• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
sokolov.91 - майстор
Така. На пролет ще започваме строеж на 50тина квадрата къщичка за родителите ми.
Питането ми е доста конкретно.
Строителя ни даде оферта 500лв на квадрат груб строеж с тухла четворка външни стени и итонг 10ка вътрешни преградни.
Ако направим къщата от тухли 4ки след това ще има външна изолация 10см ЕПС и вътрешна мазилка гипсова турбозол.
Въпроса е като цена изолация и време кое е е по-добрия вариант? Примерно тухла 4ка с мазилка и изолация или итонг 35ца без изолация и от вътре само шпакловка?
moimoimoi - майстор
Този итонг 35-цата се води итонг термо и цената е 50 лева без ддс+ тяхния разтвор за лепене цената идва към 66лева на квадрат материали

с четворките:
33 броя и хоросан са към 20 лева за материали+ 20лева за топлоизолацията прави към 40лева материали, допълнително и труд за изолацията, да кажем 16 лева и стават 56лева

видно има 10лева на квадратен метър разлика,стига рекламата за изолационите качества на итонга да е верна.
ако тази къща има 70 кватрата външни стени то това прави 700 лева разлика,но имаш твърда фасада и най вече негорима.
sokolov.91 - майстор
чет ное 05, 2020 2:31 pmmoimoimoi написа:
Този итонг 35-цата се води итонг термо и цената е 50 лева без ддс+ тяхния разтвор за лепене цената идва към 66лева на квадрат материали

с четворките:
33 броя и хоросан са към 20 лева за материали+ 20лева за топлоизолацията прави към 40лева материали, допълнително и труд за изолацията, да кажем 16 лева и стават 56лева

видно има 10лева на квадратен метър разлика,стига рекламата за изолационите качества на итонга да е верна.
ако тази къща има 70 кватрата външни стени то това прави 700 лева разлика,но имаш твърда фасада и най вече негорима.
Точно това ми беше идеята. Има ли смисъл от тухли и изолация или няма смисъл.
75квадрата са външните стени без да вадя прозорците от тях. 750лв разлика предвид спестеното време от изолация че ми е от полза. А от вътре как стоят нещата с мазилката на тоя итонг термо? Трябва ли пак да се маже примерно с турбозол и да го чакам да съхне сума време или може директно да се шпаклова и после я латекс я ламперия? Ако не е нужна вътрешна мазилка както при тухлена стена също ще се спестят пари, труд, разправии с майстори и най-вече време.
moimoimoi - майстор
може да се шпаклова директно, само трябва стените да са право зидани и инсталациите-ток и вода да са вкопани
мазилката заздравява стената,макар че стена 35см дебела си е стабилна работа.
Слагай 35см итонг и не го мисли
kr1100 - майстор
[quote=sokolov.91 А от вътре как стоят нещата с мазилката на тоя итонг термо? Трябва ли пак да се маже примерно с турбозол и да го чакам да съхне сума време ....
[/quote]
Надявам се знаеш как се прави мазилка с турбозол ?? Това е много, много процес. И после съхнене. През зимния период няма как да изсъхне бързо.
sokolov.91 - майстор
чет ное 05, 2020 5:10 pmkr1100 написа:
[quote=sokolov.91 А от вътре как стоят нещата с мазилката на тоя итонг термо? Трябва ли пак да се маже примерно с турбозол и да го чакам да съхне сума време ....
Надявам се знаеш как се прави мазилка с турбозол ?? Това е много, много процес. И после съхнене. През зимния период няма как да изсъхне бързо.
[/quote]
Имам идея да. Майстори ще си правят турбозол, не аз. И не говоря сега да започваме да строим. Става дума да започнем догодина Април и до късна есен да са се нанесли наще.
Чираче - майстор
чет ное 05, 2020 7:05 pmsokolov.91 написа:
И не говоря сега да започваме да строим. Става дума да започнем догодина Април и до късна есен да са се нанесли наще.
Помислете за друг начин на строителство.
sokolov.91 - майстор
чет ное 05, 2020 7:30 pmЧираче написа:
чет ное 05, 2020 7:05 pmsokolov.91 написа:
И не говоря сега да започваме да строим. Става дума да започнем догодина Април и до късна есен да са се нанесли наще.
Помислете за друг начин на строителство.
Друг начин освен итонг или тухла 4ка ли?
Няма да е сухо строителство със сигурност. Ако не може да стане за 1 сезон с тухли здраве да е, но ще е с тухли поне 100% Всички видове сглобяеми простотии не се коментират изобщо.
Чираче - майстор
чет ное 05, 2020 7:46 pmsokolov.91 написа:

Друг начин освен итонг или тухла 4ка ли?
Няма да е сухо строителство със сигурност. Ако не може да стане за 1 сезон с тухли здраве да е, но ще е с тухли поне 100% Всички видове сглобяеми простотии не се коментират изобщо.
Успех!
moimoimoi - майстор
имам познат който за 3 месеца-май-юни и юли си направи едноетажна къща 180 квадрата на груб строеж само с 4 човека.в момента е почти готова за нанасяне
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Тухла 4ка или итонг?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: