Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
racer - специалист
Какво бих направил аз за себе си:
Вход от изток или запад. Пред входа чардак, веранда, където да си пиеш бирата лятото- дървена с лек покрив от ондулин. Зимата може да я затваряш с найлоните, с които затварят зимните градини по кафенетата. До входната врата плъзгащ прозорец, отвътре дневната, под прозореца плот, така че жената да ти прехвърля бирата и картофките на чардака през прозореца.
Влизаш през вратата в квадратен малък коридор. Насреща малка тоалетна, отстрани вратата на дневната. дневната заема по-голямата част от къщата. От дневната две врати- към една спалня и към банята. Падаща стълба за подпокривно на гредоред, където да има една или две малки спални. Ако се наложи някой роднина да преспива, някаква преграда или перде в дневната...не си струва за преспиване отвреме навреме да намаляш дневната. Една голяма дневна, палиш си камината да гледаш огъня, сипваш си вино, пускаш си музика или тв-то, каниш приятели да пият с теб, да гледат как щъкат децата и жената шета...идилия. Вътрешните стени от картон, винаги можеш да пренареждаш, да преграждаш, ако станат много децата, да направиш още спални. инсталациите ги пускаш максимално на външните стени. Всички прозорци на юг, там е живота. Покрив дву- или трискатен, прозорци на триъгълниците. Външни стени- аз бих ползвал кирпич за част от стените, поне от юг и на спалнята. Глинен под. Глинени мазилки. Ребрата на тавана видими отдолу, лакирани. Иначе конструкцията ивичести фундаменти, колони и трегери от стоманобетон.
Но нищо не ти пречи да вдигнеш вила на три етажа до 10 м. кота корниз, да си направиш първия етаж, а децата като порастнат, да си довършват нагоре. :)
u2k - помощник
Мислех по въпроса с наклона и се чудя дали варианта основата да е на две нива би бил възможен и дали финансово е по неизгоден?
Да кажем,че червената част е ниската:
Изображение
и има 8 стъпала към високата част - около 1.20 м. стъпка.

Този пример ми харесва:
Изображение

Или ако се направи с единични фундаменти:
Изображение

Кой отдвата варианта би бил по-лесен и финансово по-изгоден? Или да мисля друг вариант?
Tsilkov - майстор
Вариант 2 е по-добър от гледна точка на това че ще имаш по-добра гледка и че няма да "потъваш" спрямо комшиите. Финансово кои ще е по-изгоден е "божа работа". Може би 1 защото няма да правиш фасада отдолу, но нещата са доста условни.
Фитилчо - майстор
Доста приятни са и двете !
Руди - майстор
Не се пързаляй по тези примери. Това не са компактни къщи,
освен ако не си се отказал от идеята. Трябва ти точна геодезия
и архитект. Предпоследната идея с вход от север беше най-добрата,
според мен. Размерът на котелното може да е по-малък, но мястото
за складиране на пелети никога не е излишно!

Тема "Компактна къща - проект, документи, строеж, реализация..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: