Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
plamen6703 - майстор
На основание чл.157 ал.2 от ЗУТ се прави искане до общината за откриване на строителна площадка и определяне на линия и ниво. В това искане се иска и присъствие на лице по чл.223 от ЗУТ и се прави опис на приложените документи...
Документ за собственост,виза, разрешение за строеж.... да не изброявам всички документи... както и представя въпросният документ, който обсъждаме - Договор /и/ със строител /и/,вписани в Камарата на строителите със съответното удостоверение, с изключение на строежи по чл. 137, ал. 1, т. 5, букви "б" и "г" от ЗУТ.
До момента няма проблеми да строя по този начин, имал съм проблеми с общината и са приключвали в моя полза след жалене.
savagebs - специалист
Здравейте, тази година са настъпили промени в закона ЗУТ и е влязъл в сила март месец.Предстои ми да строя, вече имам проект,все още не съм го входирал за строително разрешение, минал е през проверка за съответствие от надзорна фирма. По новият закон строителя трябва да е регистриран в строителната камара над 100кв ми е проета 240кв жилищна и 80кв допълващо, което означава по скъпо защото ще го строи фирма, другото което ми обясняват е че трябва да имам строителен надзор, което в моя строеж би било минимум 2000лева.Някой наясно ли е с новите екстри в закона.Много ми забавиха проекта и се стигна до този проблем.
Руди - майстор
Да, Камарата на строителите с гордост се пребори при къщи над
100 квадрата строежът да се води от лицензирана в камарата
строителна фирма. Не може да се твърди, че това оскъпява строежа.
Може да се договори с някоя фирма тя да участва само документално,
а реално строежът да се изпълнява от подизпълнители, както и с
участието на собственика.

Строителен надзор на строежи пета категория не е задължителен. Изисква
се "техническо ръководство". Т.е. договор със строителен техник,
архитект или инженер. Минимум на цената няма, чувал съм и за 300 лева.

Вариант 1: Това е лице от фирма за надзор, който се занимава предимно
с оформяне на документи, необходими за издаването на строежа. Почти не
се занимава пряко със строителството.

Вариант 2: Ако строежът се извършва от фирма, тя сигурно има назначен
строителен техник, т.е. техническият ръководител е в стойността на
строителството. Този техник управлява лично строежа.
Проблемът е дали може да пише актове и протоколи или пак отиваме към вариант 1.
D103314 - специалист
Преди месец и нещо ми издадоха удостоверение за ползване. В общината ми обясниха, че минавам от последните по старите правила. Искат вече и минимум строителен техник за строителя, като се снима и прилага и Дипломата за средното. Иначе имах нотариално заверен договор за строителство с физическото лице, собственик на фирмата, която построи къщата - това в община Стара Загора.
savagebs - специалист
Моля за корекция, регистрирана в камарата, не лицензирана фирма, иначе ако няма нужда от надзор ще се радвам много, ясно ми е че трябва да има технически ръководител реално самата строителна фирма си го наема и той си оформя документите и следи за грешки при строежа а конструктора който е проектирал си приема арматурата преди бетониране поне аз това знам.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Ако сградата ви е 5-та категория, демек спретната къщичка и е до 100 м2 и няма обекти за стопанска дейност, имате право да си я построите както до сега, по стопански начин с бригада, без да сключвате договор с фирма. И имате право да ползвате техническо ръководство, т.е. без да има нужда от строителен надзор.
Отделно договорът за авторският надзор по всички части от инвестиционния проект е задължителен за всички строежи от първа до пета категория включително, т.е. и за къщи до 100м2.
Може още на проектно ниво да разделите строежа на две самостоятелни части по 100м2 с отделни разрешения за строеж и да ги строите паралелно.
savagebs - специалист
Няма как да го разделя на 2 части по 100кв защото е над тези квадрати даже и на 3 да се раздели.
Сега с новия закон ако ми го строи велика лицензирана фирма може ли да се строи до груб строеж или трябва до тапа да се прави по договор с фирмата защото имах за идея съвсем друго нещо.По нагоре написах какво съм започнал.
Gadnyara - специалист
Изяснете си как се води строителната документация и особеностите във Вашата община. Те (особеностите) са по-скоро местни навици, но ако ги знаете, ще е по-лесно. И ще си отговорите на въпроса къде и доколко трябва да участва такъв строител.
Важни репери са измерванията от геодезист за разположение и нива и сертификата от измерване на заземителната и мълниезащитна система. Може би и енергийния паспорт на сградата.
Т.е. ако имате фасади и кота Било и е направена ел. инсталацията до ниво измерване, може да се изработят всички документи, вкл. Разрешение за ползване.
С правилните познати, може и без нищо да е построено, но тази схема се нарича измама със съответните санкции, евентуално.

Тъпотията, да не можеш да си вдигнеш сам къщата, е поредната демонстрация от страна на властта, че данъкоплатецът винаги има право... да плаща. :wink:
D103314 - специалист
[quote=Gadnyara post_id=978148 time=1559023769 user_id=6834]
Изяснете си как се води строителната документация и особеностите във Вашата община. Те (особеностите) са по-скоро местни навици, но ако ги знаете, ще е по-лесно. И ще си отговорите на въпроса къде и доколко трябва да участва такъв строител.
[b][u]Важни репери са измерванията от геодезист за разположение и нива и сертификата от измерване на заземителната и мълниезащитна система. Може би и енергийния паспорт на сградата.
[/u][/b]


Последните две изречения се изискват, независимо от общината. Получих Удостоверение за ползване преди месец и нещо. Енергийния паспорт в последния момент разбрах, че го искат - струва от 150лв нагоре, и две снимки на фасадата. Дори и да намериш кой да го направи без да идва, пак го искат.

Прикачен файл

61229404_2568784739800858_1205370988095602688_n.jpg
61229404_2568784739800858_1205370988095602688_n.jpg (43.71 KиБ) Видяна 2861 пъти

Тема "Договор с лицензирана строителна фирма??" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: