• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
loudidd - напреднал
Здравейте :)

На село има канализация, но само за сива вода - от мивки, перални, бани и т.н.

Досега сме с външни тоалетни с изгребни ями... Търся най-оптималното решение за вътрешни тоалетни - какво да я правим водата САМО от тоалетните?

Пречиствателна станция? Каква?
Да закопаем един 5-кубиков съд и да се изгребва? Дали е решение за 4-5 ползвателя? Колко ли често трябва да се изпомпва?
Дали има друго решение?
Някаква по-проста система за пречистване, а пречистената вода в останалата канализация?

Вероятно темата е била обсъждана, но не намирам никъде да се дискутира решение САМО за вътрешни тоалетни, без да се намесва сивата вода, затова ще съм благодарен да споделите мнения и опит... :partyman:
gnt69 - майстор
loudidd написа:
Здравейте :)
На село има канализация, но само за сива вода - от мивки, перални, бани и т.н.
Досега сме с външни тоалетни с изгребни ями... Търся най-оптималното решение за вътрешни тоалетни - какво да я правим водата САМО от тоалетните?
Пречиствателна станция? Каква?
Огледай се по комшиите как са решили проблема. Според мен са пуснали където сивата там и кафявата ама знаеш ли. Провери и сподели.
loudidd - напреднал
gnt69 написа:
loudidd написа:
Здравейте :)
На село има канализация, но само за сива вода - от мивки, перални, бани и т.н.
Досега сме с външни тоалетни с изгребни ями... Търся най-оптималното решение за вътрешни тоалетни - какво да я правим водата САМО от тоалетните?
Пречиствателна станция? Каква?
Огледай се по комшиите как са решили проблема. Според мен са пуснали където сивата там и кафявата ама знаеш ли. Провери и сподели.

Не, всички сме с външни тоалетни... Хайде, който е последна къща и реката е наблизо, ясно, но около мен никой не си е позволил да пусне тоалетната в общата канализация...
nikolov333 - майстор
И мен решението със специалните съдове ме интересува.. Знам, че слагат някакво "хапче"в тях, което разгражда отпадъка, но не ми е ясна системата..
Junak - майстор
nikolov333 написа:
И мен решението със специалните съдове ме интересува.. Знам, че слагат някакво "хапче"в тях, което разгражда отпадъка, но не ми е ясна системата..
Слагат бактерии, но трябва и мелачка, и компресор за въздух. Не е толкова просто. Събират се, мелят се, обогатяват се с кислород и чак тогава животинките ги ядат :)
brick - специалист
loudidd написа:
Някаква по-проста система за пречистване, а пречистената вода в останалата канализация?
Най-разумното. Пак ще трябва от време на време изгребване на утаената маса от пречиствателната станция, но доста по-нарядко, отколкото ако се акумулира целия обем от тоалетната.

Станцията, естествено, от по-евтините. Не са достатъчно ефикасни, за да позволяват изливане на излизащата вода директно в околната среда, но към сив канал става (не знам откъм нормативна уредба как е, но със сигурност щетите за екологията ще са по-ниски, отколкото при зас.ране на двора с външна тоалетна).
preslav - майстор
Само да попитам "сивата" вода къде е заустена, в реката?
loudidd - напреднал
preslav написа:
Само да попитам "сивата" вода къде е заустена, в реката?

Честно казано не знам, вероятно дори на отделните махали на селото, канализацията отива на различни места - малки блатисти местности, но не и към пречиствателна станция... След улицата не зная, но до улицата сме с тръба 110мм...
radius - майстор
Преславе, що питаш, положението очевидно е сиво и чест прави на питащия, че мисли за проблема. Аз мога да ти кажа за един град, който си е заустил лайната в река има и статии в нета по въпроса, и съм го видял наживо.
torbalan - Дървен философ
radius написа:
Преславе, що питаш, положението очевидно е сиво и чест прави на питащия, че мисли за проблема. Аз мога да ти кажа за един град, който си е заустил лайната в река има и статии в нета по въпроса, и съм го видял наживо.
На живо нямам желание да го гледам, но всяко лято има репортажи от черноморието. Пречиствателните станции имат десетократно по-малък капацитет от летуващите там и фекалните води се изливат в морето...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Решения за отпадни води (само WC вода)?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: