• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
djendov - специалист
Задачата е: Дворна плъзгаща врата 5м/2м. Закупени са профили 60/40/2 за рамката. 40/40/2 за оребряването. Колела за вграждане, щампована ламарина 2/1м и ролки.
Трябват ми бързи съвети за заваряване с електрожен и изработване на дворна плъзгаща врата.
Имам 30-40 електрода 2-3-4мм опит със обикновен електрожен и 10-тина електрода с инверторен.
Идеята е рамка 5м/2м с профил 60/40/2. Вътре, през метър, вертикално 40/40/2 за оребряване. В прозорците 2м/1м, които се получават, ще сложа ламарината, но без да я заварявам, ами с планки.
Притеснението ми е, че ще се заварява в полеви условия. Няма маса, няма стяги, а знам, че металите се изкривяват и измятат.
Ще го избегна ли, ако нивелирам профилите за рамката и ги прикапя само с по 1 капка, за да не загрява метала и да не се изметне?
Веднъж фиксирана, обръщам от другата страна, прикапвам там и ако не се е изметнала, правя цели заварки.
Всеки бърз съвет ще ми е от полза, утре сутрин я почвам. Ако не ми се получи, режа с флекса, забивам коловите за ограда и си поръчвам в някой цех да ми я направят. Обаче мерака да се пробвам е много голям. Давайте бързо със съветите, че утре има да редувам електрожен и ъглошлайф до мръкване.
Ето я идеята. Просто вътре ще е с листи ламарина, а не мрежа като на снимката.
Прикачен файл:
images.jpg
images.jpg (5.76 KиБ) Видяна 6091 пъти
wanderer - специалист
не разбрах точно как ще хващаш ламарината с планки, но няма ли да е по лесно и безболезнено с поп нитове? нямам голям опит в заваряването, аз се харесвам :-D , но гледай да паснеш сглобките добре ако ще са под 45 градуса, и електроди 2,5 мм2. за моето ниво най си харесвам емоната.
djendov - специалист
Предпочитам да не са на 45, ами под прав ъгъл. Не искам сам да се прецаквам :))
Ламарината влиза вътре в прозореца свободно. Отпред и отзад заварявам шини. Все едно шините са като маджуна на прозорците. После оплътнявам със силикон и толкоз. Сякаш ще е най-изчистено. Почна ли да заварявам ламарината, нищо хубаво няма да излезе :))
Andri01 - майстор
Имай в предвид,че при вятър така направената врата става като платно и може да падне по време на движение. Заварките - правиш ги от двата края на вътре една след друга. Така няма да се изметне профила. Преди да почнеш рамката ,изрежи отворите за колелетата ,където ще влизат в профила. за сам човек не е особено лесно - от едно дередже на татък става тежичко :(. Успех!
nikolson - майстор
Не ми се играе да смятам, но това нещо ще тежи като вампир.
Руди - майстор
Рамката ще тежи около 60 кг, с ламарината към 100.
Аз бих препоръчал захващане със самонарезни винтове
на ламарината и заварени триъгълни планки в ъглите.
Andri01 - майстор
Това е нищо. Преди години монтирах автоматика на плъзгаща врата,която тежеше...2,5 ТОНА!! Вдигахме я с кран. Към 5/2,5 направена от бетон!! За да приличала на оградата! Оня беше кукуриго някакво :)
MamaMy - майстор
Моя опит говори, че най-добре и най-бързо става ламарината с поп нитове. Спънките в ъглите с триъгълни планки не са задължителни ако е занитена ламарината. Самата тя запазва формата на вратата и тя не увисва толкова. Номера е рамката да се изработи на земята и ламарината да се занити докато рамката е хоризонтална. Изправи ли се рамката страниците увисват и се получава голямо нищо. Ако рамката е по-голяма от ламарината и се налага донаждане, предпочитам да го направя с подгъване и запояване. Този ръб който се получава допълнително укрепва ламарината срещу огъване. Хубаво е ламарината да е профилирана, а не гладка. Съображенията са същите, но повечето майстори го избягват защото се затруднява работата със самата ламарина. Ако е гладка ламарината препоръчвам по един диагонал от шина заварен посока горе към "пантите" и долу към "бравата" също занитен за ламарината.
Последна промяна от MamaMy на съб ное 04, 2017 8:07 pm, променено общо 1 път.
nikolson - майстор
Руди написа:
Рамката ще тежи около 60 кг, с ламарината към 100.
Накара ме да смятам. Рамката ще тежи 95 кг (с напречните стабилизатори 40х40х2 осем метра) Ламарината е ок. 4м2. 1 мм лист 2х1м е 27,5 кг, значи още 55. Абе, както подозирах - 150кг.
Фитилчо - майстор
Този профил е лабав за толкова голяма врата !
  • 1
  • 2

Тема "Плъзгаща дворна врата - Направи Сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: