Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
mailou - помощник
Здравейте на всички участници във форума.
Следя от доста дълго време темите тук и намирам форума за полезен. Дойде ред и аз да споделя моят проект, който включва изграждането на едноетажна, еднофамилна къща от стоманобетонна конструкция.
Характеристики на парцела:
Площ 700 кв.м., разположен на две улици (Юг и Изток). Парцела е абсолютно равен (след геодезическо заснемане) , правоъгълен 21м.(страни Изток и Запад) и 33 м. (страни Север и Юг). На границите на имота има вода и ток.(След изходни данни от комуналните дружества).
Парцела е в краен квартал на София, с лесна за достъп локация. През граничещите улици не минава градски транспорт.
Къща:
Прилагам план на къщата. В общи линии:
Едноетажна, без мазе, с плоча под покрива. За външни стени идеята ми е да са тухли Винербергер, Поротерм Лайт 25N, външна изолация 8 см. каменна вата, покрив керамични керемиди. Бетона и арматурата според предписанията на конструктора. Проекта за момента още не е готов в конструктивната си част и нямам точни данни за количествата им. Предполага се ,че изкопа няма да е повече от 1,5 м. дълбочина, а основите ще са ивични. На чертежа се вижда и разположението на колоните. Над гаража плочата ще е равна с цел монтаж на слънчев колектор.

След направената интродукция бих искал да чуя вашите мнение (особено на хора който са ежедневно строителният бранш) за това колко съвсем грубо би струвало изграждането на грубият строеж.
Казвам съвсем грубо защото ми предстои етапа на избор на фирма и бих искал да има отправна точка при сравнителният анализ на офертите.

Целта ми е строежа и финансирането на къщата да стане на етапи, като първият е груб строеж с обозрим срок до късната есен на 2018. След това мисля, да зазимя и да чакам пролетта. През зимните месеци не възнамерявам да извършвам строителни дейности.

Предварително благодаря на всички, който са дали своите мнения.

https://drive.google.com/file/d/0B4WVyI ... sp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B4WVyI ... sp=sharing
Последна промяна от mailou на нед яну 28, 2018 8:08 pm, променено общо 1 път.
dobcho_vn - специалист
В случай, че завършиш грубия строеж есента 2018 и успееш да я затвориш, дограмата и външната врата, зимата вместо да чакаш да изпролети може да се заемеш с инсталациите - електро, ВиК, отоплението и т.н.. Така на пролет минаваш на следващия етап - измазването, изолациите и т.н.
mailou - помощник
Чисто хипотетично съм напълно съгласен в Вас. Предвид важността на грубият строеж, него го слагам на първо място като фокус и респективно неговата реализация. В случай ,че нещата вървят по план (а в строителството това е рядкост) с удоволствие бих преминал и към Ел. инсталации, ВиК и ОВИ в случай ,че съм приключил с първият етап и като финансиране разходите се движат в предвидим бюджет.
egomen66 - майстор
mailou написа:
През граничещите улици не минава градски транспорт.
Верно ли.....


Така няма да стане.
Поне упомени квадратурата...
Не да ти я смятат хората , по някакъв работен проект.
Геодезия....предполагаема дълбочина(предполага се...) , подпочвени води и др. неизвестни.
Покрив....
Ниво-етап на завършен груб строеж.
Септична(изгребна) яма...
mailou - помощник
Извинявам се, но е трудно да се включи всичката необходима информация в първият пост.
Квадратурата е приблизително 220 кв.м.
Подпочвени води няма. При сондаж вода излиза на около 6 метра.
Покрива, който предполагам се вижда на приложените линкове ще е 4-ри скатен без да покрива гаража.
Септичната яма трябва да съществува на проект. Функционираща канализация има, но е с "неизяснен статут".
Ниво на завършеност на грубия строеж. Основи, външни, вътрешни зидове, покрив, изградени външни връзки.
egomen66 - майстор
mailou написа:

Ниво на завършеност на грубия строеж. Основи, външни, вътрешни зидове, покрив, изградени външни връзки.
Кота 0 - 12 000 -18 000 лв. с външни връзки(много неизвестни за външните връзки).
От кота 0 до плоча + нея - 15 000 - 20 000лв.
Покрив 22 000- 25 000 лв.

Яко кръчмарска сметка(за настина груб строеж).
Със включен труд.
Кофраж и скеле????
Изкопни дейности и техника..
Хидро и изолация на основи....

пп.Без документация до Разрешение за строеж.
mailou - помощник
egomen66 Благодаря за изказаното мнение и отделено време по темата!
Напълно осъзнавам за всички условности по проекта предвид липсата на КСС и други съпътстващи детайли. Въпреки това информацията ми е полезна и служи за отправна точка.
До момента имам подписани предварителни договори с комуналните дружества. Водопровода е ситуиран на източната улица (респективно на не повече от 6 метра от източната външна стена на къщата. Канала е на същата улица, но на другият тротоар. По южната улица минава ел. мрежа.
За кофража си мисля да бъде нает или собственост на фирмата изпълнител. Съседният имот от запад е празен на роднина и може да се ползва за полагане на изкопна маса.
Що се касае до хидроизолацията на основите и на плоча кота 0, то това е повече от задължително. Тук е момента да попитам за мнение относно най-удачният вариант за хидроизолиране, като средна бюджетна опция.
Към момента ми предстои приключването на Инвестиционният проект и внасянето му в общината за съгласуване.
Руди - майстор
При остойностяването на "грубия" строеж най-много може
да се сбърка в основите и покрива.
Ясно е, че плочата съдържа кофраж, бетон и арматура.
Зидовете са с тухли и разтвор, няма място за вариации.

От основите могат да дойдат изненади със слаба почва
и прекопаване+запълване, вода или пък скала, за която
трябва къртач. Изолацията може да бъде стандартна - мазана
или лепена, може да се добави и топлоизолация плюс защита,
а може и дренаж...

Покривът може да се брои завършен на "груб строеж" само с дървена
конструкция, (евентуално обшивка) летви, контралетви и керемиди.
Разбира се, умно е да се изпълни и изолацията върху плочата преди
да се покрие, после ще е ниско и тясно да се работи. Тая изолация
може да е само стиропор или вата, но може да се затвори с армирана
замазка за неудоволствие на птички, мишки и други обитатели на покрива.
Пък и на покрива може да се добави паропропусклива мембрана, още
малко изолация, вътрешна обшивка... Обшиването на комини и отдушници,
олуците и водосточните тръби също струват пари. Мълниезащитата и тя
е някъде на покрива. Парите в различната степен на завършеност и лукс
варират не в проценти, а в пъти.
mailou - помощник
Според наблюденията ми и информация от съседи строили къщи в района, почвата е алувиално-ливадна, слабо камениста с пясъчно чакълест слой. Предполагам при изгребните дейности няма да има изненади (все пак винаги има едно НО).

Идеята за изолация на горната плоча е добра и мисля да я реализирам, както и допълнително изолиране на покрива.
Единственият "лукс" с който разполагам е времето, т.е. не ми е нужно да се пришпорва строежа, именно по тази причина и изброените от Руди дейности ме карат да наблегна на грубия строеж с по-голямо внимание.
Grezinski - специалист
За фундамента сложи по-висок клас бетон; B25, ако не ти е заложен такъв. Разликата в цената е минимална.
Също така, сложи добавка за водоплътност/водоотблъскване или както там се нарича, и не се занимавай с мембрани, които първо не знаеш колко добре са залепили/презастъпили/монтирали/прокъсали и т.н....
Слагаш си добавката и колкото и немърливи да са майсторите(а те са!), няма какво да объркат.
В туби е и се излива още в бъркачката.
Химията ти е необходима само във фундамента. Сика има навсякъде; Пенетрон - на Черни Връх, във Ваджо.

Мен още ме е яд, че не направих така. Сложих от черната, дренажна мембрана. Първо още докато я сложат я надупкаха с гвоздеи; после се прокъса при спускането на арматурата. А сега, година след леенето на фунамента, горните 40 см. ги духа вятъра и пече слънцето....
Аз спестих от изкоп, обратен насип и вертикален кофраж като лях в земята.

За покрива пусни запитване за оферта към производител, на който си се спрял и по неговата КСС, с неговите детайли за изпълнение искай цена за труд.

Поздрави!
Последна промяна от Grezinski на пон яну 29, 2018 3:09 pm, променено общо 1 път.

Тема "Проект на едноетажна къща и груб стоеж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: