Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
vikentii - напреднал
Здравейте. Приключваме скоро с покрива и ми е нужен съвет, как най-ефикасно и сравнително бюджетно да изолираме етажа под него. Подпокривното пространство ще се обитава: 2 спални, баня, дрешник и коридор. Самия покрив е от Осб, паропропусклива мембрана и битумни керемиди.
Въпросът е отдолу между осб и гипсокартона кой е най-удачния вариант за изолация. Стиропора отпада веднагически понеже е горим материал.
Предложете моля вата, каква каменна, стъклена, плътност, дори ако не е против правилата на форума директен линк с цена.
Благодаря.
torbalan - Дървен философ
Аз сложих 3 пласта по 10 см. вата от тази, дето е на юрганчета.
На стената е 5 см. от вън и 10 от вътре. Но от вън е от по-плътната, дето е на плочи (уж има по-добри топлоизолационни ствойства).
vikentii - напреднал
Така, доколкото разбирам си сложил вата с ниска прътност за сметка на дебелината. Обаче при мен покрива е нисък и не мога да си позволя да слиза още надолу от ватата. Ще трябва да е максимум 10 см. Въпросът е каква оптимална плътност на гоня. 50 кг/м3 или 100? Като се има предвид, че ще живеем под битумвите керемиди, а те по-трудно се вентилират спрямо стандартните.
radius - майстор
И в другата си тема за подложка поставяш каруцата пред магарето. Първо трябваше да предвидиш изолацията после да нагодиш нещата по нея. И с 10см ще бива, но с 20 щеше да е доста по-добре. Подложката пък с нищожната си дебелина е все там каква ще сложиш - просто няма да изолира. Във формулата за топлопреминаване материалите участват с дебелината си освен с ламбда. И като имаш някакви милиметри и резултата ще е мили.
Gadnyara - специалист
Каменна, 75-100кг/кубик. :wink:
Колкото по-дебела, по-добре.
preslav - майстор
vikentii написа:
Самия покрив е от Осб, паропропусклива мембрана и битумни керемиди.
Въпросът е отдолу между осб и гипсокартона кой е най-удачния вариант за изолация. Стиропора отпада веднагически понеже е горим материал.
Благодаря.
Нямах намерение да се обаждам, но кой от подчертаните материали не е горим?
Hursa - майстор
Може би именно поради това да се използва минерална вата и гипсокартон е правилно решение - ще служи за огнезащитна преграда, ако нещо се запали в помещенията - да не обхване огъня целия покрив :) . Ватата с гипсокартона ще изолират и значително по добре от шума - на дъжда например.
Не знам защо, битува мнение, че колкото е по голяма плътността на топлоизолациония материал - толкова по добре топлоизолира. Всъщност съвсем не е така. Например - стъклената минерална вата се прави от кварц (силициев окис основно) - който не може да се нарече добър топлоизолатор. Увеличавайки плътността на ватата, като я уплътняваме все повече – топлопроводността и се приближава до тази на изходния материал. Аналогично и „каменната” минерална вата – която се прави от вулканични скали. Топлоизолационите материали не могат да се нарекат „еднороден” материал – а въздушни междини, пори, клетки – които се редуват с изходния материал, нишки кварц или такива получени от вулканичните скали (при минералните вати), полистиролови мембрани (при ЕПС и ХПС), керамични и др. Поради това топлоизолационите свойства на тези материали се изменят нееднозначно с изменение на плътността на материала. При много ниска плътност – с увеличаване на плътността топлоизолационите свойства се подобряват – повече прегради на пътя на топлинния поток. Но достигайки определена плътност тенденцията се „обръща” – с увеличаване на плътността топлоизолационите свойства се влошават – все по значимо става разпространението на топлината по структурния материал. За всеки топлоизолационен материал минимума на топлопроводността (максимума на топлоизолационата характеристика) се достига при различна плътност. Силно зависи и от технологията на производство на топлоизолациния материал (т. е. от марката, производителя или „модела” изолационен материал на даден производител). Например при „каменната” минерална вата нишките са относително тънки, понякога са раздвоени, нагънати с не равномерна дебелина – при пресоването те се оплитат сравнително силно и изграждат пространствени структури макар и не много стабилни. При моделите каменна вата за шумоизолация, често нишките са по дебели, неравномерността им по дебелина е много по изразена, технологията им на изработка ги прави по нагънати и по разнопосочно ориентирани, поради особеностите при пресоване. Така че, мисля, е най-добре да си изберем модела вата подбирайки го по топлоизолационите и други характеристики (или шумоизолационите, ако търсим такива), които дава конкретния производител за своя продукт (а не по плътност). „Стъклената” и „каменната” минерална вата се различават по своите характеристики – всяка си има свои плюсове и минуси. Стъклената минерална вата е от по дебели и дълги нишки, практически неразклонени, относително равномерни по дебелина. При по малка относителна плътност стъклената вата достига минимума на топлопроводност, по сравнение с каменната вата, но пък това я прави по обемна. Може би в случая е по подходяща стъклена минерална вата – малко по-добри топлоизолационни характеристики при невисока плътност (няма да натоварва допълнително окачената конструкция), но по лоши звукоизолационни (и огнезащитни) свойства. А и по малко се разпрашава - при монтаж на таван, когато я вдигаш над главата си мисля не е маловажно. Това, че е на рула може би също е предимство – по-малко стиковки в топлоизолациония слой. При по-малка плътност поставена на хоризонтални и скатни повърхности по-добре ще запълва пространството без да се свлича и „степва” (по дебелите и дълги нишки в случая ще и дават малко преимущество). (Но и трябва да се има предвид, че ако вземем 20 см вата и я притиснем така, че да стане на слой от 10 см – топлоизолационите свойства на този слой най-вероятно ще бъдат по лоши отколкото, ако използваме вата 10 см.)
Всичко това е според мен, но може да греша – съвсем не съм специалист в областта.
Руди - майстор
Така си е - високата плътност на ватата не гарантира по-добри
топлоизолационни качества. За скатен покрив вата с плътност
30-50 кг на кубик е оптимална. Високата плътност подобрява
механичните качества. За един плосък покрив или тераса например
е важно ватата да не се смачка под горните слоеве и там трябва
по-твърд вариант, над 150 кг на кубик.

Лично аз не препоръчвам при покриви ватата да се подпира директно
от гипскартона. Отдолу трябва да има пароизолация и е добре е да се
затвори с OSB, дъсчена обшивка или някаква скара, а гипс-картона като
сравнително крехък да се отдели на конструкция, така че да не деформира
заедно с покрива, така се избягват неприятни пукнатини.
8180 - майстор
Hursa написа:
Не знам защо, битува мнение, че колкото е по голяма плътността на топлоизолациония материал - толкова по добре топлоизолира.
+1 :thumbs:
Gadnyara - специалист
Някога избирах плътността на ватата за моя покрив. Няколко марки от предлаганите у нас разгледах и при всички топлопроводимостта беше най-ниска при 70-100кг модели. А е каменна, защото оплътнява добре при правилно разкрояване без да се налага да се мачка и свива.

Ако се намери по-лека с декларирани по-добри качества - разбира се, защо не. Тъкмо по-лесно се инсталира. :wink:

Тема "Топлоизолация под покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: