• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравйте колеги. След много четене из форума и аз се пристраших да пусна тема за да чуя вашите мнения относно полагането на външна хастарна мазилка. Кой е за и кой против при положение, че ще се полага 10см ТИ каменна вата. Имам доста външни бетонени стени които са относително прави а зидарията е с тухли породерм 25см. И още един въпрос при полагането на ТИ на бетонините стени каква изолация да сложа XPS или каменна вата? Притеснявам се от фибрана че запечатва и да не се получава конденз и влага по стените. Дали каменната вата ще изолира добре бетона. Качвам и няколко снимки на къщата която построихме тази година.
Прикачен файл:
media-share-0-02-05-d45b0b28dfd1f43e908f203cc9fd6b2753123f585dd0151cb914ec681624efe5-62092949-7147-4b95-ac03-41750be128e6.jpg
Прикачен файл:
media-share-0-02-04-e9a7117fad4409f14067dd057cd66041c9bd1097488ce9d10f311d175fb50de9-c920b419-bac5-43c4-9438-91715bf92a23.jpg
Прикачен файл:
IMG_20170921_140144.jpg
Прикачен файл:
IMG_20170921_135831.jpg
Поздрави
Tsilkov - майстор
Проблема на хастарната мазилка е, че не е част от топлоизолационната система и от там ти пада гаранцията ако стане нещо :wink:
Вата в основи означава че ще е вечно във вода. Това че "запечатва" под земята не му е недостатък а предимство.
radius - майстор
Вижда ми се доста изпъната къща, браво на строителите. Много бетон сте изляли. Проектанта явно е фен ;) . Това май са обърнати греди и защо ги направихте ? За да са до тавана прозорците ли?
При мен нямаше проблем с гаранцията от Баумит, макар че имам хастарна мазилка. Поне не и с издаването на гаранцията, не съм я ползвал.
Не знам защо я правих тази мазилка, да не ми духа от контактите. Тогава си мислех че понеже ще изолирам след 2-3г. и да защитя тухлите (същите като твоите). Но те са си добре и без защита. Абе моя съвет е да не слагаш, а за парите да увеличиш изолацията.
Под земята нямаш друг вариант освен XPS, 60см над земята може да продължиш с каквото си избереш.
Фитилчо - майстор
Действай с каменната вата спокойно на бетона.
Имай предвид, че лепилото е по две при ватата ;)
Под основите както са казали колегите- XPS както и до височината на цокъла,който ще правиш.
Руди - майстор
Аз съм "за" хастарната мазилка.
И Baumit и Webеr имат хастарни мазилки, които са
съвместими с топлоизолационните им системи.
При тях изрично е споменато, че ако фасадата е неравна,
с дефекти или други неравности, препоръчват хастарната
мазилка.
При добре изпилнени стени с качествени тухли не е невъзможно
да се икономиса, но според мен във всички случаи е полезна:
Изравнява основата, за да не се налага да нивелираме с лепилото,
затваря хоризонталните и вертикалните фуги в зидарията, подобрява
основата за дюбелиране на топлоизолацията и намалява риска от
счупване на тухли при дюбелирането.
Tsilkov - майстор
Фитилчо написа:
Имай предвид, че лепилото е по две при ватата ;)
То на ватата за контактна фасада (с мазилка) всичко и е Х2, Х3. Отделно как точно "диша" ватата когато не е във вентилируема фасада - историята мълчи.
Tsilkov - майстор
Руди написа:
затваря хоризонталните и вертикалните фуги в зидарията, подобрява
основата за дюбелиране на топлоизолацията и намалява риска от
счупване на тухли при дюбелирането.
Тука малко ще опонирам:
Когато изолацията се слага по изисквания (на рамка) затваря напълно фугите, което наистина е изключително важно условие (от изолиране, през носене, дълготрайност , та до пожар). Сега кой и как си следи качеството е негова работа.
Ако мотива ни е да дюбелираме в мазилка вместо тухли - то защо изобщо дюбелираме :rolleyes:

По същество хастарната мазилка е замяна на "скъпо и качествено лепило" с по-евтин хастарен материал където има голям преразход. С две думи - ако се налага слагаш (за предпочитане даже частично), но само толкова.
Руди - майстор
Съгласявам се веднага с Tsilkov!
При права зидария и качествено лепене с уплътняване
на фугите, хастарът може да се спести. Но продължавам
да смятам, че не пречи.
А дюбелирането в измазани тухли е в пъти по-добро от
дюбелирането в строшени тухли, това го гарантирам!
Фитилчо - майстор
Tsilkov написа:
То на ватата за контактна фасада (с мазилка) всичко и е Х2, Х3.
Продължаваш ли да си на мнение, че не си заслужава стенната вата ?
Колко по-скъпа е цялостната система?

Гледал съм ламбди, но пак бих питал. Ако мястото е проблем,тогава заслужава ли си вата, заради по-добрата изолзция ,която дава. Освен това гоня и шумоизолация... която със сигурност при ватата е по-добра.
Когато мястото не е проблем, много добре зная позицията ти по темата иначе :) бистрили сме го още преди години :wink:
Tsilkov - майстор
Темата е доста обширна и зависи според проекта, но накратко ватата си заслужава, но ако я правиш на вентилируема фасада.
Вата на фасада с мазилка е като да "пикаеш срещу вятъра" само и само да не си със стиропор. Трябва да купуваш скъпа тежка вата + дюбели за да издържи тежката мазилка с шпакловка. Въпроса не е само до цена , а и че "изнасилваш" механичните качества на материала. От механичните свойства и пазарната наличност на практика си ограничен до 10 см. Почти сигурно отиваш на "хастар" защото не можеш да поръчващ различни дебелини. След това ватата макар естествен материал има един изначален проблем - мокри се. Като е в мазилки и шпакловки (които принципно не дишат!) си става вечна гъба. Отделно ватата принципно е с малко по-слаба ламбда(топлоизолация).
Цената е трудно да се каже защото вата на контактна е рядкост - не работиш със стандартна фирма, не работиш със стандартни материали, фирите няма какво да ги правиш, имаш сигурен поне "частичен хастар". Ако за 10 см хубава система (EPS 100 15-20kg/m3) ще платиш около 50-55 лв/м2, то на ватата си ходиш на 100 лв/м2. В същото време вентилируема фасада (тя се рпави с лека вата между дъски) накована с ламперия си на 80-100 лв/м2.
Да не говорим защо ти е "дишане" по бетонните повърхности и в помещения като бани, гаражи, перални.....
При подобни проекти когато собственика има мерак за "дишане/вата" слагам вентилируеми части където е подходящо - спални, дневна, на места под стрехи, на първи етаж..... и ги смесвам с част с мазилка. Освен всичко друго като визия се получава доста приятно:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
  • 1
  • 2

Тема "Външна хастарна мазилка има ли смисъл пред вид 10см фасадна ТИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: