Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
lov - майстор
Да ама никой и не следи бетоните дето се наливат от какви породи е инертния материал. И той съответно какъв радиоактивен фон дава. Отделно до сега гледам само копираното от нета и никаква информация. Отделно не на всякъде на територията на България е нужно това. А си имаме населени места с доста голям радиоактовен фон и хората се живеят там от векове и на никой нищо му няма.
BLUEPUPIL-2 - специалист
lov написа:
Отделно до сега гледам само копираното от нета и никаква информация.
Едрите пясъци и чакъли улесняват движението на радона към основите за разлика от глините. Скалните породи с пукнатини също благоприятстват придвижването на радона. За разлика от мокрите почви, сухите също улесняват радона. Радоновата изолация изисква по-големи дебелини на изолц. материал в сравнение с тази против влага. Абсолютния минимум по отношение на дебелината за PVC е 1-2мм, а за битумни мембрани е 3-4мм. в зависимост от количеството и налягането на радона. Като препоръката е тази дебелина да се постигне с повече от един пласт. Трябва да се вземат много по-сериозни мерки с-щу перфорирането на изолацията, тъй като радона като газ прониква много по-лесно през надупчените места, отколкото водата.
This clearly leads to the conclusion that the optimal value of the diffusion coefficient can be found within the interval 5.10-12 to 5.10-11 m2/s. This interval corresponds with the production thickness of the most frequently used insulating materials, that is 1 or 2 mm for plastic foils and 3 or 4 mm for bitumen membranes (which in addition can be applied in two or three layers).
Последна промяна от BLUEPUPIL-2 на пон мар 26, 2018 3:11 pm, променено общо 1 път.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Прикачен файл:
radon.jpg
lov написа:
Да ама никой и не следи бетоните дето се наливат от какви породи е инертния материал.
Копува се един уред за измерване на радона, отивава се на могилата от инертен материал и се мери. Цимента също се мери, при забъркване на обекта. И любимата ми част- ако има съмнения, че докараният бетон или този, който ще ви докарат има наднормено ниво на радон, заменяте плочите със стоманени греди, а върху долната плоча на кота 0.00 думкате радонова изолация и повдигнати подове.
lov - майстор
А би ли написал те това уредче колко му е точността щото не ми се рови. Имам малка професионална слабост точно в тази област. :-D
zz_stefanov - майстор
На мен ми е интересно освен в къщата, нали в съответното населено място радона ще си извира от почвата и непрекъснато ще въздейства върху хората, даже на една от скиците го дават да навлиза и през прозорците. Очаква се че в къщите ще се натрупат по големи концетрации ли? :)
Това уредче надали мери само радиацията от радона. Сигурна мери общия радиационен фон, въпреки че пише радон на него. Почвам да се притеснявам, че се задвижва анти радонова кампания, въпреки че основният проблем ни е урана във водите (той освен радиоактивен е и отровен).
Tsilkov - майстор
Като гледам тоя "дренаж" и се чудя като имаш вентилирано мазе, за какво точно ти е да го правиш?
BLUEPUPIL-2 - специалист
Tsilkov написа:
Като гледам тоя "дренаж" и се чудя като имаш вентилирано мазе, за какво точно ти е да го правиш?
Въпроса с вентилацията на мазе е малко сложен. Едно малко прозорче, отворено непрекъснато, в състояние ли е да осигури нужния въздухообмен? Част от въздуха в мазето, вместо да излезе през прозорчето, заедно с външния въздух се засмуква и през всички възможни пролуки, цепнатини и пр. се отправя през къщата към покрива. В резултат на което концентрацията на радон в жил. помещения може да се повиши. При монтирането на вентилатор, които да изкарва въздуха навън, концентрацията на радон в мазето вместо да намалее може да се увеличи, защото налягането в мазето преди да се включи вентилатора е малко по-ниско отколкото в съседната почва- така радона навлиза в мазето. Когато вентилатора се включи разликата в тези налягания се увеличава и избутва радона в мазето с по-голяма скорост. Може би заслужава внимание варианта, при който вентилатора вкарва въздух в мазето и създава по-високо налягане вътре в мазето, отколкото в околната почва, тогава радона не би трябвало да прониква в мазето или ако прониква да е с много малка скорост, което значи безопасни концентрации.
BLUEPUPIL-2 - специалист
lov написа:
А би ли написал те това уредче колко му е точността щото не ми се рови. Имам малка професионална слабост точно в тази област. :-D
National Radon Safety Board допуска максимално отклонение за такъв клас измервателни у-ва до 20.0%, докато National Radon Proficiency Program допуска до 25%.
lov - майстор
Та меко казано имаш си една играчка за страх или да се оправдаваш че имаш уред. :) Да обясня ли какво става когато материала е на пластове. Тоест върху опасен материал е изсипан още един камион пясък примерно отгоре.
BLUEPUPIL-2 - специалист
lov написа:
Да обясня ли какво става когато материала е на пластове. Тоест върху опасен материал е изсипан още един камион пясък примерно отгоре.
Интересно ще бъде да споделиш, какво се получава във въпросната ситуация.

Тема "Радон-дренаж и изолация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: