• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
jgt - специалист
radius написа:
jgt написа:
И да не рационализира някой "земното" на мълниезащитата като го "върже" за заземлението на електроинсталацията, че тогава ще видиш неочаквано заря като на юбилеен парад. Те са две отделни заземления, положени на достатъчно разстояние едно от друго.
Тук ми се струва, че има и друго мнение по въпроса. Повдигам темата, защото съм обединил двете и то не по свое усмотрение.
Бих прочел съображенията ти с интерес. Никога не е късно да науча нещо ново и да променя мнението си.
Иначе - на зарята съм виждал пораженията на обект в Бяла.
radius - майстор
Седни удобно ;) viewtopic.php?f=11&t=45823&hilit=%D0%B8 ... 0%B8%D0%B5
И аз ще я препрочета, че да не вземе да излезе, че съм се объркал.
Последна промяна от radius на пет апр 20, 2018 11:10 am, променено общо 1 път.
jgt - специалист
radius написа:
Седни удобно ;) viewtopic.php?f=11&t=45823&hilit=%D0%B8%D0%B7%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%B5+%D0%BD%D0%B0+%D0%B7%D0%B0%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5
И аз ще я препрочета, че да не вземе да излезе, че съм се объркал.
Не ми сработва линка - излиза: Oops! след като натисна vizit!
radius - майстор
Редактирах го, абе с 2 думи, според не знам си коя наредба, в зависимост от категорията мълниезащита, може да се обединят.
Junak - майстор
Чл. 208.
(1) Главната система за изравняване на потенциалите в електрическите уредби с напрежение до 1000 V свързва взаимно следните токопроводими части:
1. защитния проводник РЕ или проводника PEN на захранващата мрежа, при схема TN;
2. заземителния проводник, присъединен към заземителното устройство на електрическата уредба, при схеми IТ и ТТ;
3. заземителния проводник, присъединен към заземителя за повторно заземяване, ако има такъв;
4. металните тръби на комуникации, входящи в сградата - инсталации за студена и гореща вода, канализация, отопление, газоснабдяване;
5. металните части на конструкцията на сградата;
6. металните части на инсталациите за централно вентилиране и кондициониране; при наличие на децентрализирани инсталации за вентилиране и кондициониране металните въздуховоди се присъединяват към шината на защитните проводници (РЕ) в таблата за захранване на вентилаторите и кондиционерите;
7. заземителните устройства за целите на мълниезащитата, когато мълниезащитата е от втора или трета категория;
8. заземителния проводник за функционално (работно) заземяване, ако има такова, и няма ограничения за присъединяване на веригата на работното заземяване към заземителното устройство за защита срещу поражения от електрически ток;
9. металните обвивки на кабелите за телекомуникация при съгласие на собствениците/ползвателите на тези кабели.
(2) Когато някои от токопроводимите части по ал. 1 влизат в сградата, те се свързват колкото е възможно по-близо до мястото на въвода в сградата.
(3) За свързване с главната система за изравняване на потенциалите токопроводими части по ал. 1 се присъединяват към главната заземителна клема (шина) с помощта на проводници за изравняване потенциалите.


Наредба № 3 от 9 юни 2004 г. за устройството на електрическите уредби и електропроводните линии
BLUEPUPIL-2 - специалист
наредба № 4 от 22 декември 2010 г. за мълниезащитата на сгради
(1) Заземяването за мълниезащита се съвместява със заземяването на електрическата уредба и на комуникационните мрежи на защитавания обект.
  • 1
  • 2

Тема "Заземление на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: