няма нужният ресурс за броя обекти, които трябва да направят и нямаше кой да дойде да сложи улуците и това се забави. Но за да не чакат почнаха да си слагат OSB плоскостите, после изолационната мембрана и това не е проблем. Почнаха обаче да слагат летвите и да редят керемидите, като да оставят последният ред и като сложат улуците да поставят и този ред керемиди.

Да отбележа, че по проекта се полагат до 40% нови керемиди, което е мега нелепо, правят ти един скат с новите керемиди и останалите си са старите. Разбира се, новите и старите са различни модели, за това се прави отделен скат.

Дойдоха едни мангали да слагат улуците, изсипаха с в 17ч. надзорника на фирмата го няма разбира се, той тогава беше и в планиран отпуск, но и да не беше може би пак нямаше да го има да види какво правят. Циганите не спряха да ми се оплакват как не им плащали достатъчно, как били ги излъгали за някакъв ремонт, че по малко пари от това което им говорили и такива.

Тея цигани минаха като вихрушка из покрива за нула време заковаха улуците, но за съжаление тогава и аз не знаех как се слагат улуци.
Тея нещастни цигани е*а майката на изолационната мембрана, тя изпокъсаха по 10-15см дупки, направо парцал, това е на мястото където свършват напречните летви, които са на 20-30см. от края на стрехата/челната дъска.

И сега ако това ви е малко, защо са ги изпокъсали, даже си мисля, че все едно е нарочно. Тея нещастни цигани заковаха скобите на улуците върху OSB-от и за това са вдигали мембрана и то пак е можело и без да я късат, но КОЙ КОВЕ СКОБИТЕ ВЪРХУ OSB-то, това се прави върху надлъжните летви, който ги нямаше и е трябвало или те или който и да е да ги закове и тогава се монтира улука.

Нали разбира те, че улука по този начин идва много по ниско от керемидите, а водата не може да пада от 10см. в улука.
Но пародията не свършва до тука, оказва се, че има разминаване с вече наредените киримиди и последният ред не пасва.
Не това не е всичко, нали ви казах, че това е епичен случаи и тук коментирам само покрива, а с останалото става епопея.
Аз обаче си мисля, че при правилни изчисления и монтиране на улуците, може да се се заковат летвите да се наредят керемидите без последният ред и като се сложи улука да се наредят и керемидите, но те и едните и другите се осраха.

За протокола само да отбележа, че на циганите с улуците им е било платено предварително или и да е след, то е без никой да е дошъл и да види как са направили улуците. Смешно е нали :sad:

Друг "майстор" не циганин, който реди обаче керемидите преди това с други цигани, те после ги изгониха, но осраното трудно се поправя и този майстор, видно беше, че не е специалист на покриви и почна да пренарежда летвите и после пак да реди керемидити и аз даже му помагах и гледам, че последният ред киримиди висва, тоест не са в една равнина с другите и даже заради това не може да закачи добре ръба на керемидата и тя не се държи добре.

Но аз само с един поглед около нас и виждам никъде няма такъв покрив, където последният ред керемиди да е с по остър наклон. Освен това гледам, че керемидите минават дори средата на улука и водата ако се засили може и да мине и над улука. Тогава хем не знаех как се прави покрив, но виждам, че това не е редно.

Не знам какво се опита да направи този "майстор" , на последният ред над челната дъска той закова само една надлъжна летва, но и с нея последният ред керемиди висва, и то няма как да не, но то всичко е сбъркано от начало.

Освен това циганите дето слагаха улуците, дори и наклона не направиха добре, защото като заваля и в единият улук се задържа вода, доста вода.

Аз обаче не за това реших да пиша тук да ви се оплаквам, а да питам за нещо конкретно, което никъде в интернет не мога да го видя да се прави, една снимка не намерих такава. И надзорника на фирмата и от циганите го чух това, изолационната мембрана, тя е от тея дишащите мембрани като хартия, тази мембрана трябвало да влиза в улука, ей така да пада в улука и да се мандахерца.

Още тогава ми стана много странно, как ще виси в улука, тя ще с е мокри постоянно, ще открита за вода, за слънце.
Почвам да ровя в нета, намерих супер клипче, много добре обяснено. Който искам може да го гледа:

https://www.youtube.com/watch?v=Nj1lliKV0dA

И какво виждам, виждам колко е била голяма пародията при нас, и на клипа се вижда, а и преди това видях същите снимки, на кострукции на стреха и там никъде не виси мембраната в улука. Тея се захваща за надулучна пола която отвежда евентуален теч в улука.
И при двата варианта и под улука и вътре е със с такива водооткапващи поли.

Изображение

Изображение

Вие какво мислите по въпроса, има ли такива къщи, нормално ли е мембраната да се вкарва в улука и така да си виси там, защото аз това не го виждам в нета ?

Утре ще направя още снимки и ще ви покажа за каква пародия става на въпрос !
ulieliadi - специалист
При липса на надулучна пола мембраната задължително трябва да е вкарана в улука. Можеш да я залепиш или със силикон или с двойно лепещо тиксо за да не се вее.Скъсани участъци не трябва да има. Над челната дъска може да се надкове летва, за да не кесват последният ред керемиди и т.н.
gnt69 - майстор
dimov6 написа:
Здравейте !

Не мога да ви опиша всичко за цялата пародия и ще питам за нещо конкретно. А да преди това трябва да го кажа АКО ИМАТЕ ФИНАНСОВИ ВЪЗМОЖНОСТИ, НИКОГА НИКОГА НИКОГА НЕ СИ ПРАВЕТЕ САНИРАНЕТО ПО ТЕЗИ ПРОЕКТИ, ДОРИ И ДА Е 100% ФИНАНСИРАНЕ !!! ГОВОРЯ ЗА КЪЩИ !
Я сподели да не са отворили програма за еднофамилни сгради. Аз знам какво искам и знам как трябва да се направи ама ако държавата даде парите по лесно ще се получи. :partyman:
nikolov333 - майстор
Търси контролния орган, който би трябвало да приема свършената работа и ги накарай да си оправят бакиите..
dimov6 - помощник
Значи въобще да не се надявам да надулучни поли, но не го разбирам този стандарт, щом хората са измислили тези поли и по този начин хартията е скрита под керемидите, защо няма да се прави. Аз ако си го правя сам ще вложа в такива отвеждащи поли.

Макар, че на гаража (място където има складирани материали) има едни надулучни поли, точно прав модел, не виждам за къде друга ще са, но никой не говори за такъв монтаж. В плана за къщата няма подробности за оформянето точно на улуците, гледам и в количествената сметка, но там не виждам такива поли, а те освен това се лепят с двойно лепеща лента за мембраната и това щеше да го има ако е било предвидено.

Аз не ги разбирам тея стандарти, защо трябва мембраната постоянно да се мокри когато вали, не е въпроса в залепването, то аз на предният опит за направа на покрива отрязах хартията да стърчи малко в улука не повече от 1-2см, но тя пак си е изложена на вода и слънце. Дори влагата се просмуква нагоре и ще отива и на OSB-то.

Проекта е оценен на 68хил. лева, въпреки, че е голяма къща, това са много пари. Много пари, а като видиш качеството и материалите.
Летвите за покрива, за под керемидите, пълна скръб, някви кривоци, чепати, изметнати има, просто нямам думи.

Обаче обясни като няма тази ламарина, те даже няма да сложат клинообрази трупчета, както е на клипа който показах, за може да е равно и мембраната да легне и да отива към улука. Като не ляга на равно как ще се изпъне и отдолу ще е празно. Просто не мога да си го представя, тея улуци, трябва да се вдигнат по нависоко и мембраната трябва да се възкачи върху летвите, за да влиза в улука.
dimov6 - помощник
nikolov333 написа:
Търси контролния орган, който би трябвало да приема свършената работа и ги накарай да си оправят бакиите..
Утре мислих да го викам и като ми казаха, че няма да е в града, точно заради улуците исках да го питам дали така трябва да се направи.
Сега уж дойдоха едни за покрива и утре ще го правят и не са мангали, уж някви дето разбирали, но аз вече очаквам всичко.

Иначе и тея контролните органи от общината и те да не мислиш, че от всичко разбират, то и там няма специалисти, нали имам познати в общината и там е пълна скръб. Тоя даже един път не е минал да види къщата, който отговаря за нашият ЛОТ от общината. Но сигурно ще се налапа с доста парички с тея проекти. Всичко е пълна пародия ! Обаче аз вече снимам всичко и най-малкото после ще го показвам на отговорниците и над тези общинските и ще ги питам така ли трябва.

Ми аз ако ви разкажа за монтажа на дограмата, вие ще се хванете за главите !
nikolov333 - майстор
Ами тогава търси кой контролира него..мисля, че все някой е длъжен да приема и да контролира всеки етап от ремонтните дейности...
dimov6 - помощник
gnt69 написа:
dimov6 написа:
Здравейте !

Не мога да ви опиша всичко за цялата пародия и ще питам за нещо конкретно. А да преди това трябва да го кажа АКО ИМАТЕ ФИНАНСОВИ ВЪЗМОЖНОСТИ, НИКОГА НИКОГА НИКОГА НЕ СИ ПРАВЕТЕ САНИРАНЕТО ПО ТЕЗИ ПРОЕКТИ, ДОРИ И ДА Е 100% ФИНАНСИРАНЕ !!! ГОВОРЯ ЗА КЪЩИ !
Я сподели да не са отворили програма за еднофамилни сгради. Аз знам какво искам и знам как трябва да се направи ама ако държавата даде парите по лесно ще се получи. :partyman:
Точно за еднофамилни няма, изискването беше да са двуфамилни, но имам съмнение, че хора от общината, които са се уредили за тях или близки може и да са прескочили това правило, иначе това беше основно изискване.

Проектите бяха със 100% финансиране, но сега чувам, че ако имало следващи за къщи, нямало да бъдат на 100%, а със доплащане.
И това дали собственика на къщата трябва да разбира от това как се правят нещата е не просто желателно, а задължително и не само това, а и да е неотлъчно до "майсторите"/работниците и още преди да са осрали къщата да се предотврати, но ако са некадърни е трудно да се избегне

И също и за тези проекти, специално за къщи, те не бяха за всички общини в България, поне преди като гледах бяха само в южна България ако не греша. Но тези вече минаха, за следващо конкретно за къщи не знам дали и кога ще има, но май няма вече да са със 100% финансиране !

Още отначало очаквах, че може би ще има претупване, но не и такова нещо, то тва не може да се опише с думи. Ако знаех, щях да се образовам, за нужните неща и да съм неотлъчно до тях, а и баща ми разбира доста неща, все пак той си е строил къщата, но те ни изненадаха.

Но пък при нас други къщи дето са правили пак същата фирма дето и нашата, там на една се бяха паднали едни майстори турци, обаче разбирай истински майстори от Казанлък, толкова добре работят и много здраво от 8 сутрин до 8 вечерта и толкова ги хвалят. Но те са закърмени с тая работа, ако бяха се паднали на нас, сега аз нямаше да пиша това нещо. За това казах в началото, че е и до късмет !
Keresteliev - специалист
dimov6 написа:
.....
Точно за еднофамилни няма, изискването беше да са двуфамилни, но имам съмнение, че хора от общината, които са се уредили за тях или близки може и да са прескочили това правило, иначе това беше основно изискване.

...!
Ахм ... а ти как се уреди?

:?
dimov6 - помощник
Еми за щастие баба ми не е прехвърлила нейният етаж на баща ми и тя се води двуфамилна (не е на един собственик).
Иначе всичко беше толкова потулено, че дори и комшийката която ни е близка и работи в общината не ни каза за тея проекти и никой в града не знаеше и само 50 къщи щяха да одобрят и ние от други хора разбрахме и то в последният момент.

Точно и заради това, че беше потулено и кандидатстваха по малко къщи, пак някъде около 50 и всички ги одобриха !
И още нещо ако бяхме вътрешни хора, сега виждам, че на хора от общината или близки до тях пращат само най-добрите бригади, поне с такива впечатления останах.

При нас циганите не само осраха къщата ами и като си тръгнаха и бая работи задигнаха, на бригадрира трионите и разни инструменти, една ножовка на баща ми и сигурно и други неща, които не знаем още. Кво да ви разправям, циганина си е циганин и това е !
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Оформяне на стреха, EU проект за енерг. ефективност, пародията е пълна, нервите на привършване !" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: