Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте!

Малко съм отчаяна. Миналата година закупих стара къща с изключително малък двор. Трябва да и направя основен ремонт. До тук добре... Обаче... Искам да си построя гараж по цялата дължина на къщата (около 12м.), който минава 3-те метра отстояние от съседа. Той има незаконен гараж построен навремето с отстояние към оградата 0.5м. Общото разстояние от моята къща, до оградата е 3.6 и аз искам да използвам тези три метра. С него няма проблем. Съгласи се и ми каза, че каквото се изисква от него ще го подпише. И тук добре. Когато отидох в Общината ми казаха, че не ставало без проект. Можело да бъде навес или някакво барбекю, но за гараж задължително ми трябва проект. Все пак искам да е малко или много законно, защото при оплакване от другите комшии, ще се наложи да си събарям вече построената сграда. Имам среща с главният архитект на града, но все пак искам да отида подготвена при него. Доста статии прочетох и никъде не пише, че се изисква проект, а само:
1. Документ за собственост на имота
2. Виза за проучване и проектиране
3. Конструктивни чертежи ако са стоманенобетонни конструкции
4. Инсталационни проекти - ВИК - на мен не са ми необходими
5. Разрешение за строеж.

Къде бъркам? Може ли някой да ми даде адекватен съвет? Колкото и да искам да направя нещо законно, държавата не ми го позволява. Всичко е направено за пари.
kuger - майстор
ср авг 14, 2019 12:22 pmbybojle4e написа:
Здравейте!

Малко съм отчаяна. Миналата година закупих стара къща с изключително малък двор. Трябва да и направя основен ремонт. До тук добре... Обаче... Искам да си построя гараж по цялата дължина на къщата (около 12м.), който минава 3-те метра отстояние от съседа. Той има незаконен гараж построен навремето с отстояние към оградата 0.5м. Общото разстояние от моята къща, до оградата е 3.6 и аз искам да използвам тези три метра. С него няма проблем. Съгласи се и ми каза, че каквото се изисква от него ще го подпише. И тук добре. Когато отидох в Общината ми казаха, че не ставало без проект. Можело да бъде навес или някакво барбекю, но за гараж задължително ми трябва проект. Все пак искам да е малко или много законно, защото при оплакване от другите комшии, ще се наложи да си събарям вече построената сграда. Имам среща с главният архитект на града, но все пак искам да отида подготвена при него. Доста статии прочетох и никъде не пише, че се изисква проект, а само:
1. Документ за собственост на имота
2. Виза за проучване и проектиране
3. Конструктивни чертежи ако са стоманенобетонни конструкции
4. Инсталационни проекти - ВИК - на мен не са ми необходими
5. Разрешение за строеж.

Къде бъркам? Може ли някой да ми даде адекватен съвет? Колкото и да искам да направя нещо законно, държавата не ми го позволява. Всичко е направено за пари.
Направете навес и го затворете с нещо временно /за постоянно :-D /.
naster - майстор
Според ЗУТ, на уличната регулация, няма право на шеста категория допълващо, освен гараж или търговски обект. Нямате ли някоя дружка в техн. отдел на общината да Ви светне.
VLADO66 - майстор
Архитектите в общините работят с определени фирми.При среща с тях ако се зададе правилния въпрос: Как най-бързо може да стане? , след кратък размисъл и някаква овертюра, ще ви се каже името на техник, архитект, фирма за проектиране, може и изпълнител.Част от техния хонорар се връща обратно при архитекта. Не казвам, че всички работят така, но един специалист няма да кисне в общината за 1000лв. заплата.
ср авг 14, 2019 2:34 pmnaster написа:
Според ЗУТ, на уличната регулация, няма право на шеста категория допълващо, освен гараж или търговски обект. Нямате ли някоя дружка в техн. отдел на общината да Ви светне.
Точно там бях днес... Бяха много "любезни"
ср авг 14, 2019 2:43 pmVLADO66 написа:
Архитектите в общините работят с определени фирми.При среща с тях ако се зададе правилния въпрос: Как най-бързо може да стане? , след кратък размисъл и някаква овертюра, ще ви се каже името на техник, архитект, фирма за проектиране, може и изпълнител.Част от техния хонорар се връща обратно при архитекта. Не казвам, че всички работят така, но един специалист няма да кисне в общината за 1000лв. заплата.
Аз не искам архитект, фирма за проектиране или каквото и да е... Аз искам мъжът ми да го направи понеже си е майстор... А достигне ли се до фирма ... пак опира до проекта.
hidrazin - майстор
ср авг 14, 2019 3:26 pmbybojle4e написа:
Аз не искам архитект, фирма за проектиране или каквото и да е... Аз искам мъжът ми да го направи понеже си е майстор... А достигне ли се до фирма ... пак опира до проекта.
Буболече, никой не го е еня какво искаш.
Нито колко голям бачкатор е мъжо щом не е проектант/архитект.
Минаваш си по каналния ред.
В противен случай тоя гараж ще го сънуваш всяка вечер - кога ще ти го съборят.
Ако не го събори сам "майстора" де...
Връзвайте си гащите за да е мирно селото.
:partyman:
preslav - майстор
ср авг 14, 2019 10:15 pmhidrazin написа:
ср авг 14, 2019 3:26 pmbybojle4e написа:
Аз не искам архитект, фирма за проектиране или каквото и да е... Аз искам мъжът ми да го направи понеже си е майстор... А достигне ли се до фирма ... пак опира до проекта.
Буболече, никой не го е еня какво искаш.
Нито колко голям бачкатор е мъжо щом не е проектант/архитект.
Минаваш си по каналния ред.
В противен случай тоя гараж ще го сънуваш всяка вечер - кога ще ти го съборят.
Ако не го събори сам "майстора" де...
Връзвайте си гащите за да е мирно селото.
:partyman:
Голям си кривундел, тъкмо мъжот го вдигнал и ти бой по...
Тя жИнЪта искаше хелиТоптерна площадка, ама язи нали не съм майстор (по вдигането), че и отказаха.
feikot - специалист
Темата пак тръгна в една посока.... Направете го дървена конструкция и въпроса е решен
Virtex - майстор
Ако искаш да е законно, точките от първото мнение са така. 1) трябва, за да се издаде 2), с 2) се отива при конструктор, за да изготви проект за 3), като 4) не е необходимо, след като се отива със всичко наново в общината, за да се разгледа проекта и да се даде разрешение за строеж (евентуално).

Както каза VLADO66 - има и други начин. На мен ми препоръчаха фирма за строителен надзор, която движи всички неща и накрая си получих разрешителното без да се занимавам с общината, след като 1) и 2) ми отнеха 1-2-3 месеца разправии с изключително оправната ми община :)

Ако не искате стоманобетонна конструкция - съвета на feikot е правилен - дървена конструкция, която се "затваря" и става лесно. Но не е тухлена зидария.

Тема "Гараж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: