Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Mag1 - напреднал
Здравейте,

До няколко седмици започвам строеж на къща, чиито основи съм решил да бъдат каменни - по проект са бетонено-каменни. Но аз не искам никакъв бетон в къщата си. Както и материали, които биха затруднили или напълно опропастили дишането на естествените материали, които смятам да вложа в нея. Засега единствено съм се съгласил на бетонни пояси под и над зидарията - за да й придадат странична якост (якост на опън). Иначе носещата конструкция на къщата ще бъде от дърво.

Та на въпроса - за основите съм приготвил дялани гранитни камъни, от които имам достатъчно, че да може те да слезнат на 1м дълбочина (без да се брой 15-20 см бет. поят под тях), да излезнат 40см над терена и да формират основа с дебелина 0.5м. Става дума за ивични основи по периметъра на къщата + 3 стъпки за носещи дървени колони, разположени във вътрешността.

Нивото на подпочвените води в късна пролет е 1.9м.

Въпроса, за който бих искал да се посъветвам с вас, тъй като колкото специалисти, толкова и мнения, е какво е най-удачно да се постави/изсипе/трамбова около зидарията - отвън и отвътре? И на какви коти. Пода на първия етаж искам да бъде от гредоред. Архитекта ме посъветва под неговите бичмета да бъде излята (в/у трамбован чакъл) бетонена "заливка", което аз съответно отхвърлих. Предпочитам да бъде трамбована глина в/у чакъла, ако ще трябва нещо да се трамбова, но не и бетонени гадости.

Но все пак очаквам и вашите идеи, като целта разбира се е чисто и просто да се реши проблема с дренажа на евентуално появили се по-високи води, както и с влагата, която може би ще се просмуква от земята, разположена във вътрешността.

Отворен съм и за насипи/трамбовки от други материали, освен чакъл/трошляк.

Благодаря на всики, които имат опит с гранитни основи, желаещи да изкажат мнение.
ferrari4456 - специалист
Нещо общо? :-D :?
viewtopic.php?f=47&t=42175
VLADO66 - майстор
Гранита е по-полезен от бетона http://statija.pp.ua/nachalo-semejstvo/ ... aciya.html /сори за спама/
Mag1 - напреднал
@caribi: да, напълно прав си.

@ferrari4456: честно казано не видях много общи неща в темата на колегата с моята.

@VLADO66: благодаря за линка, но предвид, че повечето камък ще бъде в земята, не мисля че това, което си посочил ще представлява особен проблем.

Очаквам и други мнения. Благодаря ви.
Caxo - специалист
На мен малко не ми се връзва бетоновия пояс с дървената конструкция... Това което искаш да направиш си е жива къща от преди 100-200 години. Такива в момента се намират бол. Зора е с наследниците, но при желание и това се оправя. Според мен купуването и стягането на такава е по-добрия вариант, особено ако ще работиш сам. Място имаш ли вече купено ? Къде? (ако не е тайна де)
Mag1 - напреднал
За всички, които живо се интересуват дали съм същия, по-малък или по-голям куку - нямате място в темата ми ако не можете да кажете нещо смислено. Чешането на езици моля да става на улицата.


@Caxo: да, мястото вече е купено и се намира в подножието на Софийска Средна гора и не бих го сменил за никое друго. Освен това - винаги е по-добре да направиш нещо сам ТОЧНО по начина, по който го искаш, а не безкрайно да ремонтираш/преправяш нещо, което се е харесвало на някой друг.

Надявам се все пак някой да се изкаже и *технически* по темата. Благодаря.
v_tan - специалист
напълно те подкрепям. Строителството от преди 100-200 години е ценното. Не съвременните еднофамилни мавзолеи. А и идеята, че тези след тебе могат камък по камък да разглобят (не разрушат) това което си направил и направят нещо съвършено друго е доста интересна - и щадяща природата... успех с къщата.
nikolaytatarov - специалист
Има такава тема в раздел къщи за реставрация на такава къща,само дето направо си е стоеж отначало,много е интересна темата ,потърси я.
jekasus - майстор
Надали ще намери проектант.
kolcho - специалист
Mag1 написа:
винаги е по-добре да направиш нещо сам ТОЧНО по начина, по който го искаш, а не безкрайно да ремонтираш/преправяш нещо, което се е харесвало на някой друг.
Много впечатляваща категоричност!
Само дето не мога да разбера - след като знаете "ТОЧНО" какво искате, за какъв дявол Ви е необходимо да питате разни неща разни "някои други"...
За мен подобна ситуация е странна :wink:

Тема "Строеж на нова къща с каменни основи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: