• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
loudidd - напреднал
Съврзах се с вносителите на чешките пречиствателни станции и разбрах още неща, които сигурно са повторени и в тази тема, и в други, но поне при мен сега се изясниха :

- пречиствателните станции (поне чешките на envi-pur) не са предвидени само за водата от WC, за да работят коректно, трябва цялата вода от имота да минава през тях, вкл. бани, мивки и т.н. И химията от препарати и козметика, ако не е твърде силна/агресивна, не влияе на процесите на разлгане с аеробни бактерии

- вариантите за пречистената вода, която да излиза след станцията са няколко : 1) ако има съществуваща канализация за сива вода, да се пусне към нея; 2) да се събира в яма/съд,кладенец и да се полива с нея; 3) да се направи качествен дренаж, за да попива в почвата; 4) може да се заусти към други водоизточници. Но както беше споменато и по-горе, ако вкарваш 15 кубика вода в станцията, толкова и ще изкарваш и трябва да знаеш предварително къде ще я отведеш и какво ще я правиш, но се води безопасна...

- ако сте 4ма души, по-добре да си сложиш станция за 6ма, за да имаш запас при пиково натоварване и станцията да работи по-ефективно...

Ще съм благодарен, ако бъркам някъде, да ме поправите :)

Също, специално Preslav, ако може да каже повече за видовете автоматика при чешките, ако е научил повече за разликите - нужно ли му е на човек да вдига още цената на станцията, за да избере вместо базов, програматор с повече функции...


Надявам се, темата е полезна за всички, на които предстои да монтират пречиствателни станции и обмислят възможностите...
preslav - майстор
loudidd написа:
Съврзах се с вносителите на чешките пречиствателни станции и разбрах още неща, които сигурно са повторени и в тази тема, и в други, но поне при мен сега се изясниха :

- пречиствателните станции (поне чешките на envi-pur) не са предвидени само за водата от WC, за да работят коректно, трябва цялата вода от имота да минава през тях, вкл. бани, мивки и т.н. И химията от препарати и козметика, ако не е твърде силна/агресивна, не влияе на процесите на разлгане с аеробни бактерии

- вариантите за пречистената вода, която да излиза след станцията са няколко : 1) ако има съществуваща канализация за сива вода, да се пусне към нея; 2) да се събира в яма/съд,кладенец и да се полива с нея; 3) да се направи качествен дренаж, за да попива в почвата; 4) може да се заусти към други водоизточници. Но както беше споменато и по-горе, ако вкарваш 15 кубика вода в станцията, толкова и ще изкарваш и трябва да знаеш предварително къде ще я отведеш и какво ще я правиш, но се води безопасна...

- ако сте 4ма души, по-добре да си сложиш станция за 6ма, за да имаш запас при пиково натоварване и станцията да работи по-ефективно...

Ще съм благодарен, ако бъркам някъде, да ме поправите :)

Също, специално Preslav, ако може да каже повече за видовете автоматика при чешките, ако е научил повече за разликите - нужно ли му е на човек да вдига още цената на станцията, за да избере вместо базов, програматор с повече функции...


Надявам се, темата е полезна за всички, на които предстои да монтират пречиствателни станции и обмислят възможностите...
По първите точки съм писал още в началото, всичката вода в станцията, всичко без Доместос, вариантите за заустване при теб са в канализацията за "сива" вода, голямата станция поема и по-малко, но малката няма как да поеме повече. Дори мисълта ми беше да направите кооперация всичките къщи, може голямата станция да излезе по-евтино отколкото всеки да си слага локална (лична).
За автоматиката не мога да твърдя нищо, заложил съм на най-простата с идеята, че винаги може да се мине и към по-сложно - за сега не виждам съществена причина да си усложнявам живота с датчици, електроника, електромагнитни вентили - това би било оправдано ако мощностите са по-големи, примерно при селищна пречиствателна станция.
Последна промяна от preslav на вт яну 30, 2018 7:37 am, променено общо 1 път.
radius - майстор
И все пак виж и алтернативите, имам няколко познати, доволни от Биотех, цената е наполовина на чешките. И моята не мирише, ако това е критерий.
Баце Преславе, ако може една забележка, като отговаряш да не цитираш предходните мнения, че става много претрупана темата. А иначе ЖИВ И ЗДРАВ ДА СИ, че заговори за периодично преглеждане на станцията. То не че не е близо до акъла, но моята я бях за.бал и оня ден имаше изненада като я отворих. Миризма нямаше, но от всичките системи работеше само единия еърлифт, отстаналите 2-3 не, както и аераторите. Много яко съм пречиствал, няма що. Продухах ги поединично и вече всичко работи и бълбука. "Настроих" ги на око, но не знам дали е добре тия еърлифтове да превъртат много вода или трябва по-спокойно да се върти. Ще се чуя със собственика на Биотех , да даде разяснения (поне не му се свидят). Но би трябвало да инструктират клиентите си да хвърлят по едно око какво се случва, а не да чакат да подушат нещо. На месец-два, ще си имам едно наум да поглеждам. Филтъра на компресора си беше доста добре, даже бял, поотупах го и го върнах.
preslav - майстор
radius написа:
Баце Преславе, ако може една забележка, като отговаряш да не цитираш предходните мнения, че става много претрупана темата.
Тръгнах да си трия цитатите и се отказах - ти следиш темата и знаеш кой на кого какво е казал, ако обаче нов участник реши да се ориентира в дискусията ще е доста затруднен, а нали идеята е не само ние да си "бръборим".
Ето сега пак щях да забравя да подчертая (не само на теб) - когато ви инсталират станция направете си клипче и го съхранете. Моята станция беше с 4 г. гаранция и не са ми отказвали посещение за настройка и проверка на работоспособността, но ето вече сам трябва да се оправям, а настройките са "на око", просто няма друг начин.
Не мога да споря за качествата на едната или другата станция, когато търсех варианти, мисля, че точно от Биотех идва едно момче, но нещо не ми вдъхнаха доверие приказките му. На всичкото отгоре се оказа, че някъде под нас има монтирани 1-2 техни станции, но комшулар имаха неблагоразумието да изливат отпадната вода по пътя, а там се носеше воня на блато, това наклони везните в полза на по-скъпата станция - тя работата малко като с колите, и Трабантът ще те закара от тук там, и Мерцедесът, ама Трабантите са на изчезване. Чувствам се длъжен да споделя какво аз наблюдавам в продължение на 4.5 години при ежедневно ползване от 4 до 5 човека, а всеки е в правото си да взима решение на базата на чутото и видяното.
radius - майстор
Според мен ще е затруднен точно от тези цитати, темата набъбва с вдни и същи мнения в няколко поста. Който има интерес ще прочете поред мненията, който няма си е негова работа.
А комшулара, ако е със запушени духалки както аз установих, ще мирише. И моята е с двигател на мерцедес, както установихме. Ако са откраднали и точно секциите и технологията, що да бягам.
Virtex - майстор
radius написа:
И все пак виж и алтернативите, имам няколко познати, доволни от Биотех, цената е наполовина на чешките. И моята не мирише, ако това е критерий.
Въпрос, ако имаш тази информация разбира се:

биотех какво казват да се прави с отходните води ? Може ли да се използват за поливане/наторяване или не е препоръчително да се прави това с техните продукти ?

Ще ги питам, но информативно ще е полезно да се знае.

Гледната точка за това начинание е, че така или иначе водата се използва. Вместо да се изхърля лятото може да се използва (ако позволява технологията разбира се).
radius - майстор
Може, само да не се ползват разпръсквачи !
loudidd - напреднал
Колеги, мисля, че темата до тук беше много полезна на всички, които им предстои избор на пречиствателна станция - ако мога да засегна още един въпрос...

Узаконява ли се поставянето на пречиствателна станция? За изгребна яма знам, че се минава през процедура като за строеж, а как е за локална пречиствателна станция?

Ако до момента отпадните ти води (от мивки, перални, баня) си текат някъде си и така е 40-50 години, слагайки пречиствателна станция, минаваш ли и през някаква процедура къде ще отиват пречистените води?

Благодаря!
preslav - майстор
Това, че аз не съм чувал за някакви рестрикции по отношение на ползването на пречиствателните станции не означава, че такива няма. Може и глупаво да звучи, но съм се доверил на търговеца и повече не съм търсил информация за узаконяване на пречиствателната станция. Не съм спец и по отношение на изискванията за изгребна яма, но пак се доверих на търговеца, колко би ми струвало изграждането на изгребна яма и най-вече експлоатационните разходи в последствие. Може и тъпо да звучи, но ако се наложи ще сложа още една пречиствателна станция, която да пречиства вече пречистените води от първата, но съм скептичен по отношение на това дали ще се зароди процес във втората станция.
Като цяло на всички ни е известно къде живеем, и че след година законът може да се промени, но не вярвам така да е и в Чехия, за това заложих на чешкия производител - вероятността тяхното изделие да не отговаря на европейските изисквания е минимална. Погледни какво са писали вносителите на чешките станции - http://hg-sons.com/izgrebna-iama-ili-pr ... ancia.html - прецени дали можеш да им се довериш, задай си въпросите на тях или търси отговор от РИОСВ и други институции отговарящи за строителство, опазване на околната среда и т.н. Аз спя спокойно на фона на околните 40-50 къщи, които все още са на попивни ями.
Ако попаднеш на някакво изискване за узаконяване на пречиствателно съоръжение пиши тук - предпочитам да дам едни пари и да съм изряден, а не всяка заран да се събуждам с мисълта, че от утре няма да има къде да сера.
loudidd - напреднал
Понеже идва времето да слагам пречиствателна станция и оглеждам пак пазара, чешките са ясни - бих ги избрал веднага, с оглед на доволните клиенти, които пишат и на доказаната технология и все пак се оглеждам и за по-бюджетни алтернативи - та някой дали е чувал/бил клиент на тази фирма, сами си ги правят станциите и нямам идея дали технологията е ефективна : http://plastnek.com/%d1%82%d0%b5%d1%85% ... %b8%d1%8f/ ?


Благодаря!
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Решения за отпадни води (само WC вода)?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: