Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Здравейте, майстори!
Напоследък сън не ме лови да мисля по един ремонт и реших да пиша тук за вашите компетентни мнения! Предварително се извинявам ако в обясненията си не използвам правилната строително-ремонтна терминология)

И така... Наскоро придобихме (аз и съпругата ми) една къща, намираща се в едно село на 120 км от София. Реших да взема да я постегна, за да има къде да водим децата за уикендите... По нотариален акт се води масивна, въпреки че покрива не е с бетонна плоча, а нещо като гредоред. Строена е някъде през 70-те години на миналия век. :) Къщата се състои от три стаи (две спални + дневна с кухненски бокс), баня, изба и таван. Започнах да къртя старите плочки в банята, а зад тях се откри ужасяваща за мен картина. Страшно много влага (вода) и напрактика тухлите бяха станали на каша или се ронеха на прах. Първоначално помислих, че е имало спукана траба и водата се е просмуквала в стените, но колкото повече къртех плочки, толкова повече осъзнавах, че проблема е доста по-сериозен.

Качвам снимки!

Оказа се, че проблема с мокрите тухли в основата на стените го има и в кухненския бокс и в двете спални. Надрасках и схема на къщата, за да мога да обясня. Къщата е с каменни основи. Под дневната има изкопано мазе (това, което е оградено с жълто), а стаите, в които има проблем с влагата (тези, които са оградени в червено), са насипани с пръст, за да се изравни нивото. Изводът до който стигнах аз е, че в резултат на това насипване има контакт между насипаната пръст вътре в стаите и тухлените стени и в резултат на този пряк контакт има просмикване на влага в тухлените стени, която разрушава цялостта на тухлите. (Надявам се да сте ме разбрали, ако не - задавайте въпроси...)

От другите снимки, ще видите, че вероятно заради постоянното мокрене на стените по къщата има и голяма част напуквания на стените. Разговарях с няколко човека, едни ми казват, че няма какво да се направи и да си продължавам с вътрешния ремонт (но мен ме е страх да не се срути къщата), други ме съветват да правя дренаж около къщата на поне 2,5 м., но според мен пак е възможно да просмуква влага през почвата, насимана във вътрешността на стаите... Аз пък си мисля, като вариант да изкопая тази почва от стаите под нивото на каменните основи и да го насипя с трошен капък, като над него стените ди намажа с някаква хидроизолация... Според Вас ще се получи ли или след като е нарушена якостта на тухлите - няма връщане назад и следва да я срутваме преди да ни е затрупала?

Моля за вашите компетентни мнения и съвети за справяне със ситуацията, за които предварително БЛАГОДАРЯ!

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
torbalan - Дървен философ
Покрива добре ли е?

Най-добрия вариант е с хидроизолация на основите. Копаеш, мембрана, изкопаното го пълниш с камъни. Накрая бетонна пътека около къщата. Поне метър широка с лек наклон на вън.

Може и само с пътека да стане. У дома е така и няма влага от почвата. Но ако са високо подпочвените води по-добре с хидроизолация...

Изображение
Последна промяна от torbalan на чет апр 05, 2018 3:30 pm, променено общо 1 път.
torbalan написа:
Покрива добре ли е?

Най-добрия вариант е с хидроизолация на основите. Копаеш, мембрана, изкопаното го пълниш с камъни. Накрая бетонна пътека около къщата. Поне метър широка с лек наклон на вън.

Може и само с пътека да стане. У дома е така и няма влага от почвата. Но ако са високо подпочвените води по-добре с хидроизолация...
Зад къщата е много стръман склон и цялата вода се стича на долу, а пред къщата през пътя има река... Във влажните сезони е много водата и подпочвено и надпочвено... :)

Покрива капеше на няколко места но понаместих керемидите и за сега ще кара така... :-D
torbalan - Дървен философ
При това положение май по-добре да си направиш дренажа, така както е показано на картинката по-горе...

Понеже трябва да се копае малко по-дълбоко от основата, мен би ме било страх да изкопая цялата дължина на един път.
BLUEPUPIL-2 - специалист
georgiev.dimo написа:
Зад къщата е много стръман склон и цялата вода се стича на долу, а пред къщата през пътя има река... Във влажните сезони е много водата и подпочвено и надпочвено.
Дренаж над къщата, но не до основите, а на няколко метра от тях. И бетонна пътека между къщата и дренажа.
nikolov333 - майстор
Запълнените с пръст основи под стаите са проблем.. При високи подпочвени води се оставя кухина под плочата и трябва да има отвори в надземната част на основите за да играе въздух отдолу и да ги осушава през топлите месеци.. В нашето село има много високи подпочвени води и всички стари къщи са строени на този принцип. Наскоро се отказах да купувам същия тип къща като тази, по абсолютно същите причини. Трябваше да я събарям и да строя нова, а не ми се занимава, понеже и аз исках да я ползвам за уикенд почивки..
Понеже вече си я купил, ако решиш да я ремонтираш както трябва, според мен трябва да изкопаеш насипа под стаите поне на 60 до 80см.и да направиш отвори в основите задължително, за да удължиш максимално живота и.. или да не правиш големи инвестиции. viewtopic.php?f=21&t=54136
torbalan - Дървен философ
Ако има дренаж, както е показано на картинката, около къщата и водите са отведени, няма необходимост от кухини копане и т.н. Дори нивото на подпочвените води да се вдигне, те ще изтичат през тръбите, няма да ходят нагоре. Луда вода няма.

Според мен по-лесно, по-евтино и по-ефикасно ще е с дренаж.
nikolov333 - майстор
Така е но почвата смуче, а от доло под пода къщата и основите, няма как да се дренира, та влагата според мен ще "пълзи" от основите към пода и стените и.. :idea:
nikolov333 написа:
Така е но почвата смуче, а от доло под пода къщата и основите, няма как да се дренира, та влагата според мен ще "пълзи" от основите към пода и стените и.. :idea:
Точно това се случва в момента!
Затова си мисля да изкопая стаите под нивото на тухлите, тъй като основите са каменни, а камъкът по принцип не просмуква влага във височина...

Варианти да се спре влага за в бъдеще има, но по-важния въпрос е като изсъхнат тухлените стени дали ще възвърнат малко от малко якостните си качества?
nikolov333 - майстор
Божа работа е..зависи колко пъти са замръзвали и колко са били изпечени, но и камъка се овлажнява.. по-бавно от мазилката и варта с която е градено, а тя пие влага и като замръзне се руши. Мисли кой е най безболезнения начин да я закрепиш.. Аз вече предложих, какво бих направил.

Тема "МОЛЯ ЗА СЪВЕТИ относно ремонт на къща с влага в стените (СНИМКИ)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: