• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
vbs - напреднал
Прикачен файл:
osnovi=small2.jpg
osnovi=small2.jpg (76.71 KиБ) Видяна 2741 пъти
Това е въпросният фундамент.
Имаме няколко купчини с по-дребни и по-едри камъчета , които сме събрали от двора и искаме да ги насипем около него.

Така малко ще качим нивото и ще се спасим от гъстата кал.
Някога може отгоре да направим пътеки около него, но няма да е скоро.
Въпросът ми е - правилен ли е подхода да се насипват камъчета, или обратно, това вреди на основите?
И нужна ли е някаква подготовка?
Ако ги слагаме, кое е по-добре по- едри или по-дребни?

Благодаря на всеки, който ще даде съвет!
Руди - майстор
Стандартната препоръка е да се осигури водоплътен тротоар
около основите, който с лек наклон да отвежда водата навън.
Водосточните тръби е добре да отвеждат водата още по-далеч
и настрани от основите.

Временното решение с камъчета не помага и не вреди. Като се
замисля, по-добре едри камъни, най-добре плоски, да не
полепват по обувките и да се ходи нормално.
Чираче - майстор
vbs написа:
Въпросът ми е - правилен ли е подхода да се насипват камъчета, или обратно, това вреди на основите?
!
Тук ще чуеш различни и противоречиви мнения. Моя съвет е следния:
От снимката виждам, че тухлите са много близо до земята. Не става ясно какво има зад тях? И колко са дълбоки основите от бетон? Ако няма хидроизолация на основите, капилярната влага ще нападне тухлите, и ще влезе в къщата.

За това използвай събраните камъчета за направа на по-здрав бетон, като задължително свържеш армировката със основите чрез метални анкери. Ширина на пътеките минимум 2 метра. Ако ти харесва пътека от камъчета, намери си хубави, и насипи върху пътеките.
vbs - напреднал
Благодаря и на двамата!

Основите са 70 см и не са хидроизолирани.
Не разбрах за камъните и бетона както и за анкерите?
Да се използват при изливането на пътеките, които да се свържат с основите на сградата ли имаш предвид?

Пътеки ще се правят след време, поне 1 година.
Дотогава, ако насипем камъните, проблем ли ще е както за момента за вреда на основите, така и за в бъдеще, върху тях да легнат пътеките или ще трябва да ги изравяме и махаме с копане?.
Руди - майстор
Направете си пътеки от камъните, не е по-добре, но не е и по-зле
за основите. Но поне няма да се каляте.
Не отлагайте много правенето на пътеките. Успех!
vbs - напреднал
Благодаря, Руди!
zz_stefanov - майстор
Хидроизолирате си до основите и под земята и ако може си направете и дренаж, а чак след това бетонни пояси/пътеки. Ако първо направите пътеките, първите две неща ще станат после трудно. Сега къщата е проветрена и капилярната влага пълзяща от основите към стените не си личи. После става страшно.
Камъчетата все ще влязат в употреба :)
juvesan - специалист
Хидроизолирате си до основите и под земята и ако може си направете и дренаж, а чак след това бетонни пояси/пътеки. Ако първо направите пътеките, първите две неща ще станат после трудно.
:prayer: Как не беше преди години да ми дадеш тоя съвет, а сега едната стена ми е с бетонна пътека Без дренаж.... :partyman: Относно камъните - на моята къща ( имам голяма тема) камъните донесоха само едно - между тях пръст, после трева, после задържат влага.... и така от 80 години все е имало влага... ( но стените са от 60 см камък де) така че .... ако ме питат вредно ли е бих казал по скоро ДА, вредно е.... :drinkers:
zz_stefanov - майстор
juvesan, дренажа ми е 16 метра и надигнах плочките около къщата. Понеже е правен отпосле е с много компромиси, но иначе спасение нямаше, поне при мен :)
juvesan - специалист
:-D Както и на моето "народно творчество" останало нито отречено , нито похвалено.... описаното на 6 страница viewtopic.php?f=21&t=46431&hilit=%D0%BF ... 6&start=50 го реализирах и стените изсъхнаха, ама ми остава едно подозрение, че винаги могат да решат друго :weedman:
п/с Извинявам се, че на колегата му забърках темата, но си мисля, че може да се закачи нещо, ако не е така - ще трием смело :partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Около фундамента...? Какво?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: