Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Вадим Владимиров - специалист
Топлите водни пари се спират с пароИзолационно фолио, което трябва да е облепено навсякъде. Снадките, връзка фолио-стена, отдушници облепени.
surfthesummer - специалист
То се слага под топлоизолацията ли? Тогава трябва добра вентилация в подпокривното пространство. То ще е използваемо, дефакто - втория етаж с надзида.
За столиците какво мислите - бетон или дърво? Някакво друго оптимизиране да предложите? Конструкторът е отворен към предложения =D>
Руди - майстор
Смятам, че оригиналното решение с бетонни греди
е най-добро относно стабилността на конструкцията на покрива
и в същото време пълноценен подпокривен етаж.
Разбира се, не е най-икономичното решение, щеше да е
нелогично, ако е хем по-евтино, хем по-добро.
Винаги препоръчвам да се направи само необходимото,
но както трябва. Икономията от конструкция е лоша стратегия.
surfthesummer - специалист
Благодаря ти, Руди! А какво мислиш за паропропускливостта на покрива? Паропропусклив или не? Защото, ако е паропропусклив, наистина ми е интересен детайла.
kozl - майстор
+1 за стоманобетоновата к-ция.
Руди - майстор
surfthesummer написа:
Благодаря ти, Руди! А какво мислиш за паропропускливостта на покрива? Паропропусклив или не? Защото, ако е паропропусклив, наистина ми е интересен детайла.
Ако ти е интересно, прочети тази статия.
surfthesummer - специалист
Руди, благодаря ти наистина много за помощта. Прочетох статията, аз и преди доста бях чел по темата, но май се оказва, че дишането на сградата през стените, таваните/покрива не е оптимален вариант заради образуването на конденз през зимата, т. е. трябва да има паронепропоскливи мембрани от топлата страна на изолацията. Съответно влажният въздух през зимата остава в обитаемите помещения и е необходима добра пасивна/активна вентилация.
За фасадата се бях се спрял на вариант тухли-каменна вата-въздушна вентилируема кухина-водонепропосклива мембрана-сайдинг, но се оказа, че май ще е пп-донре да се слага паронепропусклива мембрана от топлата страна на ватата...
Ето една интересна статия за тези, които разбират английски:
https://buildingscience.com/documents/d ... r-barriers
tangarov - специалист
Това е ситуация, подобна на моята. Плоча 10х10 м., надзидове 1,50м. (толкова е допустимото по ЗУТ), двускатен покрив с керамични керемиди.
Също препоръчвам стоманобетонни колони и столици.

Прикачен файл

IMG_8511.JPG

Прикачен файл

IMG_8514.JPG
kozl - майстор
tangarov написа:
Това е ситуация, подобна на моята. Плоча 10х10 м., надзидове 1,50м. (толкова е допустимото по ЗУТ), двускатен покрив с керамични керемиди.
Също препоръчвам стоманобетонни колони и столици.
На снимките има стоманобетонови колони и греди, а столиците са дървени. Даже като изключим крайните столици, другите 4 са носещи.
Tsilkov - майстор
Тези бетонни греди заменят дървените ферми и укрепващите елементи (клещи, подпори.....). Дървените столици все още си ги има - макар и облекчени. Аз също препоръчвам тази схема - просто и ефективна.
По ЗУТ нищо не пише за 1,50 м надзид.

Тема "Конструкцията на този покрив - дървени или бетонни столоци?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: