• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте,
за първи път пиша по тема,следя форума от много време.Поздрави на всички :yawinkle:
Наследих къща на около 60години,едноетажна/75кв/ с една маза под едната стая,няма колони и пояс,големи каменни основи,25см зид,конструктивно е перфектна!До месец мисля да разкрия покрива и от четирискатен да го направя двускатен,с цел повече пространство и да си направя две мансардни спални.
Ще сменям и гредореда естествено...Та въпроса ми е : - Има ли проблем,ако положа гредите/гредореда/върху тухлите,един ред отгоре и направя бетонов пояс отгоре/25см/.Идеята е малко поне да се повдигне покрива/в случая около 40см,като се сложи и греда върху пояса.
Ще треперят ли стените,като се върви горе?
Благодаря предварително
krismarg - специалист
Т.е. идеята е да наредиш гредореда на тухлите, над него ред-два тухли и пояса? И покрива да е без много попове нали така?
BLUEPUPIL-2 - специалист
Mitaka32 написа:
=== едноетажна/75кв/ с една маза под едната стая,няма колони и пояс,големи каменни основи,25см зид,конструктивно е перфектна!До месец мисля да разкрия покрива и от четирискатен да го направя двускатен,с цел повече пространство и да си направя две мансардни спални.
Ще сменям и гредореда естествено...Та въпроса ми е : - Има ли проблем,ако положа гредите/гредореда/върху тухлите,един ред отгоре и направя бетонов пояс отгоре/25см/.Идеята е малко поне да се повдигне покрива/в случая около 40см,като се сложи и греда върху пояса.
Ще треперят ли стените,като се върви горе?===
Гредореда се прави върху ст. бет. пояс. Без допълнителни колони, нещата придобиват рисков характер. Най-удачно е, без да се пипат стените и основите, да се излеят двустранни колони тип клещи, от двете страни на зида.
krismarg написа:
Т.е. идеята е да наредиш гредореда на тухлите, над него ред-два тухли и пояса? И покрива да е без много попове нали така?
Точно така...дължината му е 7,5м.Ще има разпънки на всички ребра и мисля само един поп в средата.Покрива ще е с метални керемиди,лека конструкция.
Ще съм благодарен за съвети и идеи
BLUEPUPIL-2 - специалист
Mitaka32 написа:
krismarg написа:
Т.е. идеята е да наредиш гредореда на тухлите, над него ред-два тухли и пояса? И покрива да е без много попове нали така?
Точно така...дължината му е 7,5м.Ще има разпънки на всички ребра и мисля само един поп в средата.Покрива ще е с метални керемиди,лека конструкция.
Ще съм благодарен за съвети и идеи
При така очертаната схема трябва да има два ст. бет. пояса един под гредореда и един под дървения покрив, но този втория е само над външните стени на сградата. Ако искаш да икономисваш, пак направи два пояса, но с минималната височина от 15-20см, надлъжни пръти N8 или N10 и бигли ф6 или ф6.5. Ако ще има само един поп в средата, то в идеалния случай би трябвало да стъпи над пресечната точка на две стени, по възможност пресичащи цялата къща от край до край и под него трябва да се вземат мерки товара от покрива да се разпредели на колкото се може по голяма дължина по протежение на стените- или иначе казано, под попа пояса трябва да е по-дълбок на поне 1 метър отстояние от попа. И при цялата тази гимнастика е добре да се повдигне повече от 40см, поне 60-70см.
Последна промяна от BLUEPUPIL-2 на съб апр 14, 2018 11:56 am, променено общо 1 път.
krismarg - специалист
7,5 метра е дължината или ширината. По начина по който го замисляш гредореда лежи върху стенни столици, който се поставят на външния ред на зидарията и надзида нагоре е кекав, и покрива се държи с макази спънати в гредореда.

При отвор 7,5х10 метра ребрата ти отиват над 7 метра и само с клещи и един поп ...Нарисувай някаква схема с размерите на стайте и какво искаш в тавана.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Дай снимки, чертеж, схема или нещо подобно.
mimilisa - специалист
krismarg написа:
7,5 метра е дължината или ширината. По начина по който го замисляш гредореда лежи върху стенни столици, коИто се поставят на външния ред на зидарията и надзида нагоре е кекав, и покрива се държи с макази спънати в гредореда.

При отвор 7,5х10 метра ребрата ти отиват над 7 метра и само с клещи и един поп ...Нарисувай някаква схема с размерите на стаИте и какво искаш в тавана.
Не че се заяждам, ама аз не бих имала доверие в съветите на човек, който пише толкова неграмотно.
Голямо самочувствие без покритие...голямо... И да ви се чуди човек, за какво все се бутате, като ...
BLUEPUPIL-2 - специалист
mimilisa написа:
krismarg написа:
7,5 метра е дължината или ширината. По начина по който го замисляш гредореда лежи върху стенни столици, коИто се поставят на външния ред на зидарията и надзида нагоре е кекав, и покрива се държи с макази спънати в гредореда.

При отвор 7,5х10 метра ребрата ти отиват над 7 метра и само с клещи и един поп ...Нарисувай някаква схема с размерите на стаИте и какво искаш в тавана.
Не че се заяждам, ама аз не бих имала доверие в съветите на човек, който пише толкова неграмотно.
Голямо самочувствие без покритие...голямо... И да ви се чуди човек, за какво все се бутате, като ...
Правописните грешки на участниците в раздел строителство не са признак за неграмотност, а се получават, като резултат от факта, че обхвата и същността на строителното въображение и мисъл са толкова поривисти, необхватни, а на моменти и необуздани (защото сърце не трае), а пък се налага да бъдат сместени и понатъпкани в твърде ограниченото изразно пространство, предлагано от буквите, думите и изреченията.
krismarg - специалист
Mitaka32 прати ми е-мейл си на ЛС, да ти пусна учебника за дървени покривни конструкции, да си прецениш коя ще е възможна за твоята къща, че тука ме вкарват в е някакви филми :?
  • 1
  • 2

Тема "Смяна на гредоред и покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: