• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
surfthesummer - специалист
Здравейте, по проект конструкцията на основите за 114 кв. м. - етаж и половина къща, е с 18 стъпки и рандбалки. Стъпките - примерно 1 куб. м всяка ще се изливат без кофраж - направо в дупките в земята на дълбочина около 1.50-2.00 м.
1. Да слагам ли чакъл под всяка стъпка и ако да какъв да е - едър, ситен, трябва ли да се трамбова и колко сантиметра дебел слой?
2. В дупките - преди изливането на бетона за стъпките да слагам ли нещо - примерно найлон, фибран, стиропор?
3. Къде/как да правя хидро/топлоизолация - на стъпките, колоните над тях, рандбалките?
4. Да слагам ли някакви добавки за водоплътност на стъпки/колоно/рандбалки?
Моля помагайте, че в четвъртък започваме. :rolleyes:
шоп - майстор
Утре започваш и според мен доста си закъснял с тези въпроси. Досега технологията трябваш да е ясна, материалите за хидро/топло изолация на основите купени и фирмата или бригадата запозната с работата и спазарена цената.

Аз бих направил задължително топло и хидр, изолация. Според терена помисли и за дренаж.
Преди 20-30-40 години не се правеше такава и сега си патим от това. Влагата пълзи по къщата, а термомостовете не могат да се премахнат впоследствие.

Успехи!
surfthesummer - специалист
Да, прав си - поради стечение на обстоятелствата форсирахме нещата, но смятам днес и утре ще успея с материалите, а с бригадата сме приятели и ще правим нещата, както трябва. Реално днес запопват със шнуровото скеле, после изкопи и уикенда ще изливаме.
Повечетто неща сме ги изяснили, нека конкретизирам въпроса. Отдолу по проект е сподложен бетон, въпросът ми е няма ли да е по-добре с едри камъни, омешани с подложния бетон. И после всички акцентират върху хидрото отдолу, а аз си мисля, че трябва и адекватна хидроизолация и по вертикалните стени на стъпките. Във форума е писано много по въпроса, но почти изцяло - за ивични основи и понеже технологията е различна се чудя дали е ще има голям ефект най-вече от топлоизолация на стъпките отдолу. Да слагам ли фибран/стиропор или само мембрани/найлон? Последваща мазана хидро също ще е невъзможно, та затова... За колоните над стъпките и рандбалки мисля ми е ясно.
шоп - майстор
Ако изолираш стъпките само отдолу каква е ползва? Имаш още 4 страни, които граничат с терен :?

Или всичко-или нищо.
Фитилчо - майстор
Вертикалните също изолирай и сложете хидроизолация още преди да налеете бетона !
Аз не го направих поради липс ана финанси тогава, и сега ще го слагам на изляти основи като копая втори път !
Ще дам два пъти повече средства!
inkovsv - специалист
Под стъпките никаква топлоизолация!!!
шоп - майстор
inkovsv написа:
Под стъпките никаква топлоизолация!!!
+1 иначе фибрана ще поддаде
krismarg - специалист
Добавка за водоплътност в бетона ще спре капилярната влага. За топлоизолация заложете в "кофража" от външната страна XPS.
Фитилчо - майстор
Не съм убеден за добавката, че ще спре влагата....
Аз бих заложил първо битумна мембрана В кофража, и изолация извън него както каза колегата.
panaira - специалист
1,50 - 2,00 метра не е ли много дълбоко? Колко квадрата е къщата? Аз слагах воалит 3мм без посипка отдолу и отстрани на стъпките и под рандбалките.
  • 1
  • 2

Тема "Основи на къща - стъпки с рандбалки?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: