• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Руди - майстор
Най-добре е да си сложиш подложен бетон на дъното
на стъпките. Изкопът да е почистен - не трябва да е
разровен или разкалян.

Сложи за всичко под земята добавка за водоплътност
на бетона, да ограничиш капилярната влага. Ако теренът
предполага овлажняване, можеш да обмажеш рандбалките с
хидроизолация, а по външния контур на къщата - да се
добави и топлоизолация. Топлоизолация ще трябва и
под или над настилката - трябва да имаш детайл някъде
в архитектурния разрез.

Под първия ред зидария също сложи хидроизолационна
мушама върху бетона.
surfthesummer - специалист
Благодаря много на всички! Дотук добре :-)
Сега кофражираме рандбалките и искам идея с какво да хидроизолирам отдолу (отстрани ще имаме време да ги измажем впоследствие).
Какво мислите за полизол 4 кг/м като се остави и за подгъв? Фибран отдолу да слагам ли?
Фитилчо - майстор
surfthesummer написа:
Благодаря много на всички! Дотук добре :-)
Сега кофражираме рандбалките и искам идея с какво да хидроизолирам отдолу (отстрани ще имаме време да ги измажем впоследствие).
Какво мислите за полизол 4 кг/м като се остави и за подгъв? Фибран отдолу да слагам ли?

Фибран отдолу не слагай !

Според мен, опъни СЕГА хидроизолацията, после ще ти е много по трудно дори и вертикалната. Аз съжалявам, че не го направих да ми е споко сега !
surfthesummer - специалист
Здравейте отново! Преди 5 дни приключихме с нулевия цикъл. Сега обаче идва зимата и искам още малко помощ :-).
Само да припомня, че конструкцията е на стъпки и отгоре рандбалките стъпват, както на стъпките, така и на земята. Под плочата има насип от отсевка/филц (от 20 см под земното равнище), полиетилен, 5см стиропор, полиетилен.
Както се вижда и на снимката, теренът е наклонен. На запад има незастроена поляна, чийто "връх" е на около 150м отстояние и при дъжд се стича доста вода по повърхността.
1. Само бетонна ограда - на 3м от рандбалката, 50см в земята и 60 - над. Искам да е максимално бюджетна - 15см широчина достатъчно ли са и как да я армирам? Дали ще е достатъчно да спира течащата вода или да правя и дренаж?
2. Да направя ли дренаж и на каква дълбочина (стъпките стигат до около 2м надолу, рандбалките - на минус 20см)
3. Как да обработя западната рандбалка? Мислех за някаква кристализираща хидроизолация (или газопламъчна хидроизолация, течна гума?), фибран (или стиропор?), мазилка...
4. От север е пътя, който е малко по-високо от земната повърхност на северната рандбалка. Искам да насипя около 50см и да направя лек обратен наклон към пътя. С какво да насипя? Предполагам, че чакъл не е удачно, защото въпреки обратния наклон ще дренира водата от пътя към основите?
Прикачен файл:
IMG_20171106_192726.jpg
Прикачен файл:
IMG_20171106_192547.jpg
surfthesummer - специалист
Да и аз така мисля, че ще е достатъчно. Колко широка и как да я армирам?
Руди - майстор
Обработи всички рандбалки с хидроизолация,
преди да си ги засипал. Аз бих направил мазана
(течна гума) на два пласта или лепена мушама
(газопламъчна) пак на два пласта. Понеже си в
ниско отвсякъде, ако направиш дренаж ще е проблем
да отведеш водата накъдето и да е гравитачно.

Оградата ти може да е 15 см, армирана с мрежа N8
през 20 см по средата. Подземната част направи поне
30 см (колкото е широка лопатата), без кофраж.
Трябва да я прекъсваш на фуги през 8-10 метра, иначе
сама ще се напука. Може да добавиш някаква добавка
за водоплътност, ако ти е на сърце.
Най-нискобюджетно е да я оставиш на видим бетон,
затова е добре кофражът да е качествен.
surfthesummer - специалист
Супер, благодаря много за помощта! Всъщност, понеже наклонът от пътя до къщата не е голям и е само първите 5 метра, после е равно, дали има смисъл да заровя една дренажна тръба точно до западната рандбалка, която да отива до пътя и там да тече в канал с решетка по естествената денивелация на изток?
Руди - майстор
surfthesummer написа:
...дали има смисъл да заровя една дренажна тръба точно до западната рандбалка, която да отива до пътя и там да тече в канал с решетка по естествената денивелация на изток?
Ако можеш да осигуриш наклон (1.5-2%) да отдалечава
водата от къщата, има смисъл. По снимки не може да
се прецени, най добре е някой с нивелир.
surfthesummer - специалист
Благодаря ти, Руди!
  • 1
  • 2

Тема "Основи на къща - стъпки с рандбалки?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: