• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,
правим малка къщичка едноетажна около 40 кв.м. и стигнахме до основи и плоча.
Времето се разваля и мислим да не продължаваме нагоре тази зима.
Как да защитим плочата от студовете, водата и циклите замръзване - размразяване.

Бетонът е B 20.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Нищо и няма на плочата
preslav - майстор
От студовете плочата няма да измръзне, а от водата можете да я защитите с полиетиленово фолио, демек найлон (без пари е). Надали ще имате проблем ако оставите плочата гола, но да си правил нещо и да го зарежеш на произвола на съдбата не ми е по вкуса - уважавам труда си. Не ви го пожелавам, но по ред причини строежът може да не продължи точно догодина, а след това ще е почнала ерозията, превенцията е винаги по-добра от лечението.
Чираче - майстор
n_a написа:
Нищо и няма на плочата
Имате право САМО, ако бетона е цитирания, и са спазени всички условия за набиране на якост. Ако се остави на атмосферни условия е начин да се види качеството. Ако има измръзване и нараняване, строителя да си носи последствията.
Whiskey - специалист
Здравейте, ще използвам темата да попитам нещо, свързано със зазимяването на строеж. Става въпрос за малка постройка в балкана, докаран до ниво иззидани тухлени стени и излети повечето стоманобетонни пояси. Има обаче и открити зидове (преградни стени). Подът все още не е правен - на пръст е. Какво ще ме посъветвате за опазването на изграденото от зимата? Притесняват ме единствено циклите на мокрене и замръзване да не повредят нещо. Мога да "облека" стените в найлон, който да стига от двете им страни до долу, но необходимо ли е? Никъде не съм виждал подобно нещо...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед окт 10, 2021 9:35 amWhiskey написа:
Здравейте, ще използвам темата да попитам нещо, свързано със зазимяването на строеж. Става въпрос за малка постройка в балкана, докаран до ниво иззидани тухлени стени и излети повечето стоманобетонни пояси. Има обаче и открити зидове (преградни стени). Подът все още не е правен - на пръст е. Какво ще ме посъветвате за опазването на изграденото от зимата? Притесняват ме единствено циклите на мокрене и замръзване да не повредят нещо. Мога да "облека" стените в найлон, който да стига от двете им страни до долу, но необходимо ли е? Никъде не съм виждал подобно нещо...
Зависи от какво са стените...
До зимата има още време...
Май строите без никаква идея кое-кога-как?
Whiskey - специалист
От какво са стените е посочено във въпроса ми. Ако някъде зимата изобщо не идва, в балкана тя вече почти е дошла. А кой къде, кога и как строи не беше елемент от запитването ми. Останал съм с впечатлението, че в този форум могат да се получат конкретни отговори на конкретни въпроси, но явно винаги има изключения и се намират дървени философи.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед окт 10, 2021 10:08 amWhiskey написа:
От какво са стените е посочено във въпроса ми. Ако някъде зимата изобщо не идва, в балкана тя вече почти е дошла. А кой къде, кога и как строи не беше елемент от запитването ми. Останал съм с впечатлението, че в този форум могат да се получат конкретни отговори на конкретни въпроси, но явно винаги има изключения и се намират дървени философи.
Сърдиткооо...
Ако е тухли итонг е едно, ако е тухли четворки е друго, ако е плътни тухли е трето...
Преградни стени се строят след покрив...
И на Мусала може да се лее бетон...
Така, кактои си ПРЕДСТАВЯМ вашия строеж, най-опасното е пръстения под.... какви ли са основите...
Whiskey - специалист
Добре, ще започна отначало. Ивични основи, дълбоки 80 см., стърчащи от нивото на терена около 15-20 см. Ползван е достатъчно здрав бетон, с водоотблъскващи добавки, фибри, отделен от земята с фундалин, който стърчи над терена. Изкарали са абсолютно на открито предната зима и не е имало никакъв проблем. През този сезон са изляти стоманобетонните колони, иззидани са тухлените стени (Винербергер 25 N+F, с разтвор Баумит ММ 50), като са изляти и стоманобетонните пояси по целия периметър. Има две преградни стенички (Винербергер 12 N+F), които нямаше как да изградя в последствие, тъй като както според указанията на производителя на тухлите, така и съгласно действащите строителни правила се привързват към останалите стени. Вътре в постройката нямам стоманобетонни колони, тъй като е достатъчно малка. В този смисъл последното, което ме притеснява е открития под. На практика всичко е готово за покрив, но по обективни причини няма да се случи тази година. Няма да има горна плоча, няма да има и долна в истинския смисъл на плоча. Подът ще се изпълни от чакъл, фундалин, фибран 10 см, електрозаварена мрежа 15х15*6 мм и бетонно покритие 7-8 см. Разбира се, това ще стане след изпълнение на покрива. Питането ми е единствено по отношение на тухлените стени. Необходимо ли е да взема мерки да не се мокрят? Не очаквам някаква ултра тежка зима, все пак става въпрос за около 600 м надморска височина, но температурите си падат. Почвата няма да замръзне в дълбочина, ако това е идеята.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед окт 10, 2021 11:05 amWhiskey написа:
Питането ми е единствено по отношение на тухлените стени. Необходимо ли е да взема мерки да не се мокрят?[/b] Не очаквам някаква ултра тежка зима, все пак става въпрос за около 600 м надморска височина, но температурите си падат. Почвата няма да замръзне в дълбочина, ако това е идеята.
Ако не влиза вода в отвори на тухлите, спокойно за зимуването. :-)
  • 1
  • 2

Тема "Зазимяване на строеж на открита плоча" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: