Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Tsilkov - майстор
Поради описаните от теб причини аз също избягвам да меся метал/дърво. Въобще ако покрива се държи на дъсчена обшивка (било то керемиди, шиндли или фалцов ламарина) избягвам метала защото всичко спестено в конструкцията ти "излиза двойно" при довършителните освен ако не си със студенногънати профили (ама те конструктивно са "кашкавалени").
Метала е перфектен ама когато довършваш със сандвич панели.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Tsilkov написа:
Ама студено огънати или горещовалцувани?
Горещо валцованите, обичат да полягат на бетон! Студено огънатите, пък спокойно и без много да му мислят, могат да заменят по-големите дървени греди по два начина: 1.кух тънкостенен квадрат; 2.сандвич от, да речем дървена греда 10х10см и от двете и страни СО "п" профили 100х40х3 захванати с шпилки.
Руди написа:
...Ако почнеш да режеш и заваряваш всякакви допълнителни метални части на място, където изобилстват трески и стърготини, има опасност да подпалиш положението...
Няма да им даваш да заваряват, ами да думкат болтове и шпилки; свързващите шини, планки и пр. са предварително нарязани, а ако има нужда и заварени в цеха или на безопасно място на обекта.
Руди написа:
...Въпреки това, и аз се принуждавам да ползвам стомана за по-тежки елементи, щото хората не искат да си купят слепени греди с гарантирано качество. Кубика е над хиляда лева и освен това не са достатъчно популярни по складовете в страната.
При сегашните ценови нива, най-евтино излиза дървените греди от по-големите подпорни разстояния да бъдат заменени със стоманени.
Tsilkov написа:
... избягвам метала защото всичко спестено в конструкцията ти "излиза двойно" при довършителните освен ако не си със студенногънати профили (ама те конструктивно са "кашкавалени").Метала е перфектен ама когато довършваш със сандвич панели.
Ако може, дай нагледен пример, как една смесена стоманено-дървена конструкция ще излезе по-скъпо от една изцяло дървена при един и същи покрив.
Здравейте, ще опитам да възродя тази тема, за да не пускам нова за сходни теми.
Та, предстои ми изграждане на дървена конструкция за беседка в наклонен терен с две подпорни стени (между тях е равната част от терена - 5,40м, там ще е самата беседка, а на горната "тераса" ще има малка стая за градински инструменти). Беседката ще е затворена с дървени стени и остъклени плъзгащи врати. Покрива засега съм се насочил към битумни керемиди, заради лекотата им, но ще се радвам и на други подходящи предложения с идеята да е функционално, качествено и красиво. Мястото е в подножието на планина - 850 м надм.в. Сега въпросите:
1. Понеже се лутам от 1,5г с разни майстори и всеки ми казва - "Както кажеш така го правим", ми е важно оразмеряването на конструкцията - за тези "отвори" какво сечение греди и колони са подходящи, за да си поема натоварването и да не провисва, по приложения вариант?
2. Слепените греди подходящи ли са (знам, че са по-скъпи )?
3. Препоръчвате ли комбинация от метални части в покривната конструкция, които да бъдат облечени в дърво, с цел по-лека и по-евтина конструкция?

Благодая!

Прикачен файл

3.PNG
3.PNG (31.23 KиБ) Видяна 696 пъти

Прикачен файл

2.PNG
2.PNG (57.63 KиБ) Видяна 696 пъти

Прикачен файл

1.PNG
1.PNG (34.1 KиБ) Видяна 696 пъти
BLUEPUPIL - майстор
пон мар 18, 2024 4:04 pmMariyan1991 написа:
1. Понеже се лутам от 1,5г с разни майстори и всеки ми казва - "Както кажеш така го правим", ми е важно оразмеряването на конструкцията - за тези "отвори" какво сечение греди и колони са подходящи, за да си поема натоварването и да не провисва, по приложения вариант?
Ясен „конструктивен“ чертеж!
пон мар 18, 2024 4:04 pmMariyan1991 написа:
2. Слепените греди подходящи ли са (знам, че са по-скъпи )?
Какво значи подходящи?
До колко дадените изч. стойности от
производителя са реални? Да не се наложи 20% „отгоре“?
пон мар 18, 2024 4:04 pmMariyan1991 написа:
3. Препоръчвате ли комбинация от метални части в покривната конструкция........
Да!
Прилагам моя разработка на Конструктивен чертеж в 2 варианта за покривна конструкция до колкото ми стигат познанията. Може носещите колони на конструкцията да не са точно толкова и точно така разположени ако има по-подходящ вариант, важно ми е само светлото разстояние (където сега е 3,90м) да е възможно поне толкова и да няма в средата друга колона, за да се ползва пространството и също да има възможно по-голям отвор в челната фасада при стъклените врати.
Трудността ми е в намиране на най-подходящия вариант за покривна конструкция - ферми, опростена дървена, метални части и съответно техните размери. Не бих пестил материал, но и не ми се разхищава. Стремим се да е здраво и да изглежда добре.
На тези дължини какви сечения на греди биха били подходящи за минимално провисване?
Трябва ли според вас още укрепвания? Клещи или наклонени подпори?
Кой е по-подходящия вариант? Несиметричния покрив повече ми допада, но може би другия е по-лесен за изпълнение.

Прикачен файл

shema 2 variant.PNG
shema 2 variant.PNG (45.1 KиБ) Видяна 601 пъти

Прикачен файл

shema 1 variant.PNG
shema 1 variant.PNG (43.08 KиБ) Видяна 601 пъти

Прикачен файл

plan.PNG
plan.PNG (31.9 KиБ) Видяна 601 пъти

Прикачен файл

1.PNG
1.PNG (34.1 KиБ) Видяна 601 пъти
BLUEPUPIL - майстор
Ако съм разбрал правилно, най-важно е условието, страната с размер от 3.9м да няма междинни колони.

Големите отвори обичат стомана.


Прикачен файл:
1.jpg

Прикачен файл:
2.jpeg
2.jpeg (103.86 KиБ) Видяна 498 пъти



Дърво със стоманени столици.
На другата страна(7.1м), в средата на дадените 3.55м се поставя още по една колона.
Получава се покрив с 5 столици с разстояние между тях от около 1.8м.
Ако приемем минимумът от 150кг/м2 (сняг+DL), за столици ще могат да се ползват кутии 120х80х3 или 100х80х4. Ако сачаците са по 0.25м то столиците стават около 4.5м, съответно с тегла от (4.5мх9.14кг=)41кг и (4.5мх10.7кг=)48кг.
Добре е столиците да стъпят директно върху дървените колони с посредничеството на ст. шина, за да се избегне местното смачкване на иглолистната дървесина и от двете страни на ст. профил в мястото над колоната да се подсили двустранно, странично с шина или ламарина с дебелина 4мм.



Прикачен файл:
3.jpeg
3.jpeg (37.86 KиБ) Видяна 498 пъти

Прикачен файл:
4.jpeg
4.jpeg (96.6 KиБ) Видяна 498 пъти

Прикачен файл:
5.jpeg
Ами не точно, важно е вътре в самата беседка да няма колона и в челната фасада (местата със стрелки да е цял отвор), за да е максимално открита отпред и просторно вътре. По края, където са заградените с кръг квадратчета, не е проблем да има колони.
Харесва ми комбинацията метал и дърво, само не знам кой може да ми съдейства с направата. Вижда ми се по-специфично и отговорно, понеже трябва да се изпипа, за да работи както трябва.
Също се разколебах за настилката на покрива - първоначалната идея битумни керемиди май не е много трайна?; метални керемиди - дрънкане, конденз, ще пука ли лятото?; стандартни керемиди - много тежко и нужда от по-голям наклон. Или не са точно така нещата според вас?

Прикачен файл

plan 2.png
plan 2.png (31.52 KиБ) Видяна 458 пъти
Последните дни го мислих още и може би ще е добре една от стените да е тухлена или да се добавят Х-връзки някъде по дървените стени, за да е устойчиво на вятър. Може би обтегачи с метални въжета?
Относно покривната конструкция не съм сигурен за столиците какво сечение на дървени греди да предвидя - 15/20 ; 18/20 или слепени 14/24?
както и за ребрата - 6/12 ; 7/14 ; 8/16 или 4,5/17?

Прикачен файл

New 3.PNG
New 3.PNG (27.96 KиБ) Видяна 361 пъти

Прикачен файл

New 2.PNG
New 2.PNG (25.44 KиБ) Видяна 361 пъти

Прикачен файл

New 1.PNG
New 1.PNG (40.74 KиБ) Видяна 361 пъти
BLUEPUPIL - майстор
ср мар 27, 2024 11:59 amMariyan1991 написа:
ребрата - 6/12 ; 7/14 ; 8/16 или 4,5/17?
Интересно ще бъде да видим, какви
ребра ще трябват за 3.3-3.55м
:?

Тема "Конструкцията на този покрив - дървени или бетонни столоци?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: