• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
PetyrVeliki - специалист
Привет,

Залепихме ПВЦ первази на прозорците на къщата ни, от външната страна, след което купих едно лепило, гъвкаво, подобно на силикон, което да сложа по края. Между перваза и стената, където разстоянието е малко - до 2-3 мм. Само че се получи грозно, или поне на мен не ми харесва. Та, някакви съвети, които да следвам и да подобря работата си?

Ето накратко проблемите, които срещнах:

1. Отворът на флакона с лепилото беше много голям и църкаше много лепило. А нямах под ръка нормален накрайник, с който да мога да нанасям по по-малко. Това да речем си беше моя грешка, следващия път ще сложа друг накрайник.

2. Използвах малка лъжичка, с която да оформя извивката. На моменти обаче пак оставаше много материал. По-добра идея?

3. Лепих тиксо покрай краищата на перваза, на няколко сантиметра навътре, за да не се маца много самия перваз. Но след това като го махна - пак си личи къде е лепилото и къде е перваза. (Бели са и двете.)

И двата най-дразнещи проблема:

4. Използвате ли ръкавици по принцип? Защото аз не използвах, и съответно като се мацна някъде с лепилото и после полепва прах и мръсотия по пръстите ми, и като бутна белите первази - става голяма осирация. И с ръкавиците пак ще стане така, но пък може да има някакъв пиниз, който да не знам :)

5. Какво използвате за събиране на излишното количество? Аз в къщи използвах някаква хартия, която после направо хвърлям. Вчера нямаше такава, затова, като обера с лъжичката излишния материал, нея я изтривах в тревата долу. Но пък самата лъжичка става зеленикава ... и това цапа още. Въобще, беше голям фалш и спрях преди да нацъркам всичките прозорци.

Та - искам да се науча ... така че всякакви съвети, препоръки, критики - са добре дошли :)
lov - майстор
Добре си се ориентирал като за начинаеш :) с хартиеното тиксо но не се слага много на вътре а почти по самия край. Ръкавици не ползвам но се вооръжаваш с едно руло тоалетна хартия и триеш постоянно. А за оформяне на фугата си има специални силиконови гумички с най различен профил на фугата.. С тях не се размазва както правиш с лъжичката а се отстранява силикона който е в повече и се оформя самия профил на фугата. И е много важно и самото нанасяне да е равномерно и нито в повече нито по малко. Става с практика.
А като махнеш тиксото напръскваш със пръскалка с вода в която има добавен някакъв сапун или миещ препарат и пак минаваш с гумичката да дооформиш. То това веднага след нанасянето. Тиксото е за да не омацаш повече от колкото трябва. Човек с практика се справя и без него дори и без водичка. Хубаво е да видиш един път как се прави.
miliad - майстор
1. !?!
2. Шпакла за силикон
3.Тиксо се слага и на двете повърхности, до ръба на фугата която пълниш със силикон, или на 1,2,3 мм-не на сантиметри.
4. На кой, както му е удобно. Идеята е че трябва да работиш чисто-чист инструмет, чисти ръце, чисти ръкавици.
5. Друга шпатула, чиста дъска или плоскост, парче фибран, картон, влажен парцал, хартия, мокри кърпички-идеалния вариант за забърсване на пресен силикон. НО ТРЕВА- НЕ.

https://www.youtube.com/watch?v=eLnVB-u0txs Ето ти една баба да ти каже как се прави.Не че е идеалния учител.
lov - майстор
Заеби тази бабичка погледни това клипче и ще разбереш каква е разликата между силиконовата гумичка и разните пластмасови щпакли и лъжици. И ще се ориентираш как сатва и без помощни средства /хартиено тиксо/. И най важното е винага в другата ръка тоалетна или домакинска хартия. И най добре без ръкавици за да се пазих да не цапаш. Щото като омажеш веднъж после зор с чистенето. :)
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6EsXWjP9Y1M[/youtube]

Комплект гумични с най различни профили са около 5 лева. Дори и в лидъла имаше и съвсем не са лоши.
miliad - майстор
Еее ,Lov, ти пък сега! Кво не харесваш на варианта: Една жена каза! :-D
С тоя рекламен клип сега ще има да търси марката човека.
Той верно описва всички варианти как не се слага силокон. :lol:
lov - майстор
Е аз поясних че има евтини гумички и вършат работа. И в клипчето е показано как не трябва да се прави. А то бабето оставаше още да си плюмчи на пръста и да оправя фугата. :lol:
EDI - майстор
Ха, че аз само с плюнка и пръсти си бачкам. :-D
batvenko - специалист
Пресен силикон се почиства с мокри кърпички - чистят перфектно. Пробвайте.
lov - майстор
EDI написа:
Ха, че аз само с плюнка и пръсти си бачкам. :-D
Мастор бре.
:lol:

:partyman:
PetyrVeliki - специалист
Привет,

Реших да опитам още веднъж :)

Така че - купих нов накрайник за лепилото и ей тези шпакли:
Изображение

Слагах лепилото ей така:
Изображение

Ето крайния резултат:
Изображение

(И само за сравнение - ето осирацията от предния път:
Изображение
... надявам се да може да се махне и да го направя наново :D ...)

Мерси за съветите :) ... имаше огромна полза :D
:prayer:
  • 1
  • 2

Тема "Съвети при слагане на силикон / строително лепило" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: