Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Руди - майстор
Tsilkov написа:
По ЗУТ нищо не пише за 1,50 м надзид.
Вероятно се има предвид Наредба 7 към ЗУТ, чл.72(3):
"Жилищните помещения във вилни сгради и в подпокривното пространство на
жилищни сгради трябва да имат светла височина най-малко 2,30 м в 50 на сто
от площта им и най-малко 1,50 м в най-ниската им част."
krismarg - специалист
На снимките интересно ми е тази "пломбажна тел" - арматурата 6мм с която е вързан целия покрив за бетона по проект ли е?
kozl - майстор
Дали е по проект или не - по добре да е вързан. На мен ми отлете един невързан покрив и след дъжд качулка на следващи покриви връзването не се пропуща. Като не предвидиш "връзване" има анкери, но по евтино от заложено арматурно желязо в стоманобетона за последващо "връзване" - няма.
krismarg - специалист
То за това си има винтов анкер. Интересно ми е какво е предвидил проектанта.
surfthesummer - специалист
tangarov написа:
Това е ситуация, подобна на моята. Плоча 10х10 м., надзидове 1,50м. (толкова е допустимото по ЗУТ), двускатен покрив с керамични керемиди.
Също препоръчвам стоманобетонни колони и столици.
Всъщност и аз навярно така ще го направя - по проект и аз имах такива гррди + бетонните столици. Мислех, тези да отпаднат, а да запазя столиците, но май ще е по-добре да направя само такива греди и върху тях да направя по две столици на скат. Дори се замислям за метални столици?
А някой правил ли е подобен покрив:
Прикачен файл:
House-Gambrel_Roof_1.png
House-Gambrel_Roof_1.png (90.92 KиБ) Видяна 2229 пъти
Струва ми се функционален, но малко ме притеснява визията върху квадратна къща... Интересно ми е и детайла на чупката - навярно битумни керемиди трябва да се използват?
Tsilkov - майстор
Руди написа:
Tsilkov написа:
По ЗУТ нищо не пише за 1,50 м надзид.
Вероятно се има предвид Наредба 7 към ЗУТ, чл.72(3):
"Жилищните помещения във вилни сгради и в подпокривното пространство на
жилищни сгради трябва да имат светла височина най-малко 2,30 м в 50 на сто
от площта им и най-малко 1,50 м в най-ниската им част."
Това е едно останало изискване от преди 89-та какво се счита за жилище. Тогава много са го ползвали защото всеки "другар" по закон е имал квота от около 150-180 м2 за къща и всяка къща половината от нея са я "изписвали"таванско.
Сега няма никакво реално значение. Брои се кота корниз, а ако горе сложиш прозорец/стълба и 0,5 см надзид да имаш си влиза в РЗП-то.
krismarg написа:
То за това си има винтов анкер. Интересно ми е какво е предвидил проектанта.
Вероятно е предвидил (ако изобщо е предвиждал нещо) точно това - мустаци. Съвсем стандартно решение. Ся що са ф6 само господ знае. Що не е сложил анкер - щото на тия обекти обикновенно работят от мангал надолу - как очакваш да разчетат анкера, да купят хубав, че и да го поставят сигурно....
surfthesummer - специалист
Господин Tsilkov, ударете едно рамо, моля :rolleyes:
Дали ще успея да докарам визия? Ще поразчупя прозорчетата на втория етаж...
Иначе функционално ми се струва добре за моите нужди - чупката я обмислям на около 2м навътре да вдигa около 2м височина. В чупката примерно да е едната столица (поповете през около 2.5м или пък метална столица с колони на около 3.5м). Евентуално може и някое странично изпъкнало прозорче да измисля, ако не оскъпи много. Билото на 3.5м дали ще е достатъчно като височина?
Малко ще трябва да направя по-ретро стил (хамбарски :-D), но мен ме кефи - ретро, индустриален някакъв - с капаци на прозорците, вътре масив и желязо - по грубичко...
Прикачен файл:
Capture+_2017-11-22-23-12-07.png
Прикачен файл:
Capture+_2017-11-22-00-52-02.png

Прикачен файл

Capture+_2017-11-22-00-19-59.png
Tsilkov - майстор
Сложен въпрос ми отправяш - не ти знам къщата, нуждите и желанията. Функционално губиш малко площ - поне по това което си показал на картинката, защото крайните парчета няма да се ползват. Ако те кефи и не ти трябва тая площ, няма какво да се чудиш - прави го.
Не знам как ти е надзора и общината в която строиш, но това се води "промяна на инвестиционно намерение по чл.154" - заобиколимо но го съгласувай с надзор+проектант после да нямаш драми с документите.
surfthesummer - специалист
Благодаря ти! Това предполагам ще е най-удачно/лесно да се изпълни с битумни керемиди - нещо читаво от сорта на IKO Cambridge? С полимерни предполагам ще е проблем чупката... Металните много ми харесват, но тук в Бургас не знам кой би могъл да го направи, както трябва...
А, ако трябва да я правя тази "промяна на инвестиционно намерение по чл.154", сложно ли е много? Пак ли всичко нанов с документите?
Tsilkov - майстор
Тази чупка е най-лесна с битумните, макар че и с обикновенни става. На ската с малкия наклон сложи самозалепваща мембрана за всеки случей.
Чл.154 е пак наново всичко в общината. Постарай се да "убедиш" надзора и проектантите да го избегнеш.

Тема "Конструкцията на този покрив - дървени или бетонни столоци?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: