• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
MamaMy - майстор
Ако съдим по картинката, 1/3 от вратата винаги ще е укрепена на две точки. Мисля, че е предостатъчно при положение, че ламарината също ще я крепи. Чудя се само дали няма да има нужда от помощно колело по средата на свободния профил и изнесено 15-20 см на вътре. Ще помага и против провисване и ще стабилизира при люлеене защото няма горна водеща. :?

Прикачен файл

images.jpg
images.jpg (96.36 KиБ) Видяна 1737 пъти
djendov - специалист
Благодаря за съветите. Направих я по следния начин:
Изрязах два отвора за колела. В края на първата и третата четвърт на профила. Така всяко колело носи равномерен товар от двете си страни. Не вярвам да провисне. Трето колело не исках, за да не се получи колело във въздуха.
След това сложих профила на земята където ще е портата. Сложих всички вертикални, профили. Двата крайни вързах за колоната нивелирани, другите между тях по конец. Малко се изметнаха от заваряването, но профила носи на огъване и ги оправих с придърпване след като ги заварих. После пуснах горния профил, заварих в краищата и после вътрешните. Така рамката и вътрешните ребра станаха. Сложих колелата хванах от едната страна вратата и останах изумен как далечния край си стои идеално изправен. После направихме ролките и насрещника. След това заварихме пантите на вградената вратичка. Преди това бяхме разпробили за бравата. Останаха ламарините. Смятах ги да влязат в светлия отвор и от двете страни шина. Може и квадратен профил 10/10. Нямам нитачка, а и вече няма къде да се нитят. Просто са по-малки с 4-5 мм от отвора за тях.
2-3 пъти в процеса на ръка осукваме малко портата така, че като е на нивел хваната от едната страна, то от другата да е също права. Зиданите колони също много помогнаха.
Исках да я градим направо на място, защото го правим за първи път и незнаехме как ще се измята при заваряването. А така положена, след всяка заварка се вижда какво се случва. Стана много лесно. Два дни, аз с баща ми, един 50 годишен електрожен, едно ъглошлайфче и един перфоратор. Никога не бяхме правили такова нещо, обаче стана много яко. Лесно се плъзга, профилите са достатъчно дебели и не се криви. При силен вятър, насрещника ще помага, но със сигурност не може да падне портата. Пантите със съчма, също станаха от първия път. Голям кеф е, след водното подово рова ми е следващата най-голяма гордост тоя месец :-D
Прикачен файл:
IMG_20171105_133631~01.jpg
Прикачен файл:
IMG_20171105_170122~01.jpg
Прикачен файл:
IMG_20171105_145547~01.jpg
MamaMy - майстор
=D> Но ламарината не я оставяй така свободна между шините. Пробий и сложи поне видии на няколко места. При един по-силен вятър ще ги измъкне от вътре и после ще се чудиш как да ги вкарваш.
Руди - майстор
nikolson написа:
Накара ме да смятам. Рамката ще тежи 95 кг (с напречните стабилизатори
40х40х2 осем метра) Ламарината е ок. 4м2. 1 мм лист 2х1м е 27,5 кг, значи
още 55. Абе, както подозирах - 150кг.
Профил 60х40х2 тежи 2.95 кг на метър, да кажем 3 кг- 2х5+2x2=14 метра 42 кг
Профил 40х40х2 тежи 2.35 кг на метър, за 8 метра 18.8 кг
Общо за рамката 60.8 кг. Ако махнем застъпването, става под 60 кг.
До 95 кг има доста още.
Аз бях приел по-тънка ламарина, ако ще е 1 мм за 5x2=10 кв.м. ще тежи 78.5 кг.
djendov - специалист
Рамката тежи малко над 60кг. Двама човека, както е с вградената врата, спокойно я носим, въртим и т.н.
Иначе ламарината ще е с цели профили или шини хваната от край до край. Просто ги нямах и намерих 6-7 парчета из двора да сложим един лист, да видим как ще изглежда.
  • 1
  • 2

Тема "Плъзгаща дворна врата - Направи Сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: