Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Руди - майстор
Лично аз смятам, че ако ще се оползотворява тавана, по-добре е да се мисли за двускатен покрив. С един метър надзид, 40% наклон на покрива, в средата ще имаме светло 2,40 м и към 3 м ивица в средата, където може да се ходи прав.

Ако решим да ползваме мястото над южните спални, няма да можем да се качим от коридора, там ще е ниско.

При светла височина на етажа мин. 2.60 м и на тавана, поне 2.20 в най-високото, заедно с поне 20 см гредоред, гипскартон на конструкция и отгоре дюшеме или OSB, става най-малко 5 метра над дневната, не е ли множко за стая, широка 4.30?

Ако таванът се ползва и няма плоча, гредоредът трябва да е по-здрав, по-нагъсто, а също и по-дебело OSB отгоре за под (конструкторът ще ти ги сметне, не забравяй да си поискаш!)

При едноскатен покрив от юг ще получиш стрехата много високо, (ако има стреха) и няма да имаш много полза (сянка) от нея.
radius - майстор
Пишете, смятайте и ще дойдете на мойта за двуетажна къщурка :lol: .
Руди - майстор
radius написа:
Пишете, смятайте и ще дойдете на мойта за двуетажна къщурка :lol: .
Може да се окажеш прав, ако наистина денивелацията по дължината на
къщата е голяма, качването на две спални и една баня на горно ниво
може да е по-хубаво решение. Разбира се, стълбата си е 10-15 квадрата загуба.
Но пък се печели гледка, балкончета...
Авторът на темата да вземе да си поръча геодезичната снимка,
и без това ще му трябва за проекта.

ПС: На моята възраст и килограми аз определено бих се придържал към
едноетажния вариант. :wink:
jekasus - майстор
Virtex написа:
jekasus написа:
Подобни бани с широчина 150см мога утре да ти снимам, че да разбереш, че недомислица на ония с чертежите...
Би било полезно когато имаш време да качиш снимките, понеже смятам това за интересна тема :)
viewtopic.php?f=4&t=30378&start=115
Принципно мога много да качам, но напъни началници, че да качаме без да се мъчим да намалим по-някакъв начин снимки, за една проста баня "от и до" това най-малко 20-30 снимки, минава ми мерака да го правя...
radius - майстор
Да, едноетажното е супер, но ако двора не го позволява, няма накъде. Аз съм така, остава успокоението, че в топлотехническо отношение 2 ет е по-благоприятно.
jekasus - майстор
u2k написа:
Мисля да се отоплявам с пелети, за целта съм направил помещение там ще е и комина.
KingLin написа:
2 бани са хубаво нещо ама при тези размери и при бюджетно изпълнение по-добре си направи 1 хубава. За 3-ма е достатъчна. Килер ако няма гледай да имаш подходящо усвоено подпокривно пространство за целта.
Жената иска две бани, варианта ми е да вдигам квадратурата.

Ето я и последната промяна по която работих вчера:
Изображение
Ако не се вижда добре ето и линк:
https://image.prntscr.com/image/dpg8MTf ... f48Dgw.png
Това поне на мен харесва :-D
Понеже си на пелетник, а не на дърва и въглища, котелното е прекалено голямо, увеличи банята, там където е тоалетна и душа.
Подпокривно е най-изгубено място и на едно, и на два етажа къщи, така че освен килера, сложи и бойлера там.
u2k - помощник
Руди написа:
radius написа:
Авторът на темата да вземе да си поръча геодезичната снимка,
и без това ще му трябва за проекта.
Ще поръчам.
Ето снимки, на които не съм сигурен до колко се разбира какъв е наклона:
Това е преди да го разчистя:
Изображение
Това е съседа от юг.
Изображение
От север има тупик,който води към къщата на съседа под мен /изток/.
Снимката е по време на почистването:
Изображение
Изображение

Не ми се ще двуетажна...
u2k - помощник
jekasus написа:

Понеже си на пелетник, а не на дърва и въглища, котелното е прекалено голямо
Мога ли да разбера какви са изискванията към помещението за пелетен котел. Какви отстояния минимални трябва да има ?
Virtex - майстор
jekasus написа:
viewtopic.php?f=4&t=30378&start=115
Мерси за снимките
jekasus написа:
Принципно мога много да качам, но напъни началници, че да качаме без да се мъчим да намалим по-някакъв начин снимки, за една проста баня "от и до" това най-малко 20-30 снимки, минава ми мерака да го правя...
Моите началници ако ги напъна абсолютно нищо няма да стане по въпроса. Защото сферата ми на работата е доста извън форума (включително това, което се обсъжда тук) и шефовете ми нямат идея за съществуването му :wink:

Затова моля да не се омаловажава желанието за помагане :) ( да не казвам някаква форма на доброжелателен труд, защото никои не ме кара да правя нищо, още по-малко да се заплаща ).
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Котелното си го вкарай някъде отдолу, мисли за полуетажи, не слагай врати в ъгъл - губиш пространство. Към детската и гостната банята може да е съвсем малка. 2,5 / 1, с врата по средата.... На жената банята с вана и зимна градина...Разчупени широки коридори с вградени гардероби до горе...
Наклонът е много голям :-(

Тема "Компактна къща - проект, документи, строеж, реализация..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: