• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
gadabun - помощник
Привет на всички специалисти. :) От скоро съм собственик на новопостроена къща. Строежът е завършен, къщата е санирана, но вътре всичко е до тухла. В общи линии всичко е в суров вид и готово за развихряне.
Предстои ми да вкарам ток от стълба до къщата. Замислено е да се вкара подземно има прокопани канали, които трябва да се опреснят и задълбочат. По проект заземяването трябва да стане към стълбът на таблото. Не разбирам много от тоци, но съм чувал, че това не е достатъчно добър вариант.
Доколкото съм чел е хубаво заземителната шина да се закара до таблото и да се върже директно за него. На външното табло има един болт, който е за заземителната шина, но на него не е вързано нищо.
На мен ми хрумнаха следните варианти:
1) Набиване на заземителните колове в двора на къщата и някак да закарам шината до вътрешното табло (това ми се вижда трудно и да не кажа невъзмоно, защото шината е дебеличка и едва ли ще се огъва лесно, за да мине :? тук и там)
2) Набиване на заземителните колове в двора на къщата и връзване на шината някъде за къщата, а от там със заземителен кабел до таблото
3) набиване на колците извън къщата около стълба и връзване на шината за външното табло, а от там със кабелите за напрежжението и кабел за заземяване (вижда ми се на примамливо, защото няма да си разкопавам двора допълнително, но не знам дали е разумно и дали е разрешено)

Как бихте ме посъветвали да постъпя? Не се готвя да го правя сам, а искам помощ за избор на вариант. :? :? :?
iliya_i - майстор
2 но задълвително викаш лаборатория за замерване и протокол. Ако не стига - още колове.
jgt - специалист
"Замислено е да се вкара подземно има прокопани канали, които трябва да се опреснят и задълбочат."
Аз бих направил дълбочината на изкопа за захранващия кабел не по-малко от 80-100 см (за да избегна бъдещи проблеми от нови идеи за които сега не мога и да помисля) и бих положил поцинкована шина в изкопа успоредно на кабела( кабела в единия долен ъгъл на изкопа, а шината - в другия). Ако е много каменисто бих сложил пясъчна възглавница и после обратния насип само с пръст без камъни. И понеже го правя за себе си, бих насипал пясък върху кабела около 30 см, бих наредил стари тухли над кабела върху пясъка, после 20 см пръст и сигнална лента. Така бих помогнал и на внуците, ако живеят в тази къща.
А иначе, ако ти се "блъска" с бойния чук - забий колове в изкопа.
Връзката заземление-табло я предпочитам със заземителен кабел.
gadabun - помощник
jgt написа:
"Замислено е да се вкара подземно има прокопани канали, които трябва да се опреснят и задълбочат."
Аз бих направил дълбочината на изкопа за захранващия кабел не по-малко от 80-100 см (за да избегна бъдещи проблеми от нови идеи за които сега не мога и да помисля) и бих положил поцинкована шина в изкопа успоредно на кабела( кабела в единия долен ъгъл на изкопа, а шината - в другия). Ако е много каменисто бих сложил пясъчна възглавница и после обратния насип само с пръст без камъни. И понеже го правя за себе си, бих насипал пясък върху кабела около 30 см, бих наредил стари тухли над кабела върху пясъка, после 20 см пръст и сигнална лента. Така бих помогнал и на внуците, ако живеят в тази къща.
А иначе, ако ти се "блъска" с бойния чук - забий колове в изкопа.
Връзката заземление-табло я предпочитам със заземителен кабел.
Благодаря за съветите!
Дълбочината за кабела ще е точно в този диапазон. Тръбата, през която ще влизат в къщата е на около метър под земята. :)
Значи заземлението може да се направи и само с поциконкована шина без колове, така ли? Колко трябва да е дълга горе долу, за да е адекватно? Ако имаш време подскажи. :-D Аз мислех, че коловете ще се забиват в изкопа за захранващ кабел, т.е. на около метър под земята.
Последна промяна от gadabun на чет апр 19, 2018 10:32 pm, променено общо 1 път.
gadabun - помощник
iliya_i написа:
2 но задълвително викаш лаборатория за замерване и протокол. Ако не стига - още колове.
Благодаря за съвета. Все пак става въпрос за безопасността на семейството ми....ще се мери задължително!
hidrazin - майстор
gadabun написа:
Колко трябва да е дълга горе долу, за да е адекватно? Ако имаш време подскажи. :-D Аз мислех, че коловете ще се забиват в изкопа за захранващ кабел, т.е. на около метър под земята.
Адекватното е като мечо Пух - колкото, толкова че да ти излязат измерванията.
Обикновено изкоп по цялата северна страна на къщата в който е сложена шината и няколко кола от по 1,5 метра свързани към нея.
Ноооо... много зависи от почвата а това се разбира след измервания на набитите колове...
:partyman:
P.S.Реди две години се наложи направо да сменяме почвата щото беше само камънак.
Изкоп 1 х 2,5 х 15 метра - маха се старата "почва" и се насипва в нея истинска пръст.
В нея се полага шината и се забиват коловете. Добавихме и подобрител на почвата, който е специално за тази работа.
Резултата е много добър но в твоя случай може и да минеш тънко - според измерванията.
jgt - специалист
gadabun написа:
"Замислено е да се вкара подземно има прокопани канали, които трябва да се опреснят и задълбочат."

Значи заземлението може да се направи и само с поциконкована шина без колове, така ли? Колко трябва да е дълга горе долу, за да е адекватно? Ако имаш време подскажи. :-D Аз мислех, че коловете ще се забиват в изкопа за захранващ кабел, т.е. на около метър под земята.
Обичайно в "магазина" заземителната шина е с дължина 6м/40х4 мм - често 1 бр стига, но както са го написали по-горе, зависи от почвата. При малко камънак и високи подпочвени води ще достигнеш и изискването за трафопост. Посъветвали са те вече - извикай лаборатория да измери след зариването на изкопа. Ако не влезеш в изискуемото - ново заземление, свързано със старото, за да работят заедно и пак мерене. Това се повтаря докато се получи.
Ако се използват само колове, изкопа не се зарива преди мерене.

И да не рационализира някой "земното" на мълниезащитата като го "върже" за заземлението на електроинсталацията, че тогава ще видиш неочаквано заря като на юбилеен парад. Те са две отделни заземления, положени на достатъчно разстояние едно от друго.


А бе ти що питаш? Проектанта не го ли е написал както следва? Да не му се изпари лиценза?
iliya_i - майстор
jgt написа:
Ако се използват само колове, изкопа не се зарива преди мерене.
Ей това е основното предимство на коловете. Един ден блъскане с чука, вместо 3 дни копаене и зариване. :-D
jgt - специалист
iliya_i написа:
jgt написа:
Ако се използват само колове, изкопа не се зарива преди мерене.
Ей това е основното предимство на коловете. Един ден блъскане с чука, вместо 3 дни копаене и зариване. :-D
Попадни на "валун" и един ден бой с чука не ти е достатъчен да забиеш и половин кол, а колко ще изкривиш - нема ги броим.
Съобразява се според вида почва и място.
За местно заземление много често и помеднен прът 80 см/ф16 на ОБО е напълно достатъчен, да не говорим за 2 м помеднено въже, хвърлено в изкопа. И на двете монтажа е бърз и лесен, само цената им е по солена.

(А иначе като се натиснат в подходяща почва и време с кофата на багера/товарачката влизат като в масло без бой с чука.)
radius - майстор
jgt написа:
И да не рационализира някой "земното" на мълниезащитата като го "върже" за заземлението на електроинсталацията, че тогава ще видиш неочаквано заря като на юбилеен парад. Те са две отделни заземления, положени на достатъчно разстояние едно от друго.
Тук ми се струва, че има и друго мнение по въпроса. Повдигам темата, защото съм обединил двете и то не по свое усмотрение.
  • 1
  • 2

Тема "Заземление на къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: